سودی که در سبد اقتصادی کشاورز نیست؛

دلالان، وکلای تاجران خارجی برای خرید کشمش قطب تولید انگور شرق کشور/ ظرفیت تعاون روستایی، راه‌حل مقابله با واسطه‌گری است

شناسهٔ خبر: 154004 -
چاپ خبر چاپ خبر
داستان افت قیمت کشمش قطب تولید انگور شرق کشور در سال جاری همانند سال‌های گذشته در حال تکرار است و دلالان خریداران داخلی و خارجی در زمان فروش محصول کشمش با شکستن قیمت‌ها زمینه را برای صدمه به صنعت کشاورزی فراهم و بهانه‌های مختلفی را برای سرکیسه کردن مردم مطرح می‌کنند.

به گزارش یار خراسانی، شهرستان خلیل آباد در خراسان رضوی به لطف انگور لطیف و کشمش بی نظیرش و باغات که دارد به “دیار تاکستان های سر سبز” نام گرفته است و بیش از ۳۰ رقم انگور در این شهرستان کاشت می شود که دراین میان دو محصول معروف با نام های ” عسگری” و “پیکامی”  درفرآوری و تولید کشمش بیشترین کاربرد را دارند.

خلیل آباد دارای ۵ هزار و ۵۰۰ هکتار تاکستان است و برداشت محصول از باغ های انگور برای تولید کشمش از نیمه دوم مرداد آغاز می شود و براساس آمارهای موجود، ۳۰ درصد انگور برداشت شده به صورت میوه تازه مصرف شده و ۷۰ درصد این محصول به کشمش تبدیل می شود. همچنین آمارها نشان می دهد ۲۵ درصد کشمش تولیدی این شهرستان، سبز و ۷۵ درصد آن به صورت طلایی یا در اصطلاح محلی دودی فرآوری می شود.

متأسفانه همه‌ساله با شروع فصل برداشت محصول انگور و فصل فروش کشمش، دلالان فعالیت‌های خود را آغاز کرده و بهانه‌های مختلفی را برای سرکیسه کردن مردم مطرح می‌کنند. تاجران کشورهای دیگر وقتی برای خرید محصول کشمش به شهرستان مراجعه می‌کنند با دلالان کشمش مواجه می‌شود و پول نقد خود را به آن‌ها می‌دهند تا دلال برای تجار کشمش خریداری کنند. این دلالان دست‌رنج یک سال کشاورزان شهرستان را به پایین‌ترین قیمت ممکن با اقساط چندماهه خریداری می‌کنند و به بالاترین قیمت به تاجران خارجی می‌فروشند.

قیمت های کشمش در بازار نارضایتی کشاورزان را به همراه دارد و از قیمت پایین خرید کشمش خود گلایه مند هستند!

قیمت تمام شده تولید هر کیلوگرم کشمش برای کشاورز بیش از ۲۰ هزار تومان است ولی این محصول از کشاورزان به بهای هزینه تولید خریداری می شود.

 

ضرورت حمایت جدی از کشمش خلیل آباد / کارخانه اشتغال زایی کشمش به وسعت کل خلیل آباد است

جواد نیک بین، نماینده مردم خلیل آباد، کاشمر و بردسکن در مجلس شورای اسلامی در این خصوص اظهار داشت: بنده در این شهرستان باغ دار هستم و از درد کشاورزان به خوبی آگاه هستم.

وی با بیان اینکه کشمش سبز شهرستان با تلاش هایی که صورت گرفت وارد بازار بورس شد و رشد خوبی داشته است، خاطرنشان کرد: ۷۵ درصد کشمش منطقه ترشیز به خصوص خلیل آباد زرد است که مردم برای نگهداری از کشمش های خود در باغات، شب را به صبح می رسانند.

نماینده مردم خلیل آباد با تاکید بر اینکه هر کیلو کشمش با توجه به بارش تگرگ در ایام بهار بین ۱۸ تا ۲۲ هزار تومان برای کشاورز هزینه دارد، تصریح کرد: نهایت فروش کشمش در حال حاضر به ازای هر جعبه سه کیلویی، ۶۰ تا ۶۵ هزار تومان است.

وی با اشاره به اینکه ورود سازمان تعاون روستایی به خرید کشمش می تواند توفیقات خوبی را در راستای افزایش قیمت کشمش داشته باشد، اذعان کرد: ورود کشمش سبز به بورس باعث رشد قیمت آن شد و به همین منظور باید یک کف قیمتی برای کشمش زرد شهرستان تعیین شود.

نیک بین با بیان اینکه جامعه اشتغال منطقه ترشیز کارخانه داران نیستند بلکه کارخانه داران اصلی این منطقه کشاورزان و دامداران هستند، عنوان کرد: کارخانه اشتغال زایی قطب کشمش به وسعت کل خلیل آباد و منطقه است و باید حمایت جدی از این بخش صورت گیرد.

وی با تاکید بر اینکه تعاون روستایی باید همه توان خود را صرف کمک به کشاورزان، دامداران و روستائیان کند، تشریح کرد: امروزه حال مردم روستا به لحاظ اینکه مشغول به کشاورزی هستند و محصول آنها با قیمت خوبی خرید نمی شود خراب است.

 

سود واقعی فروش انگور و کشمش در سبد اقتصادی بهره بردار نیست / دلالان به دنبال وارد کردن تنش به بازار کشمش خلیل آباد هستند

ابراهیم قاسم پور، فرماندار خلیل آباد همچنین در این خصوص اظهار داشت: شهرستان خلیل آباد با تولید بیش از ۲۰ هزار تن کشمش و ۱۲۰ هزار تن انگور و ۱۲ هزار بهره بردار قطب تولید انگور شرق کشور است.

وی با بیان اینکه در گذشته تولید ۳۰ هزار تن کشمش و ۱۸۰ هزار تن انگور را در شهرستان تجربه شده است، خاطرنشان کرد: به لحاظ سطح زیرکشت و همچنین عملکرد در واحد سطح رتبه اول استان را داریم.

فرماندار خلیل آباد همچنین در ادامه تصریح کرد: بزرگترین دغدغه ای که از گذشته تا به امروز، دولت ها، مجالس ها و حوزه کشاورزی و بهره بردار را گرفتار کرده، این بوده که هیچ وقت سود واقعی و قطعی حاصل از فروش انگور و کشمش به سبد اقتصادی خانوار و بهره بردار کشاورزی ننشسته است.

وی با تاکید بر اینکه در سال جاری بحث بورس کشمش برای اولین بار اجرا شد، اذعان کرد: در بحث خرید و فروش کشمش امیدواریم که تعاون روستایی ورود داشته باشد.

قاسم پور با بیان اینکه در حال حاضر دلالان داخلی و خارجی با واسطه و بی واسطه در داخل شهرستان حضور دارند و به دنبال این هستند که تنش را به کشمش وارد کنند، عنوان کرد: با توجه به اینکه بحث حمایت از تولید و جهش تولید مطرح است باید بتوانیم از ظرفیت تعاون روستایی استفاده کنیم تا سود واقعی کشمش به بهره بردار واقعی برسد و حذف دلالان را داشته باشیم.

 

کف قیمت کشمش زرد خلیل آباد ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان / عدم تبعیت کارخانه داران باعث ورود دولت برای خرید می شود

مرتضی معتمد، معاون بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در گفتگو با خبرنگار ما، اظهار داشت: نشستی برای حل مشکلات قیمت کشمش شهرستان خلیل آباد با حضور صاحب نظران و مسئولان شهرستانی و استانی برگزار شد.

وی با بیان اینکه در این نشست پس از بررسی های لازم کف قیمت کشمش مورد بررسی قرار گرفت، خاطرنشان کرد: قیمت فروش محصول در مقاصد صادراتی بر اساس شاخص های بازرگانی بررسی و هزینه های انتقال، بسته بندی، ترخیص محاسبه شد و به این نتیجه رسیدیم که کارگاه داران باید این کشمش را با کف قیمت مصوب از کشاورزان خریداری کنند.

معاون بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با تاکید بر اینکه کف قیمت خرید کشمش زرد یا طلایی خلیل آباد ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شد تا برای کشاورزان توجیه داشته باشد، تصریح کرد: هدف از برگزاری نشست این بود که سود این صنعت را از حلقه های انتهایی تولید و بیزینس به حلقه های ابتدایی که کشاورزان هستند منتقل کنیم.

وی با اشاره به اینکه در این نشست بحث خرید حمایتی، توافقی و تضمینی در این جلسه نشد، اذعان کرد: کارخانه داران و کارگاه داران باید کشمش زرد یا طلایی را با کف قیمت ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان از کشاورز خریداری کنند ولی اگر به هر دلیلی تبعیت نشد تشکل های تحت پوشش سازمان تعاون روستایی وارد می شوند و بر پایه همین قیمت را بدون هیچ محدودیت تناژی، از کشاورزان خریداری می کنند.

معتمد با بیان اینکه اگر قرار باشد اتحادیه های سازمان تعاون روستایی به این مسئله ورود پیدا کنند مطمئناً صفر تا صد بار این محصول را خریداری و از منطقه خارج می کنند، عنوان کرد: تمام مطالبات کشاورزان زعفران کار ما در استان های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی در تیرماه پرداخت شده و تسویه حساب نهایی صورت گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه در گام اول قرار نیست دولت در خرید کشمش زرد خلیل آباد مداخله کند و به دنبال مدیریت این بازار است، تشریح کرد: کف قیمت تعیین شد و کارگاه داران، کارخانه داران و مراکز خرید و فروش کشمش این قیمت را پذیرفتند تا بر این اساس خریداری کنند ولی اگر بازار تبعیت نکرد در گام بعدی دولت برای خرید وارد می شود.

گویی داستان افت قیمت کشمش قطب تولید انگور شرق کشور در سال جاری همانند سال‌های گذشته در حال تکرار است و دلالان خریداران داخلی و خارجی در زمان فروش محصول کشمش با شکستن قیمت‌ها زمینه را برای صدمه به صنعت کشاورزی فراهم و بهانه‌های مختلفی را برای سرکیسه کردن مردم مطرح می‌کنند.

با توجه به اینکه شغل اکثر مردم خلیل آباد کشاورزی و تولید انگور است، ورود دولت در زمینه تنظیم بازار این محصول بی نظیر دنیا  و قطع دست دلالان از بازار کشمش خلیل آباد می تواند از آسیب جدی به کشاورزان و بیکار شدن جمع زیادی از کشاورزان و باغداران این شهرستان جلوگیری کند.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.