وزارت بهداشت از "بانک جهانی" وام دریافت کرد

شناسهٔ خبر: 160545 -
چاپ خبر چاپ خبر


معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت گفت: برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۰۵ وزارت بهداشت موفق شد که وامی که حق مسلم ما از مراجع بین المللی بود را از بانک جهانی دریافت کند.

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ دکتر سید کامل تقوی نژاد اظهار کرد: پنج پروژه بزرگ حوزه سلامت در هرمزگان در حال ساخت است که ۴۰۰ میلیارد تومان برای آنها هزینه شده و برای تکمیل این پروژه ها به یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که از منابع مختلف در حال تامین است. 

 وی افزود: برای اولین بار بعد از سال ۲۰۰۵ وزارت بهداشت موفق شد که وامی که حق مسلم ما از مراجع بین المللی بود را از بانک جهانی دریافت کند. علیرغم کارشکنی جدی آمریکایی‌ها که در هیئت مدیره بانک جهانی تلاش کردند این وام در اختیار ایران قرار نگیرد اما خوشبختانه تلاش زیادی شد و حدود ۸۰ دستگاه سی تی اسکن از محل این وام، وارد کشور و در سه چهار ماه اخیر در بیمارستانها نصب شد. 

وی ادامه داد: ۵۰ تخت در بخش تسهیلات زایمانی در استان هرمزگان در حال ساخت بوده که ۴۸ تخت آن به بهره برداری رسیده است. در این استان راه اندازی پنج پروژه کلینیک ویژه در دستور کار بوده که سه کلینیک ویژه با اعتباری بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان به بهره برداری رسیده است و کمک می‌کنیم که دو پروژه دیگر نیز بزودی تکمیل و افتتاح شود. 

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: سه پروژه مرکز بیماری‌های خاص با اعتباری بالغ بر پنج میلیارد تومان در استان هرمزگان در حال ساخت است که خوشبختانه یکی از آنها به بهره برداری رسیده است. همچنین در این استان ۸۰ تخت بیمارستانی در قالب توسعه، بهسازی و استانداردسازی اورژانس بیمارستان‌های استان در حال ساخت بود که به بهره برداری رسیده است. 

تقوی نژاد گفت: ۳۵۰ پروژه بهداشتی در اولویت ما در این استان قرار گرفت و با تفاهم نامه‌ای که با استانداری هرمزگان امضا شده، مقرر شد که به صورت ۵۰-۵۰ ساخته و تکمیل شوند که ۲۵۰ پروژه تا کنون ساخته و افتتاح شده است و وزارت بهداشت تا کنون ۵۲ میلیارد تومان برای این پروژه‌ها هزینه کرده و امیدواریم که استانداری و سازمان برنامه و بودجه هرمزگان کمک کنند تا تمامی این پروژه‌ها تکمیل شود. 

وی افزود: رسیدگی به وضعیت معیشت همکاران ما در وزارت بهداشت، یکی از دغدغه‌های مهم وزیر بهداشت بوده که خوشبختانه با مساعدت دست اندرکاران، حمایت مقام معظم رهبری، دستورات رییس جمهور، پیگیری‌های مستمر وزیر بهداشت و همکاری سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی، موفق شدیم که نسبت به آبان و دی ۹۸، حقوق و مزایای همکارانمان را ۱۵۰ درصد رشد دهیم. 

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت گفت: در هرمزگان کارانه همکاران ما در بخش بهداشتی و درمانی حدود ۱۴ ماه عقب بود که امروز به کمتر از ۴ ماه رسیده است و در سال ۹۹ اعتباراتی علاوه بر اعتبارات دانشگاه برای تهیه تجهیزات، لوازم حفاظت فردی، کیت آزمایشگاهی و جبران کسری درآمد بیمارستانها اختصاص یافته است. 

وی یادآور شد: در استخدام اخیر، ۶۷۵ مجوز بکارگیری نیروی جدید در اختیار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان قرار گرفت که ۲۴ بهمن ماه، آزمون برگزار و این نیروهای تازه نفس به ظرفیت دانشگاه اضافه می‌شود. از سال گذشته تاکنون مجوز استخدام حدود یک هزار نفر به دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در بخش‌های مختلف داده شده که معادل حدود ۱۵ درصد از ظرفیت کنونی نیروهای این دانشگاه است. در استخدام اخیر، اولویت ما در این استان، استخدام نیروهای بومی است.

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت گفت: در استان هرمزگان، ۹ پروژه بیمارستانی تکمیل شده و سرانه تخت بیمارستانی در این استان از حدود ۰٫۷ به ۱٫۱ افزایش یافته است اما هنوز تا میانگین کشوری فاصله دارد.

رشد ۲۰ درصدی نسبت پرستار به ازای تخت‌‌های بیمارستانی
کمبود شدید پرستار در ایران؛ هر تخت بیمارستان کمتر از یک پرستار!

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

انتهای پیام/لینک منبعارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.