یادداشت //

بررسی تغییر پایتخت رژیم صهیونیستی از منظر حقوق بین الملل

شناسهٔ خبر: 69064 -
چاپ خبر چاپ خبر
تصمیم ترامپ مبنی تغییر پایتخت رژیم صهیونیستی، مجوزی برای اسرائیل نیز صادر شد تا بعد از این تصمیم مجوز 14 هزار شهرک جدید در قدس اشغالی را تصویب کند.

به گزارش یار خراسانی، رئیس جمهور ایالت متحده امریکا دونالد ترامپ اخیراً در اقدامی بیت المقدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام نمود و دستور اجرایی برای به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل را امضا نمود و به دنبال آن دستور داد تا اقدامات لازم مبنی بر انتقال سفارت از تل‌آویو به بیت المقدس انجام گیرد و حال به بررسی این اقدام از منظر حقوق بین الملل می پردازیم.

اولاً نقض قطعنامه‌های مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل متحد:

این اقدام ترامپ نقض چندین قطعنامه سازمان ملل را به دنبال دارد از جمله مهم ترین قطعنامه هایی که با این تصمیم نقض می شوند می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

۱-قطعنامه ۲۴۲ سال ۱۹۶۷ شورای امنیت: مطابق این قطعنامه که در ۲۲ نوامبر ۱۹۶۷ و با اتفاق آرا تصویب شد، جولان سوریه، باریکه غزه و کرانه باختری رود اردن که قدس (قدس شرقی) را هم در بر می گیرد اشغالی محسوب شده و رژیم اسرائیل باید از این مناطق عقب نشینی کند. جدای از رژیم اسرائیل که با گذشت بیش از نیم قرن از تصویب این قطعنامه الزام آور شورا امنیت آن را نقض نموده، حال کشور آمریکا نیز صراحتاً اقدام به نقض آن کرده و قدس را که باید اسرائیل از آن عقب نشینی کند جزو این کشور و به عنوان پایتخت آن می داند.

۲-قطعنامه ۲۳۳۴ سال ۲۰۱۶ شورای امنیت: این قطعنامه که در دسامبر ۲۰۱۶ تصویب شد، شهرک سازی اسرائیلی ها و گسترش آن بلاخص در مناطق متعلق به فلسطینی ها منع شده است و تداوم شهرک سازی توسط رژیم صهیونیستی را اصلی ترین مانع صلح می داند.

۳-شش قطعنامه مجمع عمومی در سال ۲۰۱۵: مجمع عمومی با اکثریت آرا در این قطعنامه ها شهرک سازی اسرائیل و هرگونه اقدام در این زمینه را فاقد اعتبار می داند و همه اقدامات اسرائیل درباره بیت المقدس را غیرقانونی دانسته است.

 

همان‌طور که مشاهده می شود اقدام امریکا نه تنها بر خلاف قطعنامه های فوق الذکر است بلکه با این تصمیم ترامپ، مجوزی برای رئیس جمهور اسرائیل نیز صادر شد تا بعد از این تصمیم مجوز ۱۴ هزار شهرک جدید در قدس اشغالی را تصویب کند.

دوماً بر هم خوردن نظم جهانی کنونی

علاوه بر نقض قطعنامه های الزام آور شورای امنیت و مجمع عمومی از سوی آمریکا و اسرائیل که بیان گردید؛ می توان این تصمیم گرفته شده را به عنوان مسئله بر هم خوردن نظم جهانی کنونی نیز دانست چرا که خود کشور امریکا در شکل گیری این نظم که مبدأ آن را می توان تقریباً بعد از تصویب قطعنامه ۱۸۱ نوامبر ۱۹۴۷ مجمع عمومی دانست نقش مؤثر داشته و حال با دستور اجرای این قانون (انتقال سفارت به قدس) که قبلاً هم وجود داشته اما معمولاً روسای جمهور امریکا هر شش ماه یک بار تعویق اجرای حکم کنگره آمریکا در انتقال سفارت آمریکا به قدس را تمدید می نمودند، این نظم جهانی تا حدودی خود ساخته را زیر پا گذاشته است.

 

نویسنده: سعیده زراعتکار مغانی (دکترای حقوق بین الملل، مدرس دانشگاه)

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.