رفتار نژادپرستانه،غیرانسانی و خارج از عرف بحرین با اتباع خود

شناسهٔ خبر: 141187 -
چاپ خبر چاپ خبر


این اقدام دولت بحرین بر خلاف تمامی قوانین داخلی بحرین و نیز قراردادهای بین المللی و ساده‌ترین مسائل انسانی و اخلاقی است که شهروندان خود را متعمدانه از بازگشت منع می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بیش از ۱۲۰۰ زائر بحرینی که پیشتر به ایران سفر کرده بودند به دلیل سیاست‌های نژادپرستانه دولت آل خلیفه، سرگردان به حال خود رها شده‌اند. با آنکه دولت ایران تمامی همکارهای لازم را برای تسهیل بازگشت این افراد به کشورشان انجام داده و از سوی دیگر تسهیلات مناسبی را نیز فراهم کرده است تا شرایط بازگشت آنان فراهم شود، اما هیچ‌گونه همکاری از سوی دولت بحرین دیده نمی‌شود.

این در حالی است که جمعیت مقیم در بحرین حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است که البته تعداد شهروندان بحرینی به ۶۰۰ هزار نفر می‌رسد. بنابراین آمار ۱۲۰۰ نفر، درصد بالایی از جمعیت یک کشور است که متعمدانه از باگشت آنان جلوگیری می‌شود. این نوع از رفتار سیاسی آل خلیفه در هیچ ادبیات سیاسی پذیرفته نیست. حتی کشورهایی مانند امارات و کویت به محض اطلاع از این ویروس تسهیلات مهمی را برای بازگشت شهروندان خود از ایران ارائه دادند.

تحلیلگران منطقه این نوع رفتار حاکمان بحرین را نوعی جدید از نژادپرستی می‌دانند. این پرسش در افکار عمومی جهان عرب مطرح می‌شود که اساساً چگونه ممکن است یک دولت در حق اتباع خود چنین سیاست ظالمانه‌ای را در پیش بگیرد.؟

این در حالی است که تا کنون ۵ تن از این زائران بحرینی البته به دلایلی غیر از ویروس کرونا درگذشته اند. نسبت زیادی از این زائران را طیف سالخورده تشکیل می‌دهد. زنان باردار هم در این میان وجود دارند.

شیخ محمد خجسته عضو هیئت مرکزی شورای علمای بحرین با اشاره به وضعیت تأسف بار شهروندان بحرینی که در ایران بسر می‌برند، نظام آل خلیفه را مسئول این شرایط دانست که متعمدانه سیاست ممانعت ازبازگشت شهروندان بحرینی را دنبال می‌کند.

وی در ابتدا با اشاره به شرایط این زائران، تعداد و نیز وضعیت کنونی آنان گفت: حدود ۱۲۰۰ شهروند بحرینی تا اکنون در ایران سرگردان هستند که بیشتر آنان در مشهد و در هتل‌های این شهر بسر می‌برند. او این مطلب را هم گفت که این زائران با کاروان‌های زیارتی حدود یک ماه پیش به ایران آمدند.

این فعال بحرینی تاکید کرد: در میان این افراد، سالخوردگان و زنان باردار ی نیز وجود دارد که شرایط برای آنها سخت شده است.

شیخ محمد خجسته با اشاره به وضعیت برخی از این زائران گفت: برخی از زائران بحرینی بیماری‌های مزمنی دارند که شرایط را برای آنان دشوار تر می‌کند و وجود بیماری‌های زمینه‌ای نیز استرس و فشار را افزایش داده است چرا که فشارروانی و بیماری‌های زمینه‌ای امکان ابتلاء به کرونا را افزایش می‌دهد.

وی با اشاره به مشکلات درمانی برخی از زائران بحرینی که دچار بیماری هستند گفت: برخی از این زائران بیمارانی هستند که داروی آنها تمام شده است و امکان تهیه داروی آنها در ایران به دلیل تحریم وجود ندارد و همچنین برخی نیز باید مورد معاینه‌های پزشکی ماهانه در بحرین قرار گیرند.

وی افزود: کارمندانی هستند که مرخصی‌های آنان تمام شده است. وجود زنان بارداری که به ماههای پایانی وضع حمل خود نزدیک شده‌اند و شرایط روحی و جسمی آنان مناسب و مساعد نیست، وضعیت این زائران دشوار تر کرده است.

عضو جمعیت الوفاق بحرین با بیان اینکه تا کنون ۵ شهروند بحرینی به دلایلی بجز از کرونا جان خود را از دست داده‌اند گفت برخی نیز به دلیل بیماری‌های مزمن بستری شده‌اند.

وی در تشریح دلایل نظام آل خلیفه در ممانعت از بازگشت شهروندان بحرینی به کشورشان گفت دولت بحرین به این موضوع نگاه نژادپرستانه دارد و بعلاوه نمایندگان مجلس بحرین که باید حامی مردم باشند قانونی را برای ممانعت از بازگشت شهروندان بحرینی به این کشور تا بهبودی یا اطمینان از مبتلا نشدن به کرونا تصویب کرده‌اند.

وی ادامه داد که این اقدام دولت بحرین بر خلاف تمامی قوانین داخلی بحرین و نیز قراردادهای بین المللی و ساده‌ترین مسائل انسانی و اخلاقی است که شهروندان خود را متعمدانه از بازگشت منع می‌کند تا آنان در خطر یک نابودی قرار دهد.

محمد خجسته با قدردانی از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران بویژه وزارت خارجه کشورمان و نیز مراجع دیگر که تسهیلات و شرایط انسانی را برای این زائران فراهم کرده‌اند گفت: در حالی که جمهوری اسلامی ایران تمامی تلاش خود را برای حل این مشکل بکار برده است و تسهیلات مناسبی نیز ارائه داده اما نظام آل خلیفه حاضر به همکاری نیست و شهروندان بحرینی را به حال خود رها کرده است.

 

منبع:مهرارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.