بازی با انفجار بیروت؛ آخرین تیر آمریکا ضد مقاومت در لبنان

شناسهٔ خبر: 177658 -
چاپ خبر چاپ خبر


در صورتی که مسئولان لبنانی چشم خود را به روی بازی‌های آمریکا با پرونده انفجار بیروت و سیاسی کاری در آن ببندند، حقیقت این پرونده برای همیشه پنهان خواهد ماند.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، در حالی که انتظار می‌رفت بعد از تشکیل دولت جدید در لبنان، این کشور به زودی در مسیر اصلاحات در زمینه‌های مختلف قرار بگیرد، اما با وجود گذشت بیش از یک ماه هنوز تکلیف هیچ یک از پرونده‌های حساس این کشور که در بیانیه شورای وزیران نیز به آن اشاره شده بود، روشن نشده است. یکی از پرونده‌هایی که دولت جدید لبنان به ریاست «نجیب میقاتی» نخست وزیر این کشور وعده رسیدگی به آن را داده بود، پرونده انفجار بندر بیروت است که در ۴ آگوست ۲۰۲۰ اتفاق افتاد. البته منظور از رسیدگی در اینجا اقدام برای روشن شدن حقیقت انفجار و معرفی مجرمان اصلی آن است.

تحقیقات پرونده انفجار بیروت به کجا رسید؟

رسیدگی به پرونده انفجار بیروت و انجام تحقیقات درباره آن از سال گذشته آغاز شد اما این پرونده نیز همانند سایر رخدادهای جنایی در لبنان تحت مداخله مستقیم طرف‌های خارجی و بین المللی قرار گرفت؛ یعنی اتفاقی که در پرونده ترور «رفیق حریری» نخست وزیر فقید لبنان افتاد و بعد از بین المللی شدن تحقیقات، حقیقت این پرونده و عاملان اصلی این جنایت هرگز فاش نشد.

حتی با نگاهی سطحی نیز می‌توان متوجه شباهت پرونده ترور رفیق حریری و انفجار بیروت از جنبه های مختلف شد؛ به ویژه با توجه به هدفی که برخی طرفها قصد دارند از خلال تحقیقات بین المللی به آن برسند.

در جریان ترور رفیق حریری در فوریه ۲۰۰۵ ورود تیم تحقیقاتی سازمان ملل به پرونده موجب شد تا در وهله نخست تکمیل این پرونده ۱۵ سال طول بکشد و علاوه بر آن نتیجه پرونده نیز آنگونه که آمریکا و رژیم صهیونیستی و موسسات بین‌المللی می‌خواستند رقم بخورد و صحبتی از مقصران اصلی ماجرا به میان نیاید.

در پرونده ترور رفیق حریری هدف محکوم کردن سوریه و حزب‌الله بود و در نهایت سال گذشته دادگاه بین المللی ویژه لبنان حکم ۵ بار حبس ابد را برای «سلیم عیاش» عضو حزب‌الله لبنان را که هیچ یک از اتهامات علیه او درباره ترور رفیق حریری ثابت نشده بود صادر کرد.

در کشوری که حتی ترورها و بمبگذاری‌های سطح بالا بدون مجازات باقی ماندند، بسیاری نگران هستند که تحقیقات درباره انفجار هم در روشن کردن حقیقت شکست بخورد. درحال حاضر نیز اگر پرونده انفجار بیروت به شکل کامل به طرف‌های غربی و بین‌المللی سپرده شود همان سناریو پرونده ترور رفیق حریری تکرار شده و روی یک واقعیت دیگر و عاملان یک جنایت دیگر سرپوش گذاشته می‌شود.

وزیر سابق لبنانی: اقدام دستگاه قضایی در پرونده انفجار بیروت کشور را به‌سمت فتنه می‌کشاند
دستور بازداشت وزیر سابق لبنانی در پرونده انفجار بیروت
هشدار حزب‌الله درباره مداخلات مستمر آمریکا در تحقیقات انفجار بیروت

هشدارهای سیدحسن نصرالله درباره سیاسی کاری در تحقیقات انفجار بیروت

تحرکات خطرناکی که اخیرا از جانب مسئولان مربوطه در دستگاه قضایی لبنان در پرونده انفجار بیروت مشاهده می شود نگرانی مردم این کشور به ویژه خانواده‌های قربانیان انفجار را درباره پنهان ماندن حقیقت بیشتر می‌کند.

در همین راستا سید «حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله دوشنبه شب بخش مفصلی از سخنان خود را به پرونده انفجار بیروت اختصاص داده و بر لزوم اجرای عدالت و مجازات عاملان اصلی این جنایت تاکید کرد.

این مواضع سید حسن نصرالله بعد از ظهور شاخص‌هایی درباره سیاست زدگی پرونده انفجار بیروت و مداخلات پی در پی آمریکا در روند تحقیقات این پرونده مطرح می‌شود. پیش از این «فادی صوان» اولین قاضی پرونده انفجار بیروت به اتهام سیاسی کاری در این پرونده و عملکرد غیرقانونی برکنار شده بود و بعد از او «طارق بیطار» به عنوان قاضی جدید پرونده انفجار بیروت انتخاب شد.

اما اقداماتی که قاضی بیطار از زمان بر عهده گرفتن مسئولیت این پرونده انجام داده نیز جدا از مسیر سیاسی کاری نبوده و به نظر می‌رسد قصد دارد روش قاضی قبلی را دنبال کند.

به همین دلیل بود که دبیر کل حزب الله ضمن انتقاد شدید از قاضی بیطار اعلام کرد که احتمالا او از اشتباهات قاضی قبلی پرونده انفجار بیروت درس نگرفته است. سید حسن نصرالله تاکید کرد که حتی اگر خانواده‌های شهدا و سایر قربانیان انفجار بیروت نیز قصد پیگیری این تحقیقات را نداشته باشند حزب‌الله تا روشن شدن حقیقت دست بردار نخواهد بود.

یکی از مهمترین نکاتی که در سخنان سیدحسن نصرالله مشاهده می‌شود، مربوط به مهره‌هایی میشود که بازپرس قضایی پرونده، آنها را برای محاکمه و مجازات انتخاب کرده است؛ افرادی مانند «حسان دیاب» نخست وزیر پیشین لبنان.

انتقاد اصلی دبیر کل حزب الله از قاضی بیطار در خصوص محاکمه حسان دیاب؛ همانطور که خود او (سید نصرالله) نیز گفت، به منظور حمایت از شخص خاصی نبود؛ بلکه تاکید وی بر این بود که چرا باید مهره ضعیفی مانند حسان دیاب که تنها چند ماه قبل از انفجار بیروت وارد دولت لبنان شد، به عنوان یکی از نخستین متهمان این پرونده معرفی گردد.

سید حسن نصرالله همچنین با طرح سوالاتی مانند اینکه چرا هیچ یک از مسئولان لبنانی در سال ۲۰۱۳ یعنی زمانی که کشتی حامل نیترات آمونیوم وارد بندر بیروت شد در پرونده انفجار این بندر محاکمه نمی‌شوند و نامی از آنها به میان نمی آید؟

قربانیان بازی آمریکا با پرونده انفجار بیروت

روشن است که در آن زمان مسئولان اصلی لبنان و دولت این کشور عمدتا از وابستگان به جریان غربگرای ۱۴ مارس که تحت هدایت آمریکا و عربستان سعودی فعالیت می‌کند بودند. به عنوان مثال ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم که فاجعه بندر بیروت را رقم زد در دوره نخست وزیری «سعد حریری» رهبر جریان ۱۴ مارس در این بندر انبار شده بود اما قاضی پرونده، حسان دیاب را که چند ماه قبل از انفجار روی کار آمد محاکمه میکند.

بر این اساس محتمل ترین نتیجه‌ای که حاصل می‌شود تلاش طرفهای ذینفع برای یافتن یک یا چند قربانی در پرونده انفجار بیروت است تا اهداف اصلی خود را محقق کنند. از سالها قبل و به ویژه از زمان اعتراضات اکتبر ۲۰۱۹ در لبنان، آمریکایی‌ها پروژه‌های متعددی برای ضربه زدن به مقاومت در لبنان و خلع سلاح آن راه اندازی کرده اند که معروفترین آنها طرح ۵ مرحله ای «مایک پامپئو» وزیر خارجه دولت «دونالدترامپ» رئیس جمهوری سابق ایالات متحده است.

به عبارت ساده تر هر اتفاقی که طی ۲ سال گذشته در راستای نابودی لبنان رخ داد، از خلاء سیاسی گرفته تا فروپاشی مالی و اقتصادی و سپس مقدمه چینی برای انفجار اوضاع امنیتی همگی به این طرح آمریکایی برمی‌گردد و هدف نهایی آن نابودی حزب الله یا دست کم حذف این حزب از صحنه سیاسی لبنان و خلع سلاح آن بود. واشنگتن و متحدان آن از جمله عربستان و رژیم صهیونیستی از هیچ حادثه ریز و درشتی در لبنان برای ضربه زدن به مقاومت دریغ نکردند؛ ضمن اینکه ردپای محور آمریکایی در هریک از آشوبهای لبنان طی این ۲ سال به وضوح دیده میشود.

انفجار بیروت؛ آخرین تیر واشنگتن مقابل مقاومت

اما حزب الله در این مدت گرفتار هیچ یک از دامهای آمریکا نشد و حتی زمانی که طرح واشنگتن به مرحله چهارم آن یعنی انفجار اوضاع امنیتی رسیده بود، با ابتکار خود در واردات سوخت از ایران و شکست محاصره آمریکا، تاثیرات مرحله اول این طرح یعنی خلاء سیاسی را نیز خنثی کرده و با بازکردن راه تشکیل دولت در لبنان مقدمات گام بزرگی برای حل چالشها برداشت.

پرواضح است که آمریکا این برنامه ریزی طولانی را برای انتخابات پارلمالنی لبنان انجام داده و امید داشت به کمک ابزارهای داخلی خود در لبنان با تضعیف جایگاه مردمی مقاومت، شانس نمایندگان حزب الله در انتخابات پارلمانی آینده لبنان را کاهش داده و مهره های خود را به پیروزی برساند؛ درحالی که این تلاشها نتیجه عکس داد.

اما اکنون کمتر از ۶ مانده به انتخابات پارلمانی لبنان، پرونده انفجار بیروت و تحقیقات در آن تبدیل به دستاویزی برای آمریکاییها شده تا آخرین شانس خود را نیز مقابل مقاومت امتحان کنند. در تاریخ ۴ آگوست ۲۰۲۰ و تنها چند ساعت بعد از انفجار بیروت رسانه‌های وابسته به عربستان و ایالات متحده بدون هیچ مدرکی شروع به اتهام زنی ضد حزب الله کردند و بعد از اینکه ثابت شد مقاومت هیچ ارتباطی به انفجار بندر بیروت نداشت، اکنون همین طرفها، تحقیقات را ابزار اجرای طرح خود ضد مقاومت می‌دانند.

حتی شهروندان ساده لبنانی نیز جدا از اقداماتی که حزب الله برای نجات آنها انجام داده، به سادگی می‌توانند متوجه شوند که چه کسانی نمی‌خواهند حقیقت انفجار بیروت روشن شود. مقام‌های لبنانی اواخر شهریورماه سال جاری از کشف ۲۰ تن ماده خطرناک شیمیایی «نیترات آمونیوم» در منطقه «بعلبک»؛ یعنی ماده‌ای که باعث انفجار مهیب سال گذشته در بندر بیروت شد، خبر دادند.بعد از آن مشخص شد صاحب کامیون حامل این مواد، دارای ارتباط با ابراهیم و مارون الصقر که از نزدیکان «سمیر جعجع» رئیس حزب نیروهای لبنانی و از اعضای اصلی جریان ۱۴ مارس هستند، است.

درحالی که همین مورد می‌تواند شاهد اصلی بر احتمال ارتباط انفجار بیروت با مهره های آمریکا باشد، اما هیچ اقدام قضایی در این زمینه صورت نگرفته و نشان می‌دهد که هشدارهای دبیرکل حزب الله درباره سیاست زدگی پرونده انفجار بیروت کاملا جدی است.

در صورتی که مسئولان لبنانی همانند سال ۲۰۰۵ ضعف و ناتوانی از خود نشان داده یا با طرفهای خارجی در تحقیقات انفجار بیروت همراه شوند، روشن است که حقیقت این پرونده نیز همانند پرونده ترور رفیق حریری پنهان خواهد ماند.

انتهای پیام/لینک منبعارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.