مدیر جهاد کشاورزی خلیل اباد خبر داد؛

برداشت ۱۵۰ هزار تن انگور از تاکستان‌های خلیل آباد

شناسهٔ خبر: 152248 -
چاپ خبر چاپ خبر
شبان با بیان اینکه برداشت انگور از تاکستان های شهرستان خلیل آباد به روز های پایانی خود نزدیک می شود، گفت: پیش بینی می شود در سال جاری 150 هزار تن انگور برداشت شود.

محمود شبان، مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد در گفتگو با خبرنگار یار خراسانی، با بیان اینکه  کار برداشت انگور از سطح ۵۷۷۰ هکتار از تاکستان های خلیل آباد به انتهای خود رسیده است، اظهار داشت: پیش بینی می شود در سال جاری ۱۵۰ هزار تن انگور برداشت شود.

وی با بیان اینکه برداشت انگور از اواخر تیرماه از باغات شروع شده است، خاطرنشان کرد: انگور تولید شده ۸۰ % تبدیل به کشمش و مابقی صرف تازه خوری در سطح شهرستان و شهرستان های داخل کشور از جمله مشهد، تهران، تبریز، شیراز، اصفهان و سایر کشورها از جمله روسیه شده است.

مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد با تاکید بر اینکه درشهرستان خلیل آباد بیش از ۳۰ رقم انگور شناسایی شده است  که مهمترین ارقام آن پیکامی و عسکری است، تصریح کرد: ارقام پیکامی و عسکری جهت تولید کشمش و تازه خوری مصرف می شود و سایر ارقام جهت تازه خوری و تهیه مویز و تیفی استفاده می شود .

وی با اشاره به اینکه باغات انگور این منطقه دارای شرایط ویژه ای از نظر کمی و کیفی هستند به طوریکه سال گذشته بیش از ۱۵ هزار تن انگور به روسیه صادر شد، اذعان کرد: درآمد اصلی مردم از تولید انگور و کشمش است و در این شهرستان ۴ سردخانه به ظرفیت ۷۰۰۰ تن فعال هستند و یک سردخانه دیگر به ظرفیت ۳۰۰۰ تن در حال راه اندازی است.

شبان با بیان اینکه خراسان رضوی دارای ۲۲ هزار هکتار سطح زیر کشت انگور با میانگین تولید ۲۱ تن در هکتار است که خلیل آباد بیشترین سطح زیر کشت را داراست، عنوان کرد: استان خراسان رضوی از نظر سطح زیرکشت انگور در رتبه چهارم و از لحاظ میزان تولید رتبه اول را دارد.

وی با تاکید بر اینکه به دلیل نبود شهرک صنعتی و صنایع تبدیلی انگور و فرآوری و بسته بندی مکانیزه کشمش موجب شده بخشی از تولید انگور به ضایعات تبدیل شود، تشریح کرد: توسعه صنایع تبدیلی، تکمیلی و فرآوری محصولات کشاورزی از ضروریات مهم و اصلی این شهرستان برای توسعه صادرات و رشد اقتصاد کشاورزی و پایداری اشتغال در روستاها محسوب می شود.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.