رئیس دادگستری خلیل‌آباد:

هر یک از دستگاه‌ها در پیشگیری از وقوع جرائم انتخاباتی نقش دارند / کارکردهای محیط‌های مجازی در بحث انتخابات باید مدنظر قرار بگیرد

شناسهٔ خبر: 132093 -
چاپ خبر چاپ خبر
رئیس دادگستری خلیل‌آباد با بیان اینکه هر یک از دستگاه‌ها نقشی در پیشگیری از وقوع جرائم انتخاباتی دارند، گفت: کارکردهای محیط‌های مجازی در بحث انتخابات باید مدنظر قرار بگیرد، شاید بیشترین شور و اشتیاق نسبت به انتخابات وجود دارد و بیشترین تخریب و ضربه‌ای که دشمن می‌تواند وارد کند از طریق محیط مجازی است.

به گزارش یار خراسانی، مجتبی همتی، رئیس دادگستری خلیل‌آباد ظهر امروز در نشست پیشگیری از وقوع جرم شهرستان، اظهار داشت: نشست پیشگیری از وقوع جرم با توجه به اینکه برگزاری انتخابات را پیش رو داریم این نشست با هدف پیشگیری از وقوع جرائم انتخاباتی برگزار شد.

وی با بیان اینکه هر یک از دستگاه‌ها نقشی در پیشگیری از وقوع جرائم انتخاباتی دارند تا در انتخابات نیز مشکل خاصی رخ ندهد، خاطرنشان کرد: کارکردهای محیط‌های مجازی در بحث انتخابات باید مدنظر قرار بگیرد، شاید بیشترین شور و اشتیاق نسبت به انتخابات وجود دارد و بیشترین تخریب و ضربه‌ای که دشمن می‌تواند وارد کند از طریق محیط مجازی است.

رئیس دادگستری خلیل‌آباد با تأکید بر اینکه ادارات باید یکسری مسائل را در چارچوب قانون مدنظر داشته باشند و همچنین مدیران باید به قانون انتخابات تسلط لازم را کسب کنند، تصریح کرد: جناح‌بندی‌ها، اعمال سلیقه‌ها و دخالت در امر انتخابات یکی از بیشترین مباحثی است که از آن در دادگستری‌ها، شکایت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه فراهم کردن بسترها و زیرساخت‌هایی که برای امر انتخابات نیاز داریم، یکی از مهم‌ترین کارهایی است که در بحث پیشگیری از وقوع جرائم انتخاباتی باید انجام شود، اذعان کرد: شهرداری می‌تواند جای مناسبی را برای بحث تبلیغات نامزدها فراهم کند که چارچوب مشخصی داشته باشد.

همتی با بیان اینکه یکسری از جرائمی که بحث انتخابات می‌بینیم ناشی از عدم عملکرد و عمل به قانون است، عنوان کرد: مطبوعات و نشریات حق ندارند مطالبی یا آگهی علیه نامزدهای انتخاباتی درج کنند.

 

متصدیان امر برگزاری انتخابات باید مسلط به قانون انتخابات باشند

حمید سلطانی، دادستان خلیل‌آباد در این نشست با بیان اینکه حساسیت فضای انتخاباتی باید مدنظر همه مدیران باشد، اظهار داشت: جرائم انتخاباتی به جرائم قبل از رأی و جرائم در زمان رأی‌گیری تقسیم‌بندی می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه آگاهی بخشی نامزدهای انتخابات و مسئولان ستادهای آنان نسبت به قوانین انتخابات می‌تواند به کاهش جرائم انتخاباتی کمک کند، خاطرنشان کرد: متصدیان امر باید مسلط به قانون انتخابات باشند و هیچ شخصی نباید خود را جدای از این بداند.

دادستان خلیل‌آباد با اشاره به اینکه آگاهی به قانون انتخابات مهم‌ترین پیشگیری از وقوع جرائم انتخاباتی است، تصریح کرد: فرایند برگزاری انتخابات یک امانت است و اگر متصدیان امر برگزاری انتخابات برای یک نامزد انتخاباتی مماشات به خرج دهند نسبت به نامزدهای دیگر ظلم شده است.

 

تمام تحرکات انتخاباتی، جریان‌های سیاسی و نامزدهای احتمالی در خلیل‌آباد رصد می‌شود

ولی‌الله غلامی، فرمانده انتظامی خلیل‌آباد در این نشست اظهار داشت: نیروی انتظامی برحسب وظیفه خود در جهت برقراری نظم و امنیت و کمک به برگزاری انتخابات پرشور، سالم و به دور هرگونه تنش، با جدیت از ماه‌ها قبل همه تحرکات انتخاباتی جریان‌های سیاسی و نامزدهای احتمالی را به‌صورت دقیق مورد رصد قرار داده است.

وی با بیان اینکه اجرای دقیق قوانین و مقررات و آیین‌نامه‌ها مورد تأکید مجموعه انتظامی است و در این زمینه تعامل سازنده‌ای با دستگاه‌های دخیل در بحث انتخابات داریم، خاطرنشان کرد: تخلفات انتخاباتی اگر وجود داشته باشد به‌موقع به مراجع ذی‌صلاح گزارش داده می‌شود.

فرمانده انتظامی خلیل‌آباد همچنین تصریح کرد: با برنامه‌ریزی که در مجموعه انتظامی انجام‌شده است قبل از انتخابات، حین انتخابات و بعد از انتخابات حسب وظیفه خود آمادگی صد در صد دارد که انجام‌وظیفه کند.

 

اولین انتخابات در گام دوم انقلاب از حساسیت بالایی برخوردار است

حسین پورمحمد، رئیس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان خلیل‌آباد در این نشست با بیان اینکه انتخابات پیش رو مدنظر دوستان ما برای حضور حداکثری مشارکت مردم و دشمنان ما در جهت کارشکنی و عدم شرکت در انتخابات است، تصریح کرد: انتخابات دوم اسفندماه اولین انتخاباتی است که در گام دوم انقلاب برگزار می‌شود و از حساسیت بالایی برخوردار است.

وی با تأکید بر اینکه تمام عظمت و قدرت نظام جمهوری اسلامی ایران بر پایه ولایت‌فقیه است و ولایت‌پذیری مردم ایران زبان زد است، اذعان کرد: بر اساس اصل ۹۹ قانون اساسی نظارت بر انتخابات یکی از وظایف اصلی و سرنوشت‌ساز شورای نگهبان است که با ایجاد تشکیلات قوی، بصیر و کارآمد کار را به‌پیش خواهیم برد.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان خلیل‌آباد با اشاره به اینکه ما که در نوک پیکان دیدگان مردم در نظارت و اجرا هستیم بهترین کار بی‌طرفی در انتخابات، عدم شرکت در نشست‌های حزبی و گروهی و رعایت اصول است، عنوان کرد: باید طوری عمل کنیم که انتخابات خوب و پرشور و درخور شأن برگزار شود.

 

هیچ تفاوتی بین تبلیغات انتخاباتی در فضای مجازی و حقیقی نیست

ابراهیم قاسم پور، فرماندار خلیل‌آباد در این نشست با بیان اینکه برخی از اشخاص به‌واسطه شخصیت حقیقی و حقوقی حق در بحث انتخابات و طرفداری از کاندیدایی ورود داشته باشد، اظهار داشت: وزارت کشور در انتخابات مجری قانون انتخابات و مسئول حُسن اجرای قانون انتخابات است.

وی با تأکید بر اینکه فراهم کردن بستر رقابت سالم، سلامت انتخابات، امنیت انتخابات و مشارکت حداکثری جزو تکالیف دستگاه‌ها و نهادها است، خاطرنشان کرد: آنچه در کارگروه پیشگیری از وقوع جرم انجام می‌شود می‌تواند کمک زیادی به فراهم کردن این بسترها داشته باشد.

فرماندار خلیل‌آباد با اشاره به اینکه در هرکجا که پیشگیری‌ها و نظارت‌های لازم انجام شود مطمئناً در بخش‌های مختلف کمترین آسیب‌ها و مشکلات را خواهیم داشت، تصریح کرد: پایش تصویری شهر می‌تواند در پیشگیری از وقوع جرم تأثیرگذار باشد که این امر باید تقویت شود.

وی با بیان اینکه هیچ تفاوتی بین تبلیغات انتخاباتی در فضای مجازی و حقیقی نیست ولی نحوه اجرای آن متفاوت است، اذعان کرد: نشستی با مدیران کانال‌های مجازی فعال در سطح شهرستان خلیل‌آباد برگزار و نسبت به آموزش قانون انتخابات در این حوزه اقدام شود.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.