بازدید شورای تامین کهگیلویه و بویراحمد از بلندترین سد بتن غلتکی خاورمیانه+تصاویر

شناسهٔ خبر: 113610 -
چاپ خبر چاپ خبر


سد و نیروگاه چمشیر گچساران جهت کنترل روان آب ها و طغیان رودخانه زهره و تولید انرژی برقابی به میزان ۴۸۲گیگاوات ساعت درسال وتامین آب کشاورزی دشت های پایین دست طراحی ودر حال ساخت است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آفتاب جنوب،اعضای شورای تامین کهگیلویه و بویراحمد به منظور بررسی و پیگیری مشکلات و نیز روند اجرایی احداث سد و نیروگاه چم شیر در گچساران از این پروژه بازدید کردند.

سد و نیروگاه چم شیردرگچساران که با تکیه بر توانمندی های فنی و علمی کشوردر حال احداث است یکی از بزرگترین پروژه های ملی است که می توان آن را نماد خودباوری ملی و اوج صنعت سدسازی در ایران نامید.

هرچندآبگیری سد چم شیر در شرایطی طی فصول آینده انجام خواهد شد که ایران در عرصه سدسازی، به یک قدرت مدعی تبدیل شده است چراکه توانسته در عرصه جهانی، به واسطه همین موضوع، نام خود را در فهرست برترین سدسازان جهان به ثبت رساند.

در این میان باید تاکید کرد که این پروژه آنقدر دقیق و با در نظر گرفتن حساسیت‌ها درحال احداث است که وقتی فردی در فضای آن قرار می‌گیرد، به این باور می‌رسد که مهندسان کشور با خودباوری، این چنین پروژه عظیمی را به ثمر خواهند نشاند.

در باب این پروژه ذکر این نکته خالی از لطف نیست که کارگاه پروژه سد چمشیر خود به مثابه یک دانشگاه می‌ماند، دانشگاهی که در آن بهترین و کارآمدترین تجهیزات تا نیروی انسانی به کار گرفته شده است و می‌تواند فضایی برای آموزش مهندسان، دانشجویان و علاقمندان به این عرصه باشد.

باید توجه داشت که هر کار عظیمی به طور قطع مشکلات خاص خود را نیز دارد؛ اما نباید با مسائل حاشیه ای، کار و تلاش گروه عظیمی از مهندسان و دلسوزان این مرز و بوم را زیر سوال برد.نیروگاه سد چم شیر، با ظرفیت ۱۷۶ مگاوات شامل ۳ واحد ۵۵ مگاواتی با توربین فرانسیس عمودی با دبی طراحی ۴۸ متر مکعب بر ثانیه ونیز۲ واحد ۵٫۵ مگاواتی ) زیست محیطی ( با توربین فرانسیس افقی  با دبی طراحی ۵ متر مکعب بر ثانیه که با توانایی تولید انرژی سالیانه ۴۸۲ گیگاوات ساعت با پیشرفت 78 درصد در بخش تجهیزات در حال تکمیل است.

همچنین پروژه سد و نیروگاه چم شیر در مجموع با پیشرفت کلی ۷۵درصدی، به کار خود ادامه می دهد.این پروژه از نوع بتنی غلتکی ( RCC )در ۲۵ کیلومتری جنوب شهر گچساران واقع شده است وطبق گفته مسئولین سد این طرح جهت کنترل روان آب ها و طغیان رودخانه زهره و تولید انرژی برقابی به میزان ۴۸۲گیگاوات ساعت درسال وتامین آب کشاورزی دشت های پایین دست طراحی ودر حال ساخت است و با توجه به نزدیکی به شهر گچساران قابلیت گردشگر پذیر بودن نیز دارد.

 

 

 

انتهای پیام/ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.