واکاوی انفجارهای بغداد/ حامیان تروریست‌ها برای رسیدن به بغداد چه افرادی بودند؟

شناسهٔ خبر: 160542 -
چاپ خبر چاپ خبر


کارشناسان امور امنیتی عراق به واکاوی انفجارهای انتحاری روز گذشته بغداد پرداختند و این در حالی است که امروز یک مقام نظامی از تلاش برای کشف حامیان تروریست‌ها برای رسیدن به قلب پایتخت این کشور اشاره کرد.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از المعلومه، «مظفر الحمیداوی» کارشناس امور امنیتی عراق اعلام کرد: ضعف داعش و ناتوانی در مقابله با نیروهای امنیتی سبب شده است که به انفجارهای انتحاری در میان مردم عراق روی آورد.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

به گفته وی ، دولت الکاظمی و نهادهای امنیتی آن مسئول رخنه امنیتی در میدان «الطیران» در پایتخت عراق هستند.

الکاظمی: انفجارهای بغداد ناشی از نقص امنیتی بود
الکاظمی دستور تغییرات در دستگاه‌های امنیتی را صادر کرد
تغییرات گسترده در دستگاههای امنیتی عراق پس از انفجارهای بغداد

نقش آمریکا در ماجرا چیست؟

الحمیداوی بیان کرد: سرکرده‌های داعش از شرق فرات سوریه به پایگاه «التنف» در نزدیکی مرز عراق با سوریه در چند روز قبل از انفجار میدان الطیران منتقل شدند و این گواهی این است که آمریکا به فعال کردن داعشی‌ها و شیوه‌های جدید آنها علیه ملت عراق، روی آورده است.

وی اعلام کرد: ثبات امنیتی در روزهای گذشته سبب شد که فرماندهی کل نیروهای مسلح احساس امنیت کند. انفجار انتحاری روز گذشته گواه بر عدم سیطره امنیتی بر همه مناطق بغداد است.

این کارشناس عراقی گفت: کنترل اوضاع امنیتی با تشدید تدابیر امنیتی و تحرک اطلاعاتی گسترده و اقدامات پیشدستانه نیاز دارد.

تاکید سه نماینده بر طرحهای امنیتی قوی

شماری از نمایندگان هم با اشاره به حادثه تروریستی روز گذشته بغداد خواستار اقدام امنیتی جدید و تهیه یک طرح امنیتی برای غلبه بر تروریسم شدند و بر ضرورت مجازات نیروهای امنیتی که اهمال کرده‌اند، تاکید کردند.

«عبدالخالف مدحت» عضو کمیسیون امنیت پارلمان عراق گفت: دست اندرکاران امور امنیتی باید طرحی برای تامین امنیت بغداد و دیگر استانهای عراقی به منظور تضمین بروز انفجارهای تروریستی جدید به عمل آورند.

«محمد رضا » نماینده وابسته به ائتلاف سائرون هم بر ضرورت تحرک جدی امنیتی در مناطق کمربندی بغداد به منظور پایان دادن به حضور تروریست‌ها تاکید کرد و گفت: اطلاعات حاکی از بستر مناسبت تروریست‌ها در مناطق کمربندی بغداد است و آنها از این مناطق به سوی مرکز بغداد حرکت می‌کنند.

«للیال البیاتی» نماینده وابسته به ائتلاف فتح در پارلمان عراق هم گفت: نیروهای امنیتی باید از طریق اقدامات اطلاعاتی در استانهای عراق به مسئولیت خود در قبال طرح‌های تروریستی و غلبه بر آن عمل کنند.

انفجار خونین عراق با بیش از ۱۰۰ کشته و زخمی/برکناری فرماندهان رده بالای امنیتی
مصاحبه| سه تحلیل درباره انفجارهای پنجشنبه خونین بغداد/ پیام سعودی‌ها از خاک عراق به بایدن

 

«عدنان الکنانی» کارشناس امور امنیتی عراقی با اشاره به انفجار میدان «الطیران» بغداد آنرا ضربه‌ای به دولت دانست و آنرا گواهی دهنده حوادث بد دانست.

وی افزود: دستگاه‌های اطلاعاتی که دولت در «الباب الشرقی» مستقر کرده است بیش از منطقه الخضراء است و رخنه به این منطقه به مثابه هدف قرار دادن قلب دولت است. رخنه به الباب الشرقی گواهی بد برای احتمال حملات در دیگر مناطق مسکونی فقیرنشین است.

این کارشناس امنیتی با اشاره به دخالت سرویس های اطلاعاتی کشورهای دیگر، بیان کرد: اگر اقدامی جدی انجام نشود روزهای سختی در پیش است. این انفجار پیام اولیه است که اگر اقدام جدی انجام نشود، روزهای سختی در پیش است.

تلاش برای شناسایی حامیان تروریست‌ها برای رسیدن به قلب بغداد

فرماندهی عملیات امنیتی مشترک عراق امروز جمعه از اقدامات برای شناسایی طرفهایی که به تروریستها برای رسیدن به بغداد کمک کرده‌اند، پرده برداشت.

«تحسین الخفاجی» سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق امروز جمعه اعلام کرد: بلافاصله پس از انفجارهای تروریستی، سلسله اقدامات امنیتی مشابه آنچه در بسیاری از کشورهای دنیا رخ می دهد، انجام شد و نیروهای امنیتی به شیوه‌های جدید به ویژه در بغداد روی آوردند.

وی افزود: آنچه رخ داد حادثه امنیتی است و ما در راستای رسیدن به علل این رخنه هستیم که چگونه رخ داده است و اینکه طرف‌هایی که به تروریست‌ها برای رسیدن به این مکان در قلب بغداد کمک کرده‌اند، چه افرادی هستند؟

الخفاجی گفت: فشار زیادی که نیروهای امنیتی بر تروریست‌ها وارد کرده‌اند تاثیر زیادی به ویژه در روزهای گذشته داشت زیرا شمار زیادی از تروریست‌ها کشته و برخی دیگر بازداشت شدند و اطلاعات مهمی از آنها به دست آمد. همین فشار سبب شد که تروریست‌ها به اقدامات تروریستی به ویژه عملیات انتحاری در بغداد روی آورند تا این پیام را برسانند که بغداد امن نیست.

وی بیان کرد: بغداد امن است و نیروهای امنیتی توان و امکانات مقابله با هر چالش و دفع هر حمله و اقدام را دارند. اقدامات مهمی پس از رخنه امنیتی انجام شده است. همه افرادی که به تروریستها برای رسیدن به بغداد کمک کرده‌اند، بازداشت و به چنگال عدالت سپرده خواهند شد.

الخفاجی از شهروندان خواست که هر مورد مشکوکی را گزارش کنند. شهروندان باید بینش امنیتی داشته باشند تا به اهداف آسانی برای گروه‌های تروریستی تبدیل نشویم. داعش توان رویارویی با نیروهای امنیتی ما را ندارد و فشاری که ما به آنها وارد می‌کنیم سبب شده است که به اقداماتی روی آورند؛ اما ما در مرحله پایان داعش قرار داریم و عزم جدی در این زمینه داریم.

«طلال الجبوری» کارشناس امور سیاسی درباره انفجارهای روز گذشته هشدار داد و گفت: ما درباره بازگشت تروریسم به عراق در نتیجه تکرار انفجارها و رخنه‌های امنیتی هشدار می‌دهیم. نبود استراتژی امنیتی سبب تکرار حملات شده است و دولت باید نقاط قوت و ضعف در برابر رخنه‌های امنیتی را کشف کند.

«صفاء الاعسم» کارشناس نظامی عراقی اعلام کرد: نخست وزیر عراق به دنبال تغییرات نظامی و اطلاعاتی به دنبال حمله میدان «الطیران» است و طرفی که حامی تروریسم است به دنبال رساندن پیامی با این انفجارهاست.

وی افزود: چهار سئوال مهم درباره انفجارهای روز گذشته وجود دارد؛ نخست مشخص کردن موقعیت شبکه تروریستی اجرا کننده اقدام تروریستی و حامی تروریست‌های انتحاری، دوم، هویت انتحاری‌ها و کشور حامی آنها و طرفی که به آنها کمربند انتحاری و تجهیزات داده است.

الاعسم تاکید کرد: حمله به قلب بغداد و نیروگاه‌های برق در چند روز قبل پیامی از سوی داعش است که حضور آن محدود به صحرا نیست و در داخل شهرها هم حضور دارد و نیروهای امنیتی باید آگاه باشند.

وی افزود: تغییرات نظامی و اطلاعاتی گسترده از سوی نخست وزیر انجام خواهد شد.

انتهای پیام/لینک منبعارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.