لبنان|اذعان گزارش‌های بین‌المللی به شکست تلاش‌های آمریکا در تضعیف حزب‌الله

شناسهٔ خبر: 147722 -
چاپ خبر چاپ خبر


در سایه تحرکات آمریکا برای تضعیف حزب‌الله از خلال بحران‌آفرینی در لبنان گزارش‌های بین‌المللی اذعان می‌کنند که این تلاش‌ها شکست خورده است.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ٬ افراد آگاه از اوضاع لبنان به خوبی می‌دانند که بحران اقتصادی-سیاسی٬ این کشور را به ورطه هرج و مرج داخلی کشانده و راه را برای هر سناریویی باز گذاشته است. اما در این میان برخی صداهای خارجی برای جلوگیری از سقوط لبنان در یک باتلاق بدون انتها به گوش می‌رسد.

قابل توجه است که طبق گزارش‌های بین‌المللی٬ روند بحران لبنان٬ حزب‌الله را آنگونه که آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها می‌خواهند تضعیف نمی‌کند؛ بلکه بدنه منسجم این حزب آن را قادر به مقاومت و ایستادگی کرده؛ درحالی که مخالفان آن به دلیل دامن زدن به بحران اقتصادی سقوط می‌کنند. این همان چیزی است که در روزهای گذشته در لبنان احساس می‌شود.

اساساً از دهه‌های گذشته هیچگونه حامی مالی برای نیروهای لبنانی که به اموال سیاسی عادت کرده‌اند وجود نداشته است؛ به جز حمایت‌های مالی و معنوی حزب‌الله. آمریکایی‌ها معتقدند که ایجاد بحران نقدینگی در لبنان جوانان این کشور را برای کودتا علیه حزب‌الله یا دست کم از میان بردن حمایت مردمی مقاومت ترغیب می‌کند.

به همین دلیل استفاده از سیاست‌های منطقه‌ای ضد حزب‌الله تبدیل به سازوکار برخی رسانه‌های معارض شده و شماری از شخصیت‌های رسانه‌ای مأمور شده‌اند تا حزب‌الله را عامل درد و رنج‌های ملت لبنان معرفی کنند.

اما مشخص شد که این طرح نیز نتیجه‌ای ندارد و برعکس٬ گفتمان و آمادگی محور مقاومت را تقویت می کند؛ همانطور که در سخنان «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌الله برای مقابله با گرسنگی ٬ و عدم خلع سلاح مقاومت پیدا بود.

لبنان| دیاب: دولت استعفا نمی‌کند
لبنان| حزب‌الله: توطئه اقتصادی آمریکا را مانند توطئه نظامی خنثی می‌کنیم
گزارش ویدئویی| جاوید‌الاثر متوسلیان‌ به روایت "بچه‌های همدان" / ‌ماجرای ‌تشکیل هسته اولیه حزب‌الله لبنان
لبنان| ارکان مقاومت اقتصادی در برابر «تروریسم مالی» آمریکا

محور مقاومت توانست از میدان‌های مین بزرگی در لبنان و منطقه عبور کرد و اکنون محتوای گزارش‌های غربی و صهیونیستی درباره حزب‌الله٬ ترس آنها را از فعالیت‌های مقاومت لبنان نشان می‌دهد.

سپس لبنانی‌ها قاطعانه به «دورثی شیا» سفیر آمریکا در کشورشان گفتند که لبنان به عنوان یک عرصه باز برای مقاومت آمادگی کشاورزی و رسیدن به خودکفایی غذایی را داشته و درهای آن به روی سوریه باز است.

آمریکایی‌ها مدعی بودند که همه تلاش آنها برای نجات لبنان از بحران است و واشنگتن تنها اصلاحات را در این کشور می‌خواهد؛ اما واقعیت تحرکات آمریکا در لبنان در زمینه مذاکره درباره مرزهای جنوبی آن است. این همان چیزی است که سفیر آمریکا در دیدار با مقامات دولتی لبنان مطرح کرد؛ اما هماهنگی و هوشیاری لبنانی‌ها مانع تحقق اهداف واشنگتن شد.

اما در خصوص پیام نظامی که هم‌زمان با باز کردن دوباره پرونده مرزهای جنوبی مطرح شد٬ آمریکا از ستاد فرماندهی ارتش لبنان خواسته بود تا شمار نظامیان خود را در کل مرزهای لبنان افزایش دهد. اما در اینجا لبنان به دلیل برخی ملاحظات جدا از محاسبات سیاسی نمی‌تواند این خواسته آمریکا را اجرا کند. ارتش لبنان نمی‌تواند عرصه داخلی لبنان را برای افزایش حضور نظامیانش در مرزها خالی نگه دارد؛ چرا که نیروهای ارتش در کنار نیروهای امنیتی تامین امنیت داخلی لبنان را بر عهده دارند.

منبع: پایگاه خبری النشره

انتهای پیام/لینک منبعارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.