مصاحبه |چرا حزب اسلامگرای النهضه از ترکیب دولت جدید تونس خارج شد؟

شناسهٔ خبر: 138940 -
چاپ خبر چاپ خبر


کارشناس ارشد مسائل آفریقا معتقد است راهبرد النهضه برای مشارکت همگانی در فرایند سیاسی و متناسب نبودن چینش دولت جدید تونس با ترکیب سیاسی پارلمان این کشور که حائز اکثریت کرسی‌های پارلمانی شد، دو علت اصلی خروج این حزب از ترکیب دولت "الفخفاخ" است.

– اخبار بین الملل –

” جعفر قنادباشی ” در گفت‌‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، درباره خروج حزب اسلامگرای النهضه تونس از ترکیب دولت جدید این کشور گفت: این اقدام النهضه دو دلیل اصلی دارد. اولین دلیل به راهبرد این حزب مربوط می‌شود. النهضه از ابتدای فعالیتش در تونس درصدد بود که یک توازنی در نیروهای اجرایی ایجاد کند و همگان  در عرصه عمل مشارکت داشته باشند. مثلا النهضه  در انتخابات سال ۲۰۱۴  بیشترین کرسی پارلمان را بدست آورد اما این حزب، دولت تشکیل نداد و قدرت را به حزب نداء تونس واگذار کرد و با این حزب در دولت گذشته همراه بود. این اقدام النهضه سبب شد تا از بروز شکاف در فضای سیاسی تونس جلوگیری شود لذا النهضه در این زمینه دارای کارنامه مثبتی است.

این کارشناس تحولات شمال آفریقا درباره دومین دلیل خروج النهضه از ترکیب کابینه جدید تونس گفت: النهضه در پارلمان بیشترین کرسی  را  دارد. الیاس الفخفاخ چینش وزیران کابینه‌اش مناسب با ترکیب سیاسی پارلمان تونس نیست. یعنی هنگامی که به ترکیب پارلمان نگاه می‌کنیم، ملاحظه می‌شود حزب النهضه اول و حزب قلب تونس جایگاه دوم را در این پارلمان دارد اما کابینه الفخفاخ این طور نیست و هیچ تناسبی با ترکیب پارلمان ندارد.

به عقیده قناد باشی، پست‌های وزارتی که در کابینه الفخفاخ به النهضه واگذار شده هیچ تناسبی با کرسی‌های پارلمانی این حزب ندارد. همچنین الفخفاخ حزب قلب تونس و الکرامه را به نوعی در کابینه‌اش کنار گذارده‌ است. در حقیقت،  النهضه و احزاب همسوی آن معتقدند که واگذاری پست‌های وزارتی بایستی متناسب با توازن سیاسی حاکم بر پارلمان باشد و این یک خواسته معقولی است چراکه این خواسته بر اساس منطق حاکم بر کشورهایی است که دولت‌شان برخاسته ازپارلمان است.       

تونس| اعلام اسامی وزیران پیشنهادی دولت جدید تونس/ خروج النهضه از ترکیب کابینه الفخفاخ  

وی در پاسخ به این سوال که ” آیا الفخفاخ در این چند روز باقی مانده به پایان مدت قانونی برای تشکیل دولت جدید می‌تواند  رای مثبت النهضه و سایر احزاب مخالف را جلب کند؟ ” گفت: این مدت بسیار اندک است. با توجه به اینکه الفخفاخ اسامی وزیران دولت خود را اعلام  و پس از آن النهضه از این دولت کناره‌گیری کرد، او اکنون در موقعیت بسیار دشواری قرار گرفته‌است. اگر الفخفاخ با رئیس جمهور تونس مجددا مذاکره کند و در فهرست وزیران کابینه‌اش تغییراتی ایجاد کند، در این صورت می‌توان گفت که توانایی کسب رای اعتماد از پارلمان را خواهد داشت اما اگر احزاب برمخالفت خود با الفخفاخ پافشاری کنند و این در حالی است که رئیس جمهور تونس گفته  اجازه قدرت نمایی به دیگران نخواهد داد، این موضوع می‌تواند کار را برای الفخفاخ دشوار کند و او را به شکست بکشاند.

این کارشناس تحولات شمال آفریقا در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه ” اگر الفخفاخ نتواند دولت جدید تونس را تشکیل دهد، فرد دیگر مامور تشکیل دولت خواهد شد. آیا فرد جدید قادر به تشکیل دولت خواهد بود؟ ” گفت:  از لحاظ قانونی فرصت اندکی برای تشکیل دولت تونس باقی مانده‌ است . سیاستمداران تونسی حدود ۳ماه است که درصدد تشکیل کابینه جدید هستند. اگر فردی که پس از الفخفاخ مامور تشکیل دولت شود و در این کار ناکام بماند،  رئیس جمهور تونس بر اساس قانون، پارلمان را منحل و انتخابات جدیدی برگزار خواهد کرد لذا فردی که مامور تشکیل دولت می‌شوند باید به سرعت آن را به سرانجام برساند و همچون دو نفر قبلی ( حبیب الجملی و الیاس الفخفاخ ) عمل نکند.هرچند روند سیاسی کنونی در تونس نشان می‌دهد که فرد بعدی برای تشکیل دولت سرنوشتی همچون الجملی و الفخفاخ درپیش دارد.

قنادباشی با اشاره به دیدگاه برخی از سیاستمداران تونسی که النهضه را مقصر تشکیل نشدن دولت الفخفاخ می‌دانند و باید پذیرای پیامدهای آن باشد، گفت: اگر النهضه با تشکیل دولت الفخفاخ مخالفت نمی‌کرد،  شاید روند تشکیل این دولت هموار می‌شد اما این دولت بعدها با مشکل برخورد می‌کرد زیرا هنگامی که بین پارلمان و دولت از لحاظ سیاسی فاقد ترکیب و توازن مناسبی باشد، در مراحل اولیه کار با مشکل برخورد می‌کنند  لذا اگر این مشکل اکنون حل‌وفصل شود، بهتر از آن است دولتی تشکیل شود که همواره با پارلمان مشکل داشته باشد. در حقیقت، این اقدام النهضه به نوعی دور اندیشی این حزب به شمار می‌رود و موضع این حزب منطقی به نظر می‌رسد و مخالفتش با دولت الفخفاخ  یک اقدام حزبی و تنگ نظرانه نیست.

انتهای پیام/لینک منبعارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.