قائم مقام آب منطقه ای خراسان رضوی:

شیرین سازی و انتقال آب از سواحل چابهار به شرق کشور اجرایی می شود

شناسهٔ خبر: 151609 -
چاپ خبر چاپ خبر
طاهری گفت: شیرین سازی و انتقال آب از سواحل چابهار به شرق کشور از جمله طرح هایی است که اجرایی خواهد شد و در این طرح تنها مشهد مد نظر نیست بلکه یکی از خطوط فرعی به سمت کاشمر، خلیل آباد و بردسکن می رود.

به گزارش یار خراسانی، علیرضا طاهری، قائم مقام آب منطقه ای خراسان رضوی در نشست شورای حفاظت از منابع آب شهرستان خلیل آباد که در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: آب منطقه ای دو هدف مهم مدیریت کاملتر آب های داخلی و آوردن آب از حوزه های دیگر را دنبال می کند.

وی با بیان اینکه آب منطقه ای، بخش خصوصی، کشاورزان، صنعتگران و اهالی که از آب شرب استفاده می کنند در مدیریت آب سهم دارند، خاطرنشان کرد: وضعیت فعلی، وضعیت خیلی مطلوبی نیست ولی وضعیت نامطلوبی هم نیست.

قائم مقام آب منطقه خراسان رضوی با تاکید بر اینکه طرح هایی مثل سازگاری با کم آبی و تعادل بخشی منابع آب در مدیریت کامل تر آب های داخلی اجرا می شود، تصریح کرد: اگر همه وزارت نیرو در یک کلمه در حوزه آب خلاصه کنیم آن یک کلمه تخصیص آب است و در این چند سال نتوانستیم به برخی از بخش ها، آن خدمات لازم را ارائه کنیم.

وی با اشاره به اینکه اگر تزریق آب به صورت قطره چکانی انجام می شود به دلیل کمبود آن است، اذعان کرد: شیرین سازی و انتقال آب از سواحل چابهار به شرق کشور از جمله طرح هایی است که اجرایی خواهد شد و در این طرح تنها مشهد مد نظر نیست بلکه یکی از خطوط فرعی به سمت کاشمر، خلیل آباد و بردسکن می رود.

طاهری با بیان اینکه منطقه شرقی کشور پتانسیل های بزرگی در حوزه معادن و خدمات دارد که بالقوه بودن آن فعلاً ادامه دارد و ما نتوانسته ایم آن ها بالفعل کنیم، عنوان کرد: انتقال آب از سواحل چابهار به دلیل اینکه کار محکمتر آغاز شود نشد در هفته دولت کلنگ زنی شود.

وی با تاکید بر اینکه طرح انتقال آب از کشورهای شمال شرق نیز در حال مطالعه است، تشریح کرد: امروز جشن دهمین مجموعه مشارکتی را در شهرستان خلیل آباد برگزار می کنیم و دشت های مشهد، چناران، سرخس، مه ولات، ازغند، تایباد، کلات، زوزن، خواف و خلیل آباد می تواند از نعمت داشتن مدیریت مشارکتی بهره مند شود.

قائم مقام آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه مدیریت مشارکتی در واقع گفتگو و درک متقابل است، بیان کرد: کالای بسیار مهمی مثل آب که همه جا مصرف می شود و امنیت غذایی و اجتماعی و اقتصادی ما به آن وابسته است صرفاً نباید توسط یک مجموعه مدیریت شود.

وی با بیان اینکه وزارت نیرو این اراده را دارد که به صورت مشارکتی از منابع آب با هدف پایداری این منابع استفاده شود، تاکید کرد: با پایداری منابع آب باید نفع آن به همه بخش ها برسد.

 

نظر کشاورز و حوزه کشاورزی خلیل آباد باید در تفاهم نامه مدیریت منابع آبی لحاظ شود

ابراهیم قاسم پور، فرماندار خلیل آباد در این نشست با بیان اینکه اگر قرار است تفاهم نامه در خصوص مدیریت منابع آبی امضاء شود باید باری از دوش شهرستان و کشاورز برداشته شود، اظهار داشت: در این تفاهم نامه باید نظر کشاورز و حوزه کشاورزی هم دیده شود.

وی با بیان اینکه کنترل روان آبها، استفاده بهتر از آب های سطحی و تغذیه دشت های زیرزمینی یک کار بسیار ارزشمند بود، خاطرنشان کرد: برخی از بندهای خاکی بالادست خلیل آباد تقویت و برخی هم احداث شد که باعث ذخیره قریب به ۴ میلیون متر مکعب آب باران در سال گذشته شد.

فرماندار خلیل آباد با اشاره به اینکه خلیل آباد ۱۲ هزار بهره برداری کشاورزی دارد و جزو شهرستان های پیشرو در بحث کشاورزی است، تصریح کرد: نگاه بهتر به بخش کشاورزی باید در دستور کار قرار گیرد.

انتهای پیام/

برچسب‌هانظرات

  • سعید صمیمی
    ۲۳ شهریور ۱۳۹۹

    سلام علیکم،خدا قوت خدا وکیلی نمیدونم این مسئولین ما از خواب بلند میشن رویاهاشون رو میان برای ملت ایران تعریف میکنند که میخوان اب از چابهار به استان بیارن من ۱۵ سال چابهار و منطقه بلوچستان بودم اونجا اگه همچین قابلیتی و توانی بود به زابل میدادند که منطقه شیعه نشین سیستان خالی از سکنه نشه.واقعا جای تاسف داره برا همچین مسولینی که روی صندلی های مدیریت آغشته به خون شهدا نشته اند و …

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.