مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد خبر داد؛

وجود ۱۷ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی در خلیل‌آباد / انگور مهم‌ترین و اقتصادی‌ترین محصول منطقه خلیل‌آباد است

شناسهٔ خبر: 118406 -
چاپ خبر چاپ خبر
مدیر جهاد کشاورزی خلیل‌آباد با بیان اینکه شهرستان خلیل‌آباد از پتانسیل بالایی در بخش کشاورزی برخوردار است و 17 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد، گفت: انگور مهم‌ترین و اقتصادی‌ترین محصول منطقه خلیل‌آباد است و تولیدی معادل 180 هزار تن انگور و 30 هزار تن کشمش در سال دارد.

به گزارش یار خراسانی، مجید طاهر پور در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: مجموعه جهاد کشاورزی خلیل‌آباد به‌عنوان متولی امر امنیت غذایی تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا بتواند رسالت خود را هر چه بهتر و مطلوب تر به سرانجام برساند.

وی با بیان اینکه شهرستان خلیل‌آباد از پتانسیل بالایی در بخش کشاورزی برخوردار است و ۱۷ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد، خاطرنشان کرد: انگور مهم‌ترین و اقتصادی‌ترین محصول منطقه خلیل‌آباد است و تولیدی معادل ۱۸۰ هزار تن انگور و ۳۰ هزار تن کشمش در سال دارد.

مدیر جهاد کشاورزی خلیل‌آباد با تأکید بر اینکه اولین گام در راستای گسترش بخش کشاورزی و ارتقاء آن آموزش بهره بردار است، تصریح کرد: نهضت آموزش خوبی در بخش کشاورزی شهرستان صورت گرفت و شاهد افزایش ۳٫۵ برابری کارگاه های آموزشی توسط کارشناسان کشاورزی بودیم.

وی آب را یکی از فاکتورهای مهم در بخش کشاورزی دانست و اذعان کرد: سال گذشته در بحث تجمیع چاه های کشاورزی و لوله گذاری اقدامات موثری انجام شد و نزدیک ۳۵۰۰ هکتار از اراضی باغی و زراعی تحت پوشش قرار گرفت که ۸۵ درصد هزینه توسط دولت و ۱۵ درصد دیگر توسط مردم پرداخت شد.

طاهر پور با اشاره به طرح مکانیزاسیون بخش کشاورزی شهرستان خلیل‌آباد، عنوان کرد: در حوزه مکانیزاسیون و تجهیز منطقه به ناوگان موتوری نزدیک دو میلیارد تومان تراکتور و ادوات معرفی شد و در سال جاری نیز این بحث به صورت تخصصی تر ادامه پیدا خواهد کرد.

وی با بیان اینکه بحث گاز رسانی مجتمع گلخانه ای کندر مراحل پایانی خود را طی می کند و با تخصیص اعتبار جدید تمام خواهد شد، تشریح کرد: ۵۰ فارغ التحصیل بخش کشاورزی در این گلخانه می توانند از این مجتمع استفاده کنند و ۱۵ واحد آن در حال بهره برداری است.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه در مجموع ۳ هکتار گلخانه در شهرستان خلیل‌آباد وجود دارد، ابراز کرد: امیدواریم این میزان در پایان سال به ۷ هکتار افزایش پیدا کند.

وی به اقدامات بخش گیاهان دارویی شهرستان اشاره کرد و افزود: ۷ هزار نشاء گیاهان دارویی در سطح شهرستان توزیع شده است که ۱۰ هکتار از اراضی باغی و زراعی شهرستان تحت پوشش گیاهان دارویی قرار دارد.

طاهر پور همچنین اظهار کرد: ۷ هکتار از اراضی شهرستان در راستای اجرای طرح فراز یا تاک‌های ایستاده قرار دارد که به ازاء هر هکتار ۴۰ میلیون تومان تسهیلات در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون در ۳۰۰ هکتار طرح فراز انجام شده است، بیان کرد: با توجه به وجود ۱۰۲ هزار دام سبک و ۴۰۰۰ دام سنگین در شهرستان طی سال گذشته در تولیدات دامی ۲۰۰۰ تن نهادهای دامی براساس تعداد دام و پراکنش دام‌ها بین کشاورزان توزیع گردید.

مدیر جهاد کشاورزی خلیل‌آباد در ادامه اظهار کرد: بر اثر سیلاب اخیر ۵۲ میلیارد تومان به بخش کشاورزی شهرستان خسارت وارد شد که این میزان به استان اعلام و تلاش می‌شود در این حوزه جبران خسارت صورت گیرد.

وی افزود: در بخش اشتغال روستایی سال گذشته ۱۱ میلیارد تومان به ۱۷۱ طرح تسهیلات کم بهره اعطا شد که نقش بسیار موثری در جهت گسترش بخش کشاورزی و راه‌اندازی بسیاری از طرح‌های نیمه تمام داشت.

وی همچنین عنوان کرد: یکی از دغدغه های کشاورزان شهرستان عدم وجود کارخانجات صنایع تبدیلی و تکمیلی است که امسال به جد پیگیر هستیم حداقل دو کارخانه صنایع تبدیلی و تکمیلی در دو بخش مرکزی و ششطراز شهرستان راه اندازی کنیم.

طاهرپور ادامه داد: سال گذشته از محل تسهیلات بهین یاب در شهرستان ۱۴ مورد با اعتبار ۱۱ هزار و ۲۵۰ میلیون ریال، اشتغال خانگی در قالب طرح‌های خرد ۱۲ مورد با اعتبار ۶ هزار میلیون ریال و اشتغال روستایی ۱۷۶ مورد با تسهیلات ۱۱ میلیارد ریال پرداخت گردید.

مدیر جهاد کشاورزی خلیل‌آباد همچنین عنوان کرد: در حوزه تولیدات گیاهی سال گذشته طرح مبارزه با آفات در شهرستان اجرا شد که در حوزه پسیل پسته ۲٫۵ میلیارد تومان صرفه‌جویی صورت گرفت.

وی در پایان گفت: با توجه به تنش‌های آبی و دمایی تاکنون ارقام جدیدی را معرفی کرده‌ایم، همچنین تلاش می‎شود امسال هم دو رقم جدید انگور نیز معرفی گردد.

انتهای پیام/

 

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.