جبران ۲۰۰ میلیارد تومان کسری درآمد "آب رایگان" از جیب پرمصرف‌ها

شناسهٔ خبر: 160196 -
چاپ خبر چاپ خبر


معاون راهبری و نظارت بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: با اجرای طرح "آب امید" ۲۰۰ میلیارد تومان از درآمدهای صنعت آب و فاضلاب کشور کاسته می شود که به دنبال جبران این کسری درآمد از محل افزایش دریافتی ها از مشترکان پرمصرف و بدمصرف هستیم.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حمیدرضا کشفی، معاون راهبری و نظارت بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و سخنگوی صنعت آب و فاضلاب در نشستی خبری اظهار داشت: تابستانی که گذشت با افزایش بی سابقه مصرف آب مواجه بودیم به طوری که حتی در برخی مراکز استانها تا ۴۰ درصد رشد مصرف را شاهد بودیم؛ اما با تمام شرایط سختی که داشتیم موفق شدیم روسفید باشیم.

وی افزود: هم اکنون خودمان را برای تابستان ۱۴۰۰ آماده می کنیم، برنامه های بسیار متنوعی برای عبور بدون مشکل از تابستان داریم و پیشنهادات بودجه ای را به مجلس ارائه کرده ایم.

کشفی در خصوص طرح آب امید گفت: هر مشترکی که ۵ مترمکعب در ماه مصرف آب داشته باشد، مصرف آبش رایگان خواهد بود، هر مشترکی که ۱۵ مترمکعب یعنی برابر با الگوی مصرف به مصرف آب بپردازند، جزو مشترکان خوش مصرف، مشترکانی که تا ۳۰ مترمکعب مصرف آب داشته باشند جزو مشترکان پرمصرف و بیش از این مقدار، جزو مشترکان بدمصرف قرار می گیرند.

سخنگوی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه “با اجرای طرح آب امید پیش بینی می شود که ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار مشترک آب، آب رایگان دریافت کنند”، گفت: در این صورت با اجرای این طرح ۲۰۰ میلیارد تومان از درآمدهای صنعت آب و فاضلاب کشور کاسته می شود و شرکت های آب و فاضلاب که هم اکنون نیز جزو شرکت های زیان ده هستند، بیش از پیش با کاهش درآمد مواجه خواهند شد که در این خصوص، با مجوزی که برای افزایش دریافتی ها از مشترکان پرمصرف و بدمصرف در این طرح دیده شده، امیدواریم بتوانیم با رایزنی هایی که در حال انجام است، از این محل، کاهش درآمدها را جبران کنیم.

کشفی با بیان اینکه “در شهر اهواز از نظر اجرای سیستم جمع آوری آب های سطحی تقریبا کاری انجام نشده و اغلب این کلانشهر سیستم جمع آوری آبهای سطحی ندارد”، گفت: موضوع اجرای سیستم های جمع آوری آب های سطحی ربطی به وزارت نیرو ندارد و در این زمینه شهرداری و وزارت کشور در حال برنامه ریزی و کار هستند.

وی افزود: در زمینه شبکه فاضلاب اهواز نیز ۵۰ تا ۶۰ درصد شبکه فاضلاب این شهر فرسوده است که قرار شده برای نوسازی شبکه اهواز و تکمیل طرح های فاضلاب این کلانشهر، ۵۰ میلیون یورو  از صندوق توسعه ملی تخصیص یایبد که حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد این مبلغ تاکنون تخصیص یافته و در حال آماده سازی شرایط کار برای قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) به عنوان پیمانکار هستیم.

سخنگوی صنعت آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه “صدور خدمات فنی و مهندسی در صنعت آب و فاضلاب با توجه به توان ما اندک است”، گفت: شرکت های خصوصی متعددی در صدور خدمات فنی و مهندسی در صنعت آب و فاضلاب فعالیت می کنند که باید این فعالیت ها توسعه یابد.

وی در خصوص میزان وام هایی که تاکنون از بانک های خارجی برای صنعت آب و فاضلاب کشور دریافت شده، گفت: تاکنون ۸۰۰ میلیون دلار از بانک جهانی، ۹۰۰ میلیون یورو از بانک توسعه اسلامی و ۷۰ تا ۸۰ میلیون یورو نیز از سازمان همکاری های اقتصادی در بخش آب و فاضلاب کشور وام دریافت شده است.

انتهای پیام/لینک منبعارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.