تأکید نمایندگان حماس و جهاد اسلامی بر شکست حتمی «معامله قرن»

شناسهٔ خبر: 115669 -
چاپ خبر چاپ خبر


نمایندگان جنبش‌های جهاد اسلامی و حماس در هفتاد و یکمین سالگرد روز نکبت (اشغال فلسطین) بر ایستادگی کامل ملت فلسطین در برابر توطئه‌ها از جمله طرح معامله قرن و شکست آن تأکید کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ناصر ابوشریف نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در نشست تخصصی افق‌های مقاومت ضدصهیونیستی پس از هفتاد و یک سال اشغال به‌مناسبت روز نکبت (روز اشغال فلسطین) که با همکاری جمعیت دفاع از ملت فلسطین و خبرگزاری قدس برگزار شد، گفت: در سال ۱۹۱۶ فرصت مناسبی پیش آمد تا غرب براساس بیانیه بالفور رژیم صهیونیستی را تشکیل دهد.

وی افزود: هدف اصلی استعمار در آن زمان غارت و چپاول امت اسلامی بود، به‌ویژه پس از استخراج نفت در غرب آسیا. آن‌ها می‌خواستند امت اسلامی را تجزیه کنند و مانع هرگونه پیشرفتی شوند. متأسفانه اکنون چنین فرصتی بار دیگر پیش‌آمده و صحنه برای اجرای آن آماده است.

نماینده جهاد اسلامی فلسطین تصریح کرد که آمریکا در رفتارش توازن ندارد و می‌خواهد معامله قرن را به‌زور به ملت فلسطین تحمیل کند. محور معامله قرن رژیم صهیونیستی است و آن‌ها در تلاش‌ هستند با فشار خارجی این معامله را بر ملت فلسطین تحمیل کنند.

وی افزود: در برابر تمامی توطئه‌ها مانند وعده بالفور، معامله قرن باید بگویم تکیه ما نیز به وعده الهی است.

ابوشریف اظهار داشت همان‌طور که رهبری معظم انقلاب اسلامی ایران نیز فرمودند امروز جنگ جنگ میان اراده‌هاست و در این میان اراده خداوند نیز برتر است.

وی خاطرنشان کرد: پس از پیدایش نفت و مواد انرژی در منطقه و خاورمیانه استعمارگران همزمان اهداف زیادی را دنبال می‌کردند صهیونیسم نیز که هم‌پیمان آنها بود با این روند همراه شد و تشکیل رژیم صهیونیستی  یک عامل کمک‌کننده به این مسئله بود، به‌ویژه اینکه هدف از تشکیل اسرائیل ایجاد پایگاهی پیشرو برای غرب در منطقه و نیز تجزیه فلسطین به‌عنوان نقطه پیوند امت اسلامی بود.

ابوشریف تأکید کرد: با کمال تأسف فرصتی تاریخی مانند سال ۱۹۱۶ برای آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها در منطقه ایجاد شده است، علاوه بر این، متأسفانه با آشفتگی اوضاع در کشورهای عربی و اسلامی شرایطی فراهم شده تا طرح صهیونیستی ــ غربی معامله قرن تا این سطح پیشروی کند و درباره آن مذاکره شود.

وی گفت متأسفانه با آنکه ایالات متحده آمریکا قدرت بزرگی در سطح جهان به‌حساب می‌آید اما با این وجود هیچ‌گونه توازن عمل و هماهنگی میان رفتارهای سیاسی و دیپلماتیکش دیده نمی‌شود. در شرایط کنونی سران آمریکایی درصدد آن هستند تا بدون هیچ‌گونه مذاکره‌ای با فلسطینیان و کشورهای منطقه، معامله قرن را با حضور مستقیم خود در منطقه به عرصه اجراء درآورند.

وی درادامه اضافه کرد: وقتی به گذشته رفتارهای آمریکا می‌نگریم، می‌بینیم که آنان برای به‌اجرا درآوردن هرمعامله و نقشه‌ای حداقل مدت زمان کوتاهی را به طرف‌های مقابل مهلت می‌دادند تا آن طرف نیز با بررسی شرایط تصمیم‌گیری و نظر خود را بیان کند،‌ اما اکنون اوضاع تغییر کرده است و سران آمریکایی و غربی هیچ مجالی برای طرف فلسطینی و منطقه قائل نیستند،‌ آن‌ها می‌خواهند به‌طور مستقیم معامله قرن را در منطقه پیاده کنند.

ابوشریف با ابراز این‌که پول و دین از جمله محورهای معامله قرن هستند، اظهار کرد: اکنون کاملاً مشخص است که این دو عامل موتور محرکه قرن است و شاهد هستیم که ترامپ از پول صحبت می‌کند و معاون او از دین، در واقع معاونش گروه افراط‌گرای صهیونیستی را تحریک می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: طرح معامله قرن خیلی وقت است که آغاز شده در همان زمان انتخاب ترامپ در ریاست جمهوری آمریکا. او پس از روی کار آمدن ابتدا اقدام به انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس کرد که به‌معنای به‌رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر شهر قدس است تا اسرائیل بتواند هر کاری که بخواهد انجام دهد.

نماینده جنبش جهاد اسلامی در ادامه تأکید کرد: موضوع دیگری که در قالب معامله قرن مطرح شده بحث مربوط به بازگشت آوارگان است که براساس آن کاملاً منتفی شده و تنها ۴۰ هزار نفر که در سال ۱۹۴۸ از فلسطین خارج شدند به‌رسمیت شناخته شدند که می‌توانند بازگردند.

ابوشریف به مسئله شهرک‌سازی توسط صهیونیست‌ها اشاره کرد و گفت: متأسفانه شهرک‌سازی براساس طرح معامله قرن هر روز بزرگتر می‌شود و جاده‌هایی احداث می‌شود که می‌توانند محدوده رژیم صهیونیستی را گسترش دهند. براساس این طرح ۱۵ تا ۲۰ درصد کرانه باختری به رژیم صهیونیستی اضافه می‌شود و دیگر مرزها را به‌رسمیت نمی‌شناسند و هرچه هست ضمیمه اسرائیل می‌شود و براساس این طرح فقط ۳۲ درصد برای فلسطینی‌ها باقی می‌ماند.

نماینده جنبش جهاد اسلامی در ادامه راجع به مسئله‌ غزه گفت: مسئله غزه در این طرح نیز مورد اشاره قرار گرفته و خطی که مخالف این طرح است تحت فشار شدید آنها قرار دارد که ایران از جمله کشورهایی است که مخالف معامله قرن است، اما شاهد هستیم که ترامپ از زمانی که به قدرت رسیده ایران را به‌شدت در فشار قرار داده ابتدا از برجام خارج شده و پس از آن هم تحریم‌های گسترده‌ای را اعمال کرده است و اکنون نیز گروه‌های مقاومت را تروریستی معرفی می‌کند حتی به سایر کشورها هم فشار وارد می‌آورد تا معامله قرن را اجرایی کنند، لذا این طرح صهیونیستی ــ آمریکایی است که هزینه آن را کشورهای عربی می‌پردازند.

وی ادامه داد: فکر می‌کنم طی یکی دو سال آینده دشمنی بر فلسطین افزایش خواهد یافت و سالیان زیادی است که مردم فلسطین پایداری کرده‌اند و بیشترین رنج‌ها را متحمل شده‌اند. قدس بارها تخریب شده اما همچنان پابرجاست آن هم با اتکاء به خدا و تکیه بر ملت‌مان. مقاومتی که غزه انجام داد هیچ عذر و بهانه‌ای را برای هیچ فرد و دولتی باقی نگذاشت.

نماینده جنبش جهاد اسلامی در پایان گفت: با کمال تأسف عرب‌های صهیونیست‌‌شده از آمریکایی‌ها و حتی ترامپ بسیار بدتر هستند. متأسفانه اینها شیاطین عرب هستند که از معامله قرن حمایت می‌کنند اما ما می‌توانیم دشمن را به‌چالش بکشیم و بر آن غلبه کنیم.

خالد القدومی نماینده جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) هم در این نشست با بیان اینکه "دشمن ما ایران نیست"، به حجم توطئه‌های آمریکا علیه محور مقاومت اشاره کرد و گفت: مجموعه متراکم توطئه‌های آمریکا راه به جایی نمی‌برد.

وی ادامه داد: درست است که آنان روز نکبت را به ما تحمیل کردند، اما باید بگویم ما فلسطینی‌ها نیز این روز نکبت را به روز مسرت تبدیل کردیم.

خالد القدومی در ادامه با اشاره به صف‌بندی‌های منطقه‌ای گفت: ما سه الگو در منطقه داریم؛ الگوی نخست، دشمن صهیونیستی، است. الگوی دیگر، همراهی با دشمن صهیونیستی و الگوی دیگر، دشمنی با دشمن صهیونیستی است.

وی افزود: ما بیشتر از این سه تقسیم‌بندی، تقسیم‌بندی دیگری نداریم. به‌نظر من، ما در محور مقاومت کنار فلسطین و قدس و علیه دشمن صهیونیستی و همراهانش هستیم.

نماینده حماس در تهران با ابراز این‌که "بحث سازش مطرح است ولی ما به چیز دیگری جز مقاومت اعتقاد نداریم"، اظهار داشت: در این رویکرد، اعتقاد داریم خدا و پیروزی کنار ما است. این رویکرد از لحاظ روانی باعث اطمینان خاطر و آرامش هم است. شیاطین عرب و جریان سازش، هر شب کابوس دارند که به کدامین سمت بروند ولی ما مطمئن و آرام هستیم زیرا هدف ما محو اسرائیل است.

قدومی با تصریح به این‌که جز مقاومت راه دیگری پیشِ‌روی ملت فلسطین وجود ندارد، تأکید کرد: رویکرد مقاومت موجب رنجش و آزار صهیونیست‌ها شده است و به دغدغه فکری و روانی در رأس هرم نظام سیاسی آمریکا و اسرائیل تبدیل شده است. ترامپ چرا شماره می‌دهد؟ چون دغدغه فکری دارند. ما علیه دشمن حرکت می‌کنیم. دشمن ما ایران و اسلام نیست بلکه دشمن ما رژیم صهیونیستی و اقدامات آمریکا در منطقه است.

وی با بیان این‌که "ما تا آخر ایستاده‌ایم"، خاطرنشان کرد: مقاومت امروز دستاوردهایی داشته است. امروز کامیاب‌تر و موفق‌تر از قبل شده‌ایم. ما امروز نکبت را به مسرت تبدیل کرده‌ایم. ۴۸ ساعت نکبت در غزه را به امید و پیروزی تبدیل کرد.

نماینده جنبش حماس در ایران در تشریح جریان کنونی مقاومت در عرصه سیاسی گفت: وضعیت داخلی اسرائیل به‌گونه‌ای است که می‌خواهند به دستاوردهای سیاسی برسند. همین مسئله سبب شده تا به‌اشتباه به غزه حمله کنند چون فکر می‌کنند غزه منطقه مظلوم و ضعیفی است اما با وجود پیروزی، نتوانستند دولت را تشکیل دهند و فشار خانواده سربازانی که دست مقاومت دارند، موجب شد تا به غزه حمله کنند تا مسائل تحت الشعاع قرار دهند ولی با دستاوردی روبه‌رو نشدند. 

قدومی با اظهار این‌که "آمریکایی‌ها توطئه و برنامه علیه منطقه و فلسطین دارند ولی به‌نظر ما به نتیجه‌ای نخواهند رسید"، تصریح کرد: ۷۱ سال است که فلسطین در برابر انواع توطئه‌ها ایستاده‌ است. ۱۱ روز است که به غزه‌ای که تحت محاصره است، حمله کرده‌اند ولی به نتیجه‌ای نرسیدند.

وی با تأکید بر اینکه "اقدامات آمریکا به نتیجه‌ای نمی‌رسد تا وقتی که ما متحد باشیم"، یادآور شد: هدف حمله به غزه عوض کردن زمین بازی در غزه بود ولی مقاومت اجازه تغییر شرایط میدان را به دشمن نداد. دشمن به‌دنبال بازگشت به سیاست ترور کردن مجاهدین است. ما اجازه نمی‌دهیم دشمن وارد این سیاست شود چراکه جواب محکم‌تری به آنها می‌دهیم.

قدومی  افزود: سیاست ما موجب شد تا در ۴۸ ساعت گنبد آهنین آنها به گنبد کارتونی تبدیل شود. دیگر ما قدرت بازدارندگی نداریم بلکه قدرت نظامی هم داریم و موجب تعادل قدرت شده است.

نماینده جنبش حماس در تهران با تأکید بر این‌که مقاومت از عنصر غافلگیری استفاده کرده است، بیان کرد: مقاومت در اتاق عمل مشترک تصمیم گرفت قدرتی در حد توانایی در عرصه موشکی بدهد. شهرک‌نشین‌ها مجبور شدند تا به پناهگاه‌ها بروند. ۷۰۰ موشک در ۴۸ ساعت پرتاب کردیم و گنبد آهنین را به گنبد کارتونی تبدیل کردیم.

قدومی با بیان این که مقاومت عامل افتخار دشمن را که گنبد آهنین بود، به عامل ذلت تبدیل کرد، یادآور شد: ما خانه رئیس سابق شاباک را هدف قرار دادیم و این یعنی موشک‌های مقاومت دقیق‌تر و هدف‌هایشان مشخص‌تر شده است در حالی که موشک‌های ما تولید محلی دارند. تکنولوژی نیروی هوایی مقاومت رشد پیدا کرده است. روزنامه‌های اسرائیلی از پرتاب موشک از طریق پهپاد خبر داده‌اند یعنی ما نیروی هوایی داشتیم.

وی با اشاره به سختی‌های پیشِ‌رو و در عین حال امید به آینده گفت:‌ ما فردا نمی‌توانیم قدس را آزاد کنیم. راه ما طولانی و پرچالش است ولی ناامید نشده و توانسته‌ایم به دشمن حمله کنیم. متأسفانه العربیه کلیپی را در شهرک‌های صهیونیست‌نشین پخش کرد، این کانال عربی است یا عبری؟ با پخش این فیلم چه هدفی را داشتند؟ شیاطین عرب بدتر از شیاطین دیگر هستند. اسرائیل پیشرفته است ولی به‌معنای عدم مواجهه ما نیست. در سال ۲۰۱۴ دیدید نیروهای مقاومت تلویزیون اسرائیل را هک کرده ۱۵ دقیقه کلیپ تانک‌های مقاومت را نشان داد.

نماینده جنبش حماس در ایران با ابراز اینکه "ما به‌فرموده رهبر انقلاب اسلامی ایران نیازمند صبر هستیم"، عنوان کرد: ربع پایانی حیات اسرائیل باقی مانده است. این مسئله نیازمند صبر است. 

قدومی به اعزام ناو آبراهام لینکلن به خلیج فارس اشاره کرد و اظهارداشت: دشمن احمق است ولی شرایط جنگی رخ نمی‌دهد. نه آمریکا و ترامپ و نه کشورهای اروپایی نمی‌خواهند به‌سمت جنگ بروند. البته جنگ ممکن است ولی دشمن بداند محور مقاومت، نمی‌تواند در برابر هدف قرار گرفتن یک جزء از خود، خاموش باقی بماند. جولان را به اسرائیل دادند ولی مقاومت نمی‌تواند نسبت به آن بی‌تفاوت باشد.

وی با تأکید به این‌که "ما اجازه هیچ گستاخی‌ای را به دشمن نمی‌دهیم"، اظهار داشت: معامله قرن موفق نخواهد شد و به نتیجه نمی‌رسد. این مسئله به‌شرط این است که تفرقه در منطقه کنار برود و متحد شویم و با دشمن واحد که رژیم صهیونیستی است، روبه‌رو شویم.

انتهای پیام/*
 لینک منبعارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.