فرماندار خلیل آباد:

کارکرد دولت ها در گرو تامین امنیت اجتماعی است / ایران صادرکننده امنیت به کشورهای دیگر است

شناسهٔ خبر: 154447 -
چاپ خبر چاپ خبر
قاسم پور با بیان اینکه اگر امنیت اجتماعی تامین نشود مطمئناً کارکرد دیگر دولت ها که در گرو امنیت باشد به سرانجام نخواهد رسید، گفت: امروز عزت، اقتدار و امنیت ما به طوری است که نه تنها برای شهروندان داخل کشور می توانیم ایجاد کنیم بلکه این امنیت را به کشورهای دیگر صادر می کنیم.

ابراهیم قاسم پور، فرماندار خلیل آباد در گفتگو با خبرنگار یار خراسانی، ضمن تبریک هفته نیروی انتظامی به سبز پوشان راست قامت خطه تامین امنیت، اظهار داشت: برقراری امنیت به صورت فردی و اجتماعی یکی از دغدغه ها و موضوعات مهم کشورها در جهان است.

وی با بیان اینکه دولت ها و کشورها بر اساس مقوله و پارامتر امنیتی که برای شهروندان خود ایجاد می کنند ارزیابی محلی، ملی و فرا ملی و بین المللی می شوند، خاطرنشان کرد: اگر امنیت نباشد قطعاً اقتصاد، فرهنگ، سیاست و بخش های مختلف که به امنیت وابسته هستند نخواهند بود.

فرماندار خلیل آباد با تاکید بر اینکه در شکل گیری دولت های مدرن و حقوق شهروندی، فلسفه وجودی اولیه آنها این است که شهروند بخشی از آزادی خود را در اختیار حاکمیت می گذارد تا حاکمیت برای آن تامین امنیت کند، تصریح کرد: اگر دولت ها نتوانند در ساختار شکل گیری جدید خود، امنیت برای شهروندان خود تامین کنند مطمئناً آزادی شهروند را سلب کرده اند.

وی با اشاره به اینکه امنیت یک مقوله بسیار حائز اهمیت است که در هر دولت و کشوری برای برقراری آن تلاش می شود، اذعان کرد: نیروی انتظامی در جمهوری اسلامی ایران در دهه ۱۳۹۰ برای خود شعاری تبیین کرد تا ارتباط بین سازمانی را برای برقراری امنیت ایجاد کند و امنیت را یک مقوله اجتماعی بداند.

قاسم پور با بیان اینکه شهروندان در ایجاد امنیت و آرامش نقش دارند و نباید به نیروی انتظامی به عنوان یک نیروی قهریه نگاه کنیم، عنوان کرد: پیشگیری و مقابله دو کارکرد مهم نیروی انتظامی در تامین امنیت و نظم عمومی است ولی حتماً باید با توجه به شرایط فعلی و افزایش دانش اجتماعی و عمومی نسبت به مقوله امنیت و اعتماد حاکمیت ها از جنس پلیس به مردم به این سمت رفته که حتماً باید از سازمان های دیگر برای تامین امنیت اجتماعی کمک گرفت.

وی با تاکید بر اینکه نیروی انتظامی باید از ظرفیت اجتماعی در برقراری امنیت استفاده کند، تشریح کرد: نهادهای رسمی نظیر آموزش و پرورش و دستگاه قضایی و نهادهای فرهنگی، اقتصادی و مردمی و رسانه ها می توانند برای تامین امنیت اجتماعی مشارکت داشته باشند و پلیس باید این مشارکت را نهادینه کند.

فرماندار خلیل آباد با اشاره به اینکه اگر امنیت اجتماعی تامین نشود مطمئناً کارکرد دیگر دولت ها که در گرو امنیت باشد به سرانجام نخواهد رسید، ابراز کرد: جمهوری اسلامی ایران شهدای زیادی را برای تامین امنیت داده که نیروی انتظامی نیز بخشی از آنها هستند.

وی با بیان اینکه اولین نیروهایی که در حوادث مختلف حضور پیدا می کنند و آخرین نیروهایی که از آنجا خارج می شوند نیروی انتظامی است، تاکید کرد: نیروی انتظامی به مردم، نخبگان، جوانان، صاحبان خرد و اندیشه به عنوان سرمایه اجتماعی نیاز دارند و مردم هم به عنوان اعضای جامعه به پلیس کمک کنند.

قاسم پور با تاکید بر اینکه دشمنان از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ایران به دنبال این بودند که این امنیت و سرمایه اجتماعی از راه هایی نظیر انحراف اجتماعی، بزهکاری، تهاجم فرهنگی، جنگ روانی، ایجاد نافرمانی مدنی و… را خدشه دار کند، بیان کرد: همکاری خوبی بین نهاد مختلف در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد و تیر دشمن همیشه به سنگ خورده است و خواهد خورد.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران بعد از چندین سال توانست در بحث خرید و فروش تسلیحات را در دنیا انجام دهد و ایران مطمئناً از این ظرفیت استفاده خواهد کرد، افزود: امروز عزت، اقتدار و امنیت ما به طوری است که نه تنها برای شهروندان داخل کشور می توانیم ایجاد کنیم بلکه این امنیت را به کشورهای دیگر صادر می کنیم.

فرماندار خلیل آباد همچنین خاطرنشان کرد: حضور مدافعان حرم در آن سوی مرزها برای دفاع از حرم اهل بیت، بخشی از رسالتی است که بر عهده دارند و دشمن باید بداند که در داخل کشور، همدلی و همراهی حول محور ولی فقیه وجود دارد و اگر صدایی هم شنیده می شود این صداها در درون یک خانواده است و به معنای افتراق نیست و نشان از مردم سالاری دینی در داخل کشور است و صداها و انتقادات مخالف را می شنود و آن را در راستای پیشبرد اهداف و اجرای ملی کشور می داند.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.