عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی:

اینستکس باید یک خط اعتباری ویژه چند ده میلیارد دلاری برای ایران ایجاد کند

شناسهٔ خبر: 119865 -
چاپ خبر چاپ خبر
نماینده مردم خلیل آباد، کاشمر و بردسکن در مجلس شورای اسلامی گفت: اینستکس اگر هیچ کاری نمی تواند انجام دهد حداقل باید خط اعتباری ویژه ای در حد چند ده میلیارد دلار برای کشور در نظر بگیرد تا بتوانیم در این فضای تحریم از آن خط اعتباری استفاده کنیم تا بعد از باز شدن فضا، کم کم منابع استفاده شده از این خط را به آن‌ها برگردانیم.

بهروز بنیادی، نماینده مردم خلیل آباد، کاشمر و بردسکن در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار یار خراسانی، در خصوص میزان تأثیرگذاری اینستکس اظهار داشت: بعد از خروج آمریکا از برجام سایر اعضایی که در برجام باقی ماندن باید به تعهدات خود عمل می کردند که متأسفانه تا الآن هیچ کار عملی را از طرف آن‌ها شاهد نبودیم و همه کشورهای ۴+۱ که در حال حاضر مدعی هستند، در عمل حمایتی از ما نداشتند.

وی با بیان اینکه اینستکس نیز به عنوان یک کانال ارتباطی مالی مطرح شده و اتحادیه اروپا روی آن کار کرده است، خاطرنشان کرد: به نظر نمی رسد که اینستکس کارگشا و رهگشای کلان برای ما باشد چون آنچه که ما در حال حاضر به آن نیاز داریم تبادلات بین بانکی، دستیابی به منابع و پول‌های بلوکه شده ای که در خارج کشور داریم و… است که اینستکس باید در این زمینه فعال باشد.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه اگر قرار باشد که اینستکس فقط در بحث کالاهای اساسی، تأمین دارو و تجهیزات پزشکی کار کند که در حال حاضر خودمان آن را انجام می دهیم، تصریح کرد: انتظار ما از اینستکس فراتر از این موارد است.

وی همچنین ادامه داد: اینستکس اگر هیچ کاری نمی تواند انجام دهد حداقل باید خط اعتباری ویژه ای در حد چند ده میلیارد دلار برای کشور در نظر بگیرد تا بتوانیم در این فضای تحریم از آن خط اعتباری استفاده کنیم تا بعد از باز شدن فضا، کم کم منابع استفاده شده از این خط را به آن‌ها برگردانیم.

بنیادی در پایان اذعان کرد: با این ساز و کاری که در حال حاضر طراحی شده، به نظر نمی رسد که آن‌ها بتوانند پای بندی خود را به تعهدات در برجام انجام دهند و قاعدتاً مجموعه حاکمیت نیز تصمیم خود را برای کاهش تعهدات ایران در برجام تعقیب خواهد کرد.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.