معاون مدیریت و هماهنگی امور زائران استانداری خراسان رضوی مطرح کرد؛

درخشش متولیان و یاوران وقف در مبارزه با کرونا / اعتماد سازی در اوقاف باعث تشویق مردم به ثبت وقف جدید می شود

شناسهٔ خبر: 177630 -
چاپ خبر چاپ خبر
براتی با بیان اینکه متولیان و یاوران وقف در دو سال گذشته کارنامه درخشانی در حوزه مبارزه با کرونا بر جای گذاشتند، گفت: بحث اعتماد مردم به مجموعه اوقاف یکی از موثرترین اقدامات برای تشویق مردم به وقف جدید است.

به گزارش یار خراسانی، محمدصادق براتی، معاون مدیریت و هماهنگی امور زائران استانداری خراسان رضوی بعد از ظهر امروز در همایش یاوران وقف استان خراسان رضوی که با حضور فرهیختگان و نمایندگان اصحاب وقف بقاع متبرکه در سالن اجتماعات امامزاده سید حمزه (ع) کاشمر برگزار شد، اظهار داشت: اتفاقاتی در ۲ سال اخیر بر اثر کرونا در استان حادث شد و متولیان وقف و یاوران وقف در این عرصه خوش درخشیدند و کارنامه بسیار خوبی در استان از خود به جای گذاشتند.

وی با بیان اینکه بحث وقف یکی از مترقی ترین و از افتخارات اسلام است و آثار آن در همین گرفتاری های اخیر شاهد هستیم، خاطرنشان کرد: متولیان موقوفات در بحث مواسات بر اساس نیات واقفین، کمک های شایانی به بخش های آسیب پذیر جامعه و سلامت و بهداشت هزینه کردند.

معاون مدیریت و هماهنگی امور زائران استانداری خراسان رضوی با تاکید بر اینکه تکثر موقوفات در بخش های مختلف در جامعه اسلامی باعث افتخار است که چنین وقف هایی در دوران گذشته وقف شده و امروز آثار و نتایج آن را می بینیم، تصریح کرد: بحث اعتماد مردم به مجموعه اوقاف یکی از موثرترین اقدامات برای تشویق مردم به وقف جدید است.

وی با اشاره به اینکه در سنوات گذشته قشر عظیمی در ایام اربعین حسینی به کربلای معلا مشرف می شدند در دو سال گذشته متاسفانه این توفیق از مردم ولایتمدار سلب شد، اذعان کرد: سال گذشته با توجه به ممنوعیتی که وجود داشت اعزامی به اربعین صورت نگرفت.

براتی همچنین ادامه داد: امسال با بهتر شدن شرایط و وضعیت کرونا، ۶۰ هزار نفر به طور رسمی که استان خراسان رضوی توفیق داشت یک ششم جمعیت را ۱۰ هزار و ۱۰ نفر از خراسان رضوی به طور رسمی به عتبات و عالیات اعزام کردیم.

وی با بیان اینکه کاشمر جزو شهرستان های ویژه ای بود که در روز اربعین همایش عظیم پیاده روی جاماندگان اربعین را در مسیر حرم تا حرم برگزار کرد و این مراسم در جای جای استان برگزار شد، عنوان کرد: مراسمات در دهه پایانی صفر که سال های گذشته شور و شعور زیادی داشت انجام می شود و امسال با توجه به شرایط استان قرمز و نارنجی بود آمادگی وجود نداشت ولی با توجه به تغییر وضعیت شهرستان ها و مشهد به رنگ زرد در یک فرصت ۴۸ ساعته برنامه ریزی لازم انجام گرفت و سیل عظیمی از مردم به صورت پیاده به حرم مطهر رضوی مشرف شدند.

معاون مدیریت و هماهنگی امور زائران استانداری خراسان رضوی با اشاره به اینکه پذیرایی از زائران و همچنین اسکان این عزیزان با رعایت پروتکل های بهداشتی و به نحو مطلوبی در ایام پایانی صفر انجام شد، تشریح کرد: امیدواریم با نابودی ویروس کرونا در سال های آینده به عنوان متولی زیارت در حوزه اعزام مشتاقان به عتبات و عالیات و پیاده روی اربعین حسینی و مراسم دهه پایانی صفر در خدمت زائران باشیم.

وی با اشاره به رعایت پروتکل های بهداشتی در اماکن زیارتی، تاکید کرد: در دو سال گذشته اماکن زیارتی و بقاع متبرکه استان خراسان رضوی هم به لحاظ رعایت دستورالعمل های بهداشتی بر اساس گفته وزارت بهداشت و درمان و هم به لحاظ رزمایش های مواسات و همدلی و تامین کپسول های اکسیژن به مراتب بهتر از سایر مجموعه ها عمل کردند و نمره قابل قبولی گرفتند.

 

تجلیل از واقفان و یاوران وقف باعث تثبیت جایگاه واقعی وقف می شود

حجت الاسلام محمد احمدزاده، مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی در این نشست بیان کرد: اگر واقفان و افرادی که وقف را احیا می کنند تکریم و تجلیل شوند وقف و سنت حسنه وقف جایگاه واقعی خود را پیدا می کند.

وی تاکید کرد: در طی یکسال گذشته همانند سال های قبل افرادی در حوزه های مختلف نظیر ائمه جماعات، اقتصادی و اجتماعی در احیای وقف و موقوفات همراهی کردند و این نشست به منظور تجلیل از این افراد تشکیل شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی تشریح کرد: همایش یاوران وقف شهرستانی برگزار شده و امروز نیز همایش وقف استانی در جوار آستان مقدس امامزاده سید حمزه (ع) در شهرستان کاشمر برگزار می شود.

 

امروزه زمینه های وقف فراوان شده است / وقف منشأ برکات زیادی برای حفظ هویت حسینی و انقلابی شده است

حجت الاسلام جواد طاهری، امام جمعه کاشمر در این نشست اظهار داشت: یاوران وقف با همه موانعی که در قبل از انقلاب وجود دارد، با یک روحیه جدیدی به سمت وقف روی آوردند.

وی با بیان اینکه وقف منشأ برکات زیادی برای حفظ هویت حسینی و انقلابی ما شده است، خاطرنشان کرد: افرادی که این وقف ها را زنده نگه داشتند و نسبت به موانع موجود یا بی اعتنا بودند و یا کم کردند به دنبال احیاء وقف و موقوفات و ثبت وقف جدید بودند.

امام جمعه کاشمر با تاکید بر اینکه واقفان زمانی احساس کردند که تنها مرکز علمی که می تواند علم را انتشار دهد حوزه های علمیه است به همین منظور به سمت وقف حوزه علمیه رفتند، تصریح کرد: دست های نابکار در قبل از انقلاب و یا تدبیر های غلط برخی واقفان را از ما گرفته است.

وی اذعان کرد: امروز زمینه های وقف فراوان شده و وقف برای جهیزیه، انرژی هسته ای، هدایت های گوناگون، ساخت دانشگاه، ساخت خانه، معیشت، سلامت و… از عرصه هایی است که خود را نشان می دهد  و مردم آنها را دنبال می کنند.

حجت الاسلام طاهری در ادامه عنوان کرد: اینکه از تعدادی به صورت نمادین تجلیل شود تا جامعه در میان انبوهی از مهربانی ها بداند که نخبگان و جامعه روحانیت از واقف قدردانی می کنند جای تقدیر و تشکر دارد.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.