مدیرکل فنی و حرفه ای خراسان رضوی:

جهش مهارتی پیش نیاز جهش تولید است / ۷۰ درصد آموزش های فنی و حرفه ای مبتنی بر کار عملی است

شناسهٔ خبر: 147408 -
چاپ خبر چاپ خبر
رحیمی با بیان اینکه اگر قرار است جهش تولید داشته باشیم پیش نیاز آن جهش مهارت است و افزایش مهارت باید از نظر کیفی صورت گیرد، گفت: افراد در فنی و حرفه ای آموزش هایی مبتنی بر کار عملی می بینند و معمولا ۷۰ درصد آموزش های مبتنی بر کار عملی است.

به گزارش یار خراسانی، رحیمی، مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان رضوی صبح امروز در نشست شورای مهارتی کاشمر که در سالن همایش های فرمانداری کاشمر برگزار شد، اظهار داشت: نظام آموزش فنی و حرفه ای با سایر سازمان های آموزشی متفاوت است.

وی با بیان اینکه افراد در فنی و حرفه ای آموزش هایی مبتنی بر کار عملی می بینند و معمولا ۷۰ درصد آموزش های مبتنی بر کار عملی است، خاطرنشان کرد: آموزش های مهارتی سنگین و گرانی است و باید هر خطایی که قرار است صورت بگیرد در کارگاه آموزشی باشد و فرد ماهر و بدون هیچ خطایی وارد محیط واقعی کار شود.

مدیرکل فنی و حرفه ای خراسان رضوی با تاکید بر اینکه سازمان فنی و حرفه ای به بحث آموزش مهارت های غیر فنی هم وارد شده است، تصریح کرد: امروز باید بسته کاملی از آموزش های مورد نیاز ورود به بازار کار داشته باشیم و افراد باید مهارت های مدیریتی را در آموزش های فنی و حرفه ای را فرا بگیرند.

وی با اشاره به سال جهش تولید، اذعان کرد: در سال جهش تولید باید تولید افزایش پیدا کند، تولید چه محصولی را می توان افزایش داد، مطمئنا محصولی که از کیفیت لازم برخوردار باشد که تابع عوامل زیادی است و یکی از عوامل تاثیرگذار آن وجود نیروی ماهر است.

رحیمی با بیان اینکه اگر قرار است جهش تولید داشته باشیم پیش نیاز آن جهش مهارت است و افزایش مهارت باید از نظر کیفی صورت گیرد، عنوان کرد: آموزش های مهارتی آموزش های گرانی است ولی منابع محدود است ولی باید آموزش ها هدفمند ارائه شود و همچنین از ارائه آموزش هایی که منجر به اشتغال نمی شود پرهیز کنیم.

وی با تاکید بر اینکه شورای مهارت یک نوع ستاد هماهنگی در حوزه مهارت است تا دستگاه های مختلف در این زمینه فعالیت کنند، تشریح کرد: باید از جزیره ای کار کردن دستگاه ها و نهادهای مختلف در مهارت آموزی پرهیز کنیم و یکی از اهداف راه اندازی شورای مهارت همین مسئله است.

مدیر کل فنی و حرفه ای خراسان رضوی همچنین در ادامه بیان کرد: امکانات خود را به اشتراک می گذاریم تا مهارت آموزی در روستا ها به صورت هماهنگ و یکپارچه صورت گیرد و نهادهای حمایتی و معین های اقتصادی نیز در این زمینه همکاری خواهند داشت و از شبکه آموزش مهارت تا کسب و کار نیز در شورای مهارتی دیده شده است و تسهیلات بر اساس مهارت ارائه می شود.

وی با بیان اینکه ظرفیت خیرین و واقفین از مسائلی است که باید در حوزه مهارت آموزی به جوانان استفاده شود، تاکید کرد: طرح وقف مهارت و اشتغال در خراسان رضوی راه اندازی شده و در همین زمینه دو زمین در بردسکن به همین منظور وقف شده است.

سند توسعه مهارت کاشمر باید تدوین شود
مسلم ساقی، فرماندار کاشمر در این مراسم با تاکید بر اینکه شورای مهارت جایگاه قانونی پیدا کرده و بر اساس اسناد بالا دستی تشکیل شده است، اظهار داشت: شورای مهارت امروز به صورت رسمی و قانونی در کاشمر با هدف توانمندی نیروی انسانی تشکیل می شود.

وی با اشاره به اینکه مهارت ها باید نیاز سنجی شود در شهرستان ظرفیت هایی در گردشگری، صنایع دستی و کشاورزی داریم، خاطر نشان کرد: نباید به آموزش های تئوری بسنده کنیم و باید خروجی آموزشی را مدنظر قرار دهیم و متناسب با تغییر ظرفیت بازار، آموزش ها هم تغییر رویکرد داشته باشد.

فرماندار کاشمر با بیان اینکه سند توسعه مهارت شهرستان باید تدوین شود و چشم انداز و افقی در این سند دیده شود، تصریح کرد: برای هر روستا یک محصول برای مهارت آموزی تعریف شود و بدانیم که بدون سند توسعه مهارت هر کاری انجام شود قطعا هماهنگ و هدفمند نخواهد بود.

وی با اشاره به اینکه همه ادارات باید ظرفیت های خود در زمینه مهارت را شناسایی کنند و به فنی و حرفه ای ارائه دهند، اذعان کرد: جامعه آسیب دیدگان باید در اولویت آموزش مهارت قرار گیرند و قبل از آسیب به سمت مهارت آموزی و اشتغال هدایت شوند.

ساقی با تاکید بر اینکه کارگر باید با توجه به تغییرات روز آموزش های مهارتی لازم را ببیند، عنوان کرد: ارزیابی مستمر بهبود وضعیت تطابق آموزشی باید در دستور کار قرار گیرد.

وی با بیان اینکه ظرفیت و منابع محدود است و باید از بخش های خصوصی استفاده شود، تشریح کرد: ۴۳ سمن در ۱۱ عنوان در حوزه بخش مرکزی تشکیل شده و این بهترین ظرفیت برای مهارت آموزی است.

فرماندار کاشمر در پایان خاطرنشان کرد: به آموزش نباید نگاه هزینه ای داشته باشیم اگر نگاه هزینه ای داشته باشیم قطعا متضرر خواهیم شد.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.