رئیس اداره حفاظت محیط زیست خلیل‌آباد خبر داد؛

نجات یک بره آهو در خلیل آباد / جای خالی تابلوهای هشدار عبور حیات وحش

شناسهٔ خبر: 121964 -
چاپ خبر چاپ خبر
رئیس اداره حفاظت محیط زیست خلیل آباد از نجات یک بره آهو توسط یکی از اهالی روستای جعفرآباد از توابع شهرستان خلیل آباد خبر داد و گفت: بره آهوی صدمه دیده پس از تیمار و نگهداری به دامان طبیعت بازگشت.

سعید شفیعیان در گفت و گو با خبرنگار یار خراسانی، ضمن تشکر از توجه و حساسیت مردم به مسائل محیط زیست اظهار داشت: در پی اطلاع یکی از اهالی روستای جعفر آباد از توابع بخش ششطراز شهرستان خلیل آباد مبنی بر مشاهده یک رأس بره آهوی صدمه دیده، مشاهدات بالینی و بررسی توسط کارشناسان این اداره انجام شد.

وی با بیان اینکه برخورد با خودروهای عبوری دلیل صدمه این بره آهو از ناحیه سر بوده است، خاطرنشان کرد: روستاهای جعفرآباد، مهدی آباد و سعدالدین از توابع شهرستان خلیل آباد در حاشیه غربی منطقه شکارممنوع نوبهار واقع شده اند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خلیل آباد با تأکید بر اینکه با توجه به اعلام آمادگی این فرد برای تیمار و نگهداری موقت زیر نظر این اداره، این بره آهو در اختیار وی قرار گرفت، تصریح کرد: با توجه به بهبودی و باز توانی حیوان مذکور و با هماهنگی انجام شده با اداره کل حفاظت محیط زیست استان به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مه ولات تحویل شد تا در عرصه های طبیعی منطقه شکار ممنوع نوبهار رهاسازی شود.

 

جای خالی تابلوهای هشدار عبور حیات وحش

وی همچنین در ادامه اذعان کرد: متأسفانه صدمات و تلفات جاده ای بخش مهمی از تهدیدات جمعیت حیات وحش را تشکیل می دهد که در خصوص میزان و کنترل آن تحقیقات کمی در کشور صورت پذیرفته است.

شفیعیان ادامه داد: اواخر سال گذشته نیز یک گربه وحشی در محور کاهه به روستای جعفرآباد به جهت حوادث جاده ای تلف شد که از مراجع ذی ربط درخواست شد، حداقل نسبت به نصب تابلوهای هشدار دهنده عبور حیات وحش در این محور اقدام شود.

 

افزایش جمعیت آهوان منطقه شکار ممنوع نوبهار

همچنین در رابطه این خبر حمید جوانبخت، رئیس اداره حفاظت محیط زیست مه ولات اظهار داشت: بره آهوی تحویلی در منطقه شکارممنوع نوبهار رهاسازی شد.

وی با بیان اینکه منطقه شکار ممنوع نوبهار با وسعت ۱۷۰ هزار هکتار در جنوب شهرستان مه ولات واقع شده و بصورت شبانه روزی حفاظت و کنترل می‌شود، تشریح کرد: گونه شاخص این منطقه آهو است که با تمهیدات مهر و موم‌های اخیر رشد آماری قابل توجهی پیدا نموده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست مه ولات در پایان خاطرنشان کرد: گونه هایی مانند هوبره، گربه وحشی، روباه شنی، انواع پرندگان شکاری و گنجشک سانان، باقرقره شکم سیاه، انواع پرندگان آبزی، خزندگان و… نیز در این منطقه زندگی می‌کنند.

شهرستان‌های خلیل آباد و مه ولات از شهرستان‌های استان خراسان رضوی و در جنوب این استان قرار دارند.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.