با وجود خطر تردد در شرایط کرونایی؛

محرومیت از امکانات درمانی مردم کوهسرخ را روانه شهرهای دیگر می‌کند/ نیاز مبرم کوهسرخ به تشکیل مجمع خیران سلامت

شناسهٔ خبر: 155784 -
چاپ خبر چاپ خبر
بیماران دیالیزی و بیماران دیگری در کوهسرخ هستند که تنها به دلیل نبود امکانات به شهرهای اطراف با تمام خطراتی که وجود دارد در رفت و آمد هستند.

به گزارش یار خراسانی، کوهسرخ مصیبت ها و محرومیت های زیادی را سپری کرده و این بیت شعر ” کوهسرخ، ای محیط محنت و رنج، ای نشسته گرسنه بر سر گنج” نیز شاه بیت گفتگو های مردم این شهرستان شده است.

اعتلای خدمات بهداشتی در جامعه نشان پیشرفت هر جامعه ای است و جامعه هایی که سلامت آنها ارتقاء پیدا می کند نشان از نبوع و پیشرفتی هست که دارند و کوهسرخ باید بیش از این پیشرفت داشته باشد.

دسترسی یکسان به خدمات بهداشتی و درمانی همواره مورد توجه سیاست گذاران در کشورهای مختلف جهان بوده است.در واقع دسترسی عادلانه همه افراد جامعه به خدمات بهداشتی و درمانی باعث ارتقای سطح سلامت برای انجام فعالیت های اجتماعی و ایجاد فضای رشد و توسعه در جامعه می شود.

 

مجمع خیرین سلامت کوهسرخ تشکیل شده است

رضا رمضانی، فرماندار کوهسرخ در این خصوص اظهار داشت: حوزه سلامت کوهسرخ یک همت جهادی لازم دارد که باید به دست تمام فرزندان شهرستان در داخل و خارج شهرستان، استان و کشور انجام شود.

وی با بیان اینکه کوهسرخ حلقه مفقوده ای با عنوان عدم استفاده از ظرفیت علمی، اقتصادی و فرهنگی خود دارد، خاطرنشان کرد: اتصال مردم کوهسرخ با زادگاه خود باید صورت گیرد و گاهی اوقات باید همه مردم و افرادی که دل آنها برای توسعه و ارتقاء کوهسرخ می تپد در برطرف شدن مشکلات شهرستان همت کنند.

فرماندار کوهسرخ همچنین با تاکید بر اینکه امروزه افرادی به دفتر مسئولان مختلف مراجعه می کنند که برای تامین داروی خود مشکل دارند، تصریح کرد: اگر دلواپس منطقه کوهسرخ هستیم و خود را وابسته به این شهرستان می دانیم باید همه دست به دست هم بدهیم تا این منطقه آباد شود و هر فردی در هر لباسی که هست برای این امر تلاش کند.

وی اذعان کرد: باید در حوزه سلامت شهرستان کوهسرخ یک اتفاق خوشایندی رخ دهد و مجمع خیرین سلامت در این شهرستان تشکیل شده و باید به سمت مردمی شدن پیش برود تا موفق باشد.

 

برخی مردم باید مسیر ۵۰ کیلومتری را برای دریافت خدمات بهداشتی طی کنند / بیماران دیالیزی در مسیر کاشمر و نیشابور رفت و آمد دارند

حجت الاسلام رضایی، امام جمعه کوهسرخ در این خصوص اظهار داشت: کوهسرخ مصیبت ها و محرومیت های زیادی را سپری کرده است و این بیت شعر ” کوهسرخ، ای محیط محنت و رنج، ای نشسته گرسنه بر سر گنج” نیز شاه بیت گفتگو های ما شده است.

وی با بیان اینکه ۲۰۰ نفر هیئت علمی در دانشگاه ها، ۶۰۰ نخبه و این همه پزشک از کوهسرخ داریم ولی وضعیت ما امروز این باشد، شایسته نیست، تصریح کرد: کوهسرخ با این همه شهید، جانباز و آزاده نباید در این وضعیت باشد.

امام جمعه کوهسرخ با تاکید بر اینکه رزمنده خیزی و ایثار و نجابت در کوهسرخ بیداد می کند، اذعان کرد: علیرغم این موارد گرد محرومیت در حوزه های مختلف بهداشتی وجود دارد و فردی از روستای سنجدک باید ۵۰ کیلومتر برای تهیه دارو طی مسیر کند و در این مسیر صعب العبور به سمت نیشابور یا کاشمر در دل تابستان و زمستان برای درمان تردد کنند.

وی با اشاره به اینکه نگاه روزآمد به موضوعات حوزه بهداشت بعد از پیشرفت های علمی و توسعه ساختمانی و امکانات بهداشتی یکی از نیازهای اصلی امروز در کوهسرخ است، عنوان کرد: وجود ۳۰ هزار نفر جمعیت، ۲۵۵ شهید، ۲۰۰ نفر هیئت علمی و این همه نخبه برای تاسیس یک بیمارستان در کوهسرخ کافی نبود؟

رضایی با بیان اینکه بیماران دیالیزی و بیماران دیگری هستند که تنها به دلیل نبود امکانات به شهرهای اطراف با تمام خطراتی که وجود دارد در رفت و آمد هستند، تشریح کرد: عدالت بهداشتی در منطقه کوهسرخ نیست و گستره عدالت بهداشتی باید به همه منطقه از سنجدک تا نامق و بنده قرا برسد.

وی با تاکید بر اینکه استفاده از ظرفیت جامعه پزشکی برخواسته از کوهسرخ باید در دستور کار قرار گیرد ولی این پزشکان وقتی امکانات در کوهسرخ نمی بینند رغبتی به آمدن کوهسرخ ندارند، بیان کرد: رشد بهداشت روانی و تسهیل در حوزه های مرتبط با خانواده نیز از ضروریات حوزه بهداشت و درمان کوهسرخ است.

 

یکی از اولویت های بهداشت و درمان در کوهسرخ، بخش دیالیز است

حجت الاسلام جواد نیک بین، نماینده مردم کاشمر، خلیل آباد، بردسکن و کوهسرخ با بیان اینکه پیگیری های لازم برای تشکیل مجمع خیرین سلامت در شهرستان کوهسرخ انجام شده است، اظهار داشت: در یک دوره ۱۳ میلیارد تومان در مجمع خیرین سلامت کاشمر پول جمع آوری شده و خیلی از کارهای خوب در کاشمر انجام شد و بعد از اینکه کوهسرخ شهرستان شده، نیاز به یک مجمع خیرین سلامت دارد.

وی با تاکید بر اینکه کوهسرخ بزرگان، پزشکان، خارج نشینان و مسئولان کشوری زیادی دارد که می تواند به مجمع خیرین سلامت کوهسرخ کمک شایانی داشته باشد، خاطرنشان کرد: حوزه سلامت جزو اولویت اول کار خیر است و باید تک تک اعضا به این مهم توجه ویژه ای داشته باشند.

نماینده مردم مردم ترشیز همچنین تصریح کرد: یکی از اولویت های بهداشت و درمان در کوهسرخ، بخش دیالیز است که چندین نفر از اهالی این شهرستان به کاشمر برای دیالیز رفت و آمد دارند که جدا از خطرات جاده ای، رفت و آمد در برخی از روزهای زمستان امکانپذیر نیست.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.