موضع "طرح شمس" در قبال محصولات تراریخته چیست؟

شناسهٔ خبر: 118485 -
چاپ خبر چاپ خبر


یکی از برنامه‎های شبکه محصول سالم ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری(طرح شمس)، ایجاد سامانه شناسایی و ردیابی زنجیره‏ تامین محصولات کشاورزی با تاکید بر محصولات سالم است اما …

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ شبکه محصول سالم ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری به منظور عضوگیری از میان تولیدکنندگان محصولات سالم، یعنی کشاورزان و تولیدکنندگان محصولات کشاورزی سالم فرآوری‌شده، سامانه "سالم کلاب" را راه‌اندازی می‌کند. 

تولیدکنندگان محصولات سالم با عضویت در سامانه فوق و ثبت اطلاعات خود، موفق به عضویت در شبکه شمس و استفاده از امکانات آن خواهند شد؛ بدین طریق ستاد شمس توانسته است بیش از ۲۰۰ عضو حقیقی و حقوقی در زنجیره تولید تا مصرف را گرد هم آورد و بیش از ۱۰ هزار مخاطب در حوزه مصرف محصولات سالم گواهی شده را شناسایی و سازماندهی کند.

"طرح شمس" یا شبکه محصول سالم ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای اجرای این مدل ردیابی، به هر شخص یا شرکت، یک پیش‏‌شماره شرکتی از GS1 کشور ارائه می‌کند؛ این شماره در بانک اطلاعاتی مرکزی ثبت می‏‌شود؛ بدین ترتیب، همه مکانها دارای شناسه شده و تمایز بین آنها کاملا شفاف و بدون ابهام برای مصرف‌کننده و برای همه کنشگران خواهد شد. 

شبکه محصول سالم (طرح شمس) توسط ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف توانمندسازی، حمایت، ترویج و رتبه‌بندی محصولات سالم کشاورزی و بازارسازی، بازاریابی و فروش این محصولات برای ارتقای سلامت و حفظ ایمنی غذایی راه‌اندازی شده است.

پیش از این دکتر علی کرمی؛ متخصص بیوتکنولوژی (زیست فناوری) پزشکی و فوق تخصص مهندسی ژنتیک درباره اجرای طرح شمس گفته بود:

"شمس" در ظاهر خلاصه شبکه محصولات سالم است؛ در ۲۲ اردیبهشت ۹۷ طرح شمس به نام معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری با هدف تامین امنیت غذایی توسط دبیر ستاد زیست‌فناوری ارائه شد.

هدف طرح "شمس" افزایش بهره‌وری تولید، توزیع محصولات سالم و توسعه فعالیت‌های نوآورانه و جمعی با بهره‌مندی کشور از فناوری‌های مرتبط با سلامت اعلام شده و به گفته صاحبان این طرح، به جای استفاده از سموم و کودهای شیمیایی که باعث انواع و اقسام بیماری می‌شود و کیفیت غذایی را به شدت کاهش می‌دهد، قرار است از فناوری‌های نوین استفاده کنند اما ابهاماتی در طرح شمس وجود دارد! …مسئله این است که موضع طرح "شمس" نسبت به محصولات تراریخته مبهم است؛ غیر از دکتر قانعی‌، فرد دیگری هم در این سخنرانی‌ها حضور داشت که در حال حاضر مسئول کل شبکه "شمس" شده است! این فرد به خاطر مواضع رادیکال خود از ستاد زیست‌فناوری اخراج شد؛ وی کسی نیست جز آقای محمدعلی ملبوبی!

انتهای پیام/لینک منبعارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.