معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس کشور خبر داد؛

۱۵۰ میلیارد تومان سهم خراسان رضوی در نوسازی مدارس / ۱۹٫۵ درصد مدارس کشور نیازمند تخریب و بازسازی هستند

شناسهٔ خبر: 162022 -
چاپ خبر چاپ خبر
رخشانی مهر با بیان اینکه 19.5 درصد مدارس کشور نیازمند تخریب و بازسازی هستند، گفت: افزایش سهم دولت در پروژه‌های مشارکت با خیرین از مهم‌ترین اتفاقات سال 99 بود که 2350 میلیارد تومان برای مشارکت با خیرین تأمین و بین استان‌ها توزیع شد و سهم خراسان رضوی 150 میلیارد تومان است.

به گزارش یار خراسانی، مهراله رخشانی مهر، معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس کشور بعدازظهر امروز در نشست با خیرین مدرسه‌ساز منطقه ترشیز که در محل خانه معلم شهرستان کاشمر برگزار شد، اظهار داشت: اعتبارات عمرانی وزارت آموزش‌وپرورش از ۱٫۵ درصد سهم عمرانی کشور در سال ۹۶ به ۵ درصد رسانده‌ایم.

وی با بیان اینکه مصوبه خوبی امضاء شد که بر اساس آن حدود ۲ هزار میلیارد تومان برای سازمان نوسازی آموزش‌وپرورش آورده دارد، خاطرنشان کرد: بر اساس این مصوبه دولت مکلف شد تا سقف ۲ هزار میلیارد تومان از محل فروش املاک و اموال در اختیار سازمان ملی مسکن و وزارت شهرسازی برای ساخت مدرسه در مناطق محروم با اولویت مسکن مهر قرار گیرد.

معاون وزیر آموزش‌وپرورش با تأکید بر اینکه خیرین در عرصه‌های مختلف مسکن‌سازی، سلامت، بهزیستی و… تلاش می‌کنند تا از درد و آلام مردم کم کنند و این نیز درخور تحسین است، تصریح کرد: افرادی که در حوزه مدرسه‌سازی فعالیت می‌کنند کار متفاوتی نسبت به سایر عرصه‌های کار خیر دارند.

وی با اشاره به اینکه کار مدرسه‌سازی متفاوت از سایر عرصه‌ها است چون مدرسه متفاوت از سایر کارها است، اذعان کرد: مدرسه جایی است که در آن آینده رقم می‌خورد و افرادی که مدرسه‌سازی را انتخاب می‌کنند در واقع آینده‌سازی را انتخاب می‌کنند و خیرین مدرسه‌ساز معماران فرهنگی جامعه هستند.

رخشانی مهر با بیان اینکه خیرین طی سال ۹۹ حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان در مدرسه‌سازی تعهد کرده‌اند که این روند طی سال ۹۸ حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان بود، عنوان کرد: رشد ۱۰۰۰ میلیاردتومانی کمک خیرین را در سال ۹۹ در حوزه مدرسه‌سازی تجربه کرده‌ایم و در این مقطع بیشتر از اینکه ساختمان و بنا اهمیت داشته باشد بحث ترویج فرهنگ مدرسه‌سازی حائز اهمیت است.

وی با تأکید بر اینکه بر اساس سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش به دنبال توسعه فرهنگ مدرسه‌سازی هستیم، تشریح کرد: طرح آجر به آجر در راستای توسعه فرهنگ مدرسه‌سازی در سطح کشور در حال اجرا است که در این طرح بحث افزایش تعداد افرادی که در حوزه مدرسه‌سازی فعالیت دارند مدنظر است.

رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس کشور با اشاره به اینکه تا به امروز ۱۶۰۰ نفر در طرح آجر به آجر مشارکت داشته‌اند که هدف‌گذاری ما در حدود ۵ میلیون نفر است، بیان کرد: دولت سعی کرده در کنار خیرین به وظایف خود عمل کند و مهم‌ترین اتفاق در سال ۹۹، افزایش سهم دولت در پروژه‌های مشارکت با خیرین بود که ۲۳۵۰ میلیارد تومان برای مشارکت با خیرین بر اساس قانون بودجه سال ۱۳۹۹ تأمین و بین استان‌ها توزیع شد که سهم خراسان رضوی ۱۵۰ میلیارد تومان است.

وی بیان اینکه ۳۸۰۰ میلیارد تومان در طی سال ۹۹ برای مدرسه‌سازی هزینه کرده‌ایم و در مجموع از سال ۱۳۹۶ تا به امروز ۳۸۰۰ میلیارد تومان دولت با خیرین مشارکت داشته است، تأکید کرد: پروژه‌های قدیمی که خیرین سهم خود را هزینه کرده‌اند یا به اتمام رسیده یا در حال انجام است.

رخشانی مهر همچنین در ادامه اظهار داشت: در سال ۱۳۸۲ قریب به ۸۰ درصد مدارس کشور نیازمند تخریب و بازسازی بودند و در سال ۹۵ این عدد به ۳۰ درصد رسید و امروز نیز حدود ۱۹٫۵ درصد مدارس کشور نیازمند تخریب، بازسازی و مقاوم‌سازی هستند.

وی با تأکید بر اینکه در حوزه استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی اتفاقات خوبی رخ‌داده و پرونده بخاری‌های نفتی تقریباً در کشور بسته شده است، خاطرنشان کرد: تا پایان سال ۱۴۰۰ دیگر بخاری گازی در مدارس کشور نخواهیم داشت و به سمت سیستم‌های گرمایشی مطبوع حرکت می‌کنیم.

 

معاون وزیر آموزش‌وپرورش و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور از اردوگاه دانش‌آموزی امام خمینی (ره) و استخر سرپوشیده دانش‌آموزی در دست احداث کاشمر بازدید و در ادامه دبستان ۱۰ کلاسه مرحوم امیر آقایی افتتاح شد.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.