مدیر جهاد کشاورزی خلیل اباد خبر داد؛

پیش بینی برداشت ۱۰ تن زعفران از مزارع خلیل آباد / کاهش قیمت زعفران مانع احداث مزارع جدید است

شناسهٔ خبر: 156172 -
چاپ خبر چاپ خبر
شبان با بیان اینکه پیش بینی می شود بیش از 10 تن زعفران از سطح 4300 هکتار از مزارع خلیل آباد برداشت شود، گفت: در سال جاری با توجه به کاهش قیمت زعفران کشاورزان رغبتی جهت احداث مزارع زعفران جدید نداشتند.

محمود شبان، مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد در گفتگو با خبرنگار یار خراسانی، از شروع برداشت زعفران از مزارع شهرستان خلیل آباد خبر داد و گفت: کار برداشت زعفران از سطح ۴۳۰۰ هکتار از مزارع زعفران شهرستان خلیل آباد شروع شده است.

وی با بیان اینکه پیش بینی می شود از این سطح نزدیک به ۱۰ تن زعفران برداشت شود، خاطرنشان کرد: هر هكتار زعفران حدود ۲۲۰ نفر روز كارگر براي مرحله داشت و برداشت نياز دارد و حداكثر نيروي كاري در فصل برداشت گل است.

مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد با تاکید بر اینکه کشاورزان در سال جاری با توجه به کاهش قیمت زعفران رغبتی جهت احداث مزارع زعفران جدید نداشتند، تصریح کرد: تمهیدات لازم برای جلوگیری از کاهش قیمت زعفران از قیمت کف بازار با هدف پیشگیری از ضرر و زیان ناشی از عرضه و تقاضا با همکاری سازمان تعاون روستایی اندیشیده شده است.

وی همچنین ادامه داد: کشاورزان می توانند بعد از اخذ معرفی نامه از مدیریت جهاد کشاورزی، زعفران تولیدی سال جاری خود را به مرکز خرید زعفران در سازمان تعاون روستایی تحویل دهند.

شبان با اشاره به اینکه با توجه به شیوع ویروس کرونا، زعفران کاران باید حتماً از ماسک و دستکش جهت برداشت گل و جداسازی کلاله استفاده کنند، اذعان کرد: رعایت فاصله ۱٫۵ متری برای کارگران، رعایت فاصله اجتماعی، شست و شو و ضدعفونی دست ها قبل و بعد از برداشت گل و جداسازی کلاله ضروری است.

وی همچنین در پایان با بیان اینکه کشاورزان بعد از برداشت گل زعفران، نسبت به آبیاری به موقع و استفاده کودهای اوره و کلرور پتاسیم طبق نظر کارشناسان جهاد کشاورزی اقدام کنند، عنوان کرد: در مراحل داشت نیز نسبت به وجین و مبارزه با علف های هرز مزارع زعفران و محلول پاشی با انواع کودهای شیمیایی و ریزمغذی ها اهتمام ویژه ای داشته باشند.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.