رئیس اداره حفاظت محیط زیست خلیل آباد خبر داد؛

ثبت حضور یک گونه پرنده کمیاب در معرض خطر انقراض در خلیل آباد

شناسهٔ خبر: 120510 -
چاپ خبر چاپ خبر
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خلیل آباد گفت: حضور کرکس مصری یک گونه پرنده کمیاب در معرض خطر انقراض برای نخستین بار در شهرستان خلیل آباد ثبت شد.

سعید شفیعیان در گفت و گو با خبرنگار یار خراسانی، با اعلام این خبر اظهار داشت: حضور کرکس مصری یک گونه پرنده کمیاب در معرض خطر انقراض برای نخستین بار در شهرستان خلیل آباد ثبت شد.

وی با بیان اینکه کرکس مصری یکی از چهار گونه و کوچک ترین کرکس ایران است  که از شبه قاره هند، محدوده خاورمیانه تا شمال آفریقا و جنوب اروپا  پراکندگی دارد و به ‘کرکس سفید و کرکس کوچک نیز شهرت دارد،  خاطرنشان کرد: این گونه از سال ۲۰۰۷ در فهرست  قرمز IUCN ،  و در گروه پرندگان در خطر انقراض جهان   (EN)  قرار دارد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست خلیل آباد با تاکید بر اینکه این گونه در میان پرندگان شکاری تنها پرنده ای است که از ابزار استفاده می کند، تصریح کرد: این پرنده بعنوان مثال برای شکستن تخم پرندگان از سنگ بهره می گیرد که در رفتار شناسی حیوانات یک نکته جالب توجه و نشانه ای از هوش این پرنده به شمار می رود.

وی همچنین در ادامه اذعان کرد: مجموعا  پرندگان لاشخور به جهت شیوه تغذیه ای خود نقش مهمی در پاکسازی محیط، کنترل بیماریها و ایجاد تعادل زیستی در طبیعت بر عهده دارند.

شفیعیان از شهروندان خواست  با مطالعه و افزایش معلومات در خصوص طبیعت و همچنین توجه و حساسیت نسبت به حیات وحش و تنوع زیستی در حفظ محیط زیستی که از آن بهره می گیرند موثر باشند.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.