مدیر انجمن‎های میراث فرهنگی خراسان رضوی:

بیش از ۱۰ هزار آثار تاریخی در خراسان رضوی وجود دارد / تمام روستاهای خلیل آباد واجد شرایط تشکیل انجمن میراث فرهنگی است

شناسهٔ خبر: 120330 -
چاپ خبر چاپ خبر
مدیر انجمن‎های میراث فرهنگی خراسان رضوی با بیان اینکه بیش از 10 هزار اثر تاریخی در سطح استان داریم که حفظ و نگهداری آن ها یکی از وظایف میراث فرهنگی است، گفت: خلیل آباد جزو اولین شهرستان هایی است که تمام روستاهای آن واجد شرایط تشکیل انجمن هستند و مقدمات آن اتفاق افتاده است.

به گزارش یار خراسانی، مهدی علیپور محمّدیه در جمع دهیاران شهرستان خلیل آباد اظهار داشت: استفاده از ظرفیت های مردمی و واگذاری و سپردن برخی از امورات به مردم نیز از جمله مباحثی است که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به طور جدی به آن ورود کرده است.

وی همچنین در ادامه خاطرنشان کرد: سازمان میراث فرهنگی جزو آن سازمان ها و نهادهایی است که در استفاده از ظرفیت های مردمی و ارتباط مؤثر با مردم همیشه پیشگام و جزو سازمان های برتر بوده است و اولین انجمن میراث که یک حرکت مردمی است در سال ۱۳۲۵ در استان خراسان و شهرستان نیشابور شکل گرفت.

مدیر انجمن‎های میراث فرهنگی خراسان رضوی با تأکید بر اینکه بانوان نقش بسیار مؤثری در امورات میراث فرهنگی دارند، تصریح کرد: میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سه حوزه تخصصی سازمان است و هر یک از این ها نیز نقش بسیار مؤثری در توسعه و تقویت امورات روستایی دارند.

وی با بیان اینکه هر یک از این‌ها که به طور ویژه دیده شود مطمئناً توجه به این موضوعات می تواند در توسعه روستا کمک کند، اذعان کرد: میراث فرهنگی یکی از مؤثرترین و مهم‌ترین و شاکله سازمان است که بیشتر انجمن ها نیز برای این موضوع شکل گرفته است.

علیپور با اشاره به اینکه بیش از ۱۰ هزار اثر تاریخی در سطح استان داریم که حفظ و نگهداری آن ها یکی از وظایف میراث فرهنگی است، عنوان کرد: شهرستان خلیل آباد یکی از شهرستان هایی است که در اکثر روستاهای آن انجمن میراث فرهنگی تشکیل شده است.

وی با تأکید بر اینکه خلیل آباد جزو اولین شهرستان هایی است که تمام روستاهای آن واجد شرایط تشکیل انجمن هستند و مقدمات آن اتفاق افتاده است، تشریح کرد: ۱۶۰ اثر تاریخی در شهرستان خلیل آباد وجود دارد که ۱۱ اثر آن ثبت شده و الباقی نیز شناسایی شده است و مقدمات ثبت آن در حال انجام است.

این مقام مسئول همچنین ادامه داد: نگهداری و حفاظت و سرکشی از آثار تاریخی به دلیل کمبود امکانات و کمبود نیرو انسانی عملاً از عهده سازمان ما و اداره میراث فرهنگی در شهرستان خارج است و به همین خصوص بر اساس اساسنامه انجمن های میراث فرهنگی در سطح روستاها نیز در حال تشکیل است.

وی با بیان اینکه دهیار به عنوان رئیس انجمن میراث فرهنگی روستا شناخته می شود و دهیاران به نوعی نماینده میراث فرهنگی در روستا هستند، تأکید کرد: کارگاه های آموزشی ویژه دهیاران در سطح شهرستان برگزار خواهد شد تا بیشتر به وظایف میراث فرهنگی آشنا شوند.

علیپور در پایان با تأکید بر اینکه داشته ها، ظرفیت ها، آداب و رسوم، بازی های بومی و محلی هر روستا در حوزه میراث فرهنگی باید اعلام شود، خاطرنشان کرد: توسعه صنایع دستی هر روستا و معرفی رشته های صنایع دستی جدید نیز از جمله اقداماتی است که پیگیری می شود.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.