- یار خراسانی - http://yarekhorasani.ir -

لبنان| احتمال کناره‌گیری ادیب از ماموریت تشکیل دولت


منابع لبنانی از احتمال کناره‌گیری مصطفی ادیب از ماموریت تشکیل دولت در این کشور خبر دادند.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم٬ شبکه «ال بی سی» لبنان به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که احتمالا «مصطفی ادیب» مامور تشکیل کابینه در لبنان امروز یا فردا از مسئولیت خود کناره‌‌گیری خواهد کرد؛ مگر اینکه فرانسه مداخله کند.

منابع به این شبکه گزارش دادند که رایزنی‌ها با «میشل عون» رئیس جمهور لبنان اختلافات در خصوص تشکیل دولت در این کشور را روشن کرده و ادیب امروز برای دیدار با عون به کاخ ریاست‌جمهوری می‌رود.

شبکه ال‌بی‌سی لبنان افزود که ادیب نمی‌خواهد هیچ حزبی را به چالش بکشد و همچنین نمی‌خواهد با تشکیل دولت متخصصین و بدون حضور سیاستمداران پا روی اصول بگذارد. علاوه بر آن مصطفی ادیب قصد درگیری با هیچ‌ شخص و گروهی را نداشته و نه نیز نمی‌خواهد زمان را تلف کند.

این شبکه در پایان اعلام کرد که ابتکار عمل فرانسه برای نجات لبنان نیز به شکل غیر رسمی خنثی شده است.

صدای انفجارها در مرز لبنان با فلسطین اشغالی ناشی از چیست ؟
لبنان| آتش‌سوزی در مجتمع تجاری بیروت
لبنان| درگیری میان طرفداران جعجع و باسیل

درحالی که بعد از انتخاب مصطفی ادیب به عنوان مامور تشکیل کابینه در لبنان به نظر می‌رسید این کشور به زودی از بحران سیاسی خارج شود؛ اما در ادامه مشخص شد همه چیز آنگونه که نشان می‌داد نبوده و احتمالا اظهارات «امانوئل ماکرون» رئیس جمهوری فرانسه درباره تشکیل دولت وحدت ملی با حضور همه احزاب سیاسی در لبنان ادعایی بیش نبوده است. زیرا پس از رایزنی‌هایی که ادیب تحت حمایت فرانسه با فراکسیون‌های پارلمانی لبنان و نیز شخص میشل عون انجام داد مشخص شد که ساختار مد نظر وی برای دولت٬ کابینه ای متشکل از ۱۴ وزیر و ادغام وزارتخانه‌هاست؛ ضمن اینکه وزارت دارایی که طبق توافق طائف در اختیار گروه‌های شیعه بود نیز از دست آنها خارج می‌شود.

در این شرایط نبیه بری٬ رئیس پارلمان لبنان به نمایندگی از حزب‌الله و جنبش امل تاکید کرد که هرگز با این شرایط در دولت مشارکت نخواهند کرد و میشل عون نیز که با حمایت گروه‌های شیعه به کاخ ریاست‌جمهوری لبنان رسید با ساختار مورد نظر ادیب موافقت نمی‌کند.

بنابراین احتمال کناره‌گیری ادیب از ماموریت تشکیل دولت زیاد بوده و به نظر می رسد همان سناریوهای دولت قبلی پیش روی این دولت نیز باشد.

انتهای پیام/لینک منبع