سرپرست شعب بانک ملی خراسان رضوی:

مسدود کردن بخشی از تسهیلات بانکی غیر قانونی است

شناسهٔ خبر: 151400 -
چاپ خبر چاپ خبر
صفایی نیکو با بیان اینکه مسدود کردن بخشی از تسهیلاتی که بانک ها می دهند غیر قانونی است، گفت: هیچ بانکی حق ندارد تسهیلات بدهد و بخشی از آن را پس از پرداخت مسدود کند، هیچ بخشنامه و دستورالعمل و مجوزی در این موضوع وجود ندارد.

به گزارش یار خراسانی، صفایی نیکو، سرپرست امور شعب بانک ملی استان خراسان رضوی ظهر امروز در نشست با فعالان اقتصادی و بانک های کاشمر که در سالن همایش های فرمانداری شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: اگرچه وام هایی که توسط کشاورزان گرفته شده امکان تمدید نیست اما می شود مهلت داد و امهال نمود، در این خصوص دستور العمل های خاص خود وجود دارد که می شود طبق آنها عمل کرد و از کمیسیون هماهنگی بانک ها پیگیری شود.

وی با بیان اینکه هر فعال اقتصادی نزد بانک مرکزی گرید متفاوتی دارد و براساس آن باید تضامین را بگیرند، کسانی که گرید مثبت دارند نباید در گرفتن وثیقه ها سخت گیری صورت گیرد، خاطرنشان کرد: کسانی که برای ضامن به بانک می برند اصلا نیاز نیست کارمند و یا گواهی کسر از حقوق داشته باشند بلکه اگر گفته می شود منظور ضامن معتبری هستند که از کارمندان معتبرتر هستند.

سرپرست امور شعب بانک ملی خراسان رضوی با تاکید بر اینکه در هیچ جای بانک مرکزی ننوشته که ضامن باید کارمند و یا گواهی کسر از حقوق داشته باشد، تصریح کرد: در شهرک های صنعتی یا زمین مالکیت و یا قراردادی هستند، در مورادی که قراردادی هستند مشکلی با دادگاه ها برخوردیم که اینکه در قراردادهایی شهرک های صنعتی که تنظیم می کنیم زمانی که به مشکل برخورد می کنیم چون مالکیتی وجود ندارد ولی بانک در ساخت آن مشارکت کرده و یا ماشین آلات موجود در کارخانه دادگاه رای به ما نمی دهد چون مالکیتی وجود ندارد.

وی اذعان کرد: در ستاد تسهیل مطرح کردیم و یک هیات حف اختلاف ۵ نفره را تشکیل دادیم تا بتوانیم دادگاهها مراعت کنند تا بانک ها راغب شوند به عنوان وثیقه قبول کنند و زمانی که به مشکل خوردند دادگاه رای به بانک بدهد نه متقاضی.

صفایی نیکو در خصوص کسب و کارهای اسیب دیده از شیوع کرونا گفت: بیشتر واحدهای صنوف و تولیدی آسیب دیدند، اگر صنوفی باشند که جز ۱۴ صنف به ازائ هر نفر ۱۶ میلیون تومان و ۱۲ میلیون تومان برای مشاغلیی که جز جدول نیستند می توانند تسهیلات دریافت کنند.

وی همچنین ادامه داد: به هیچ عنوان اگر کسی چک برگشتی و وام معوق و مانده بدهی داشته باشد و صورت های مالی مشکل دار داشته باشد مانعی برای دریافت تسهیلات نیست و می تواند تسهیلات کرونا را دریافت کند.

سرپرست شعب بانک ملی استان خراسان رضوی تشریح کرد: ۳۵ درصد متقاضیان تسهیلات کرونا در استان تسهیلات را دریافت کرده اند در صورتی که ۲۳ درصد کل معرفی شده ها در کاشمر تسهیلات حمایتی کرونا گرفتند و وضعیت شهرستان از متوسط استانی پایین تر است.

وی با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان مسدودی ندارد و تمام باید پرداخت شود و همه مسئولان شعب باید این وام را بدون هیچ گونه سخت گیری پرداخت کنند، عنوان کرد: بانک ملی کاشمر دیگر هیچ محدودیتی برای پرداخت تسهیلات به خانواده های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی ندارد.

صفایی نیکو با بیان اینکه مسدود کردن بخشی از تسهیلاتی که بانک ها می دهند غیر قانونی است، هیچ بانکی حق ندارد تسهیلات بدهد و بخشی از آن را پس از پرداخت مسدود کند، هیچ بخشنامه و دستورالعمل و مجوزی در این موضوع وجود ندارد، تاکید کرد: چنانچه بانکی تسهیلاتی را به حساب پرداخت کند و بعد از آن مقداری را مسدود کند کاملا غیر قانونی بوده اما اینکه قبل از پرداخت تسهیلات وجهی را به عنوان وثیقه دریافت و در حساب شما نگهداری نمود و باقی آن را سفته و یا چک گرفت کاملا قانونی است.

وی با بیان اینکه میزان و درصد با هیات مدیریه بانک است، بیان کرد: مشتری بانک می تواند بانک را انتخاب کند که کمترین درصد را می گیرد.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.