مشغولیت‌های پرچرب اقتصادی، آفت جان انجمن اولیا و مربیان

شناسهٔ خبر: 110798 -
چاپ خبر چاپ خبر


مشغولیت‌هاى پرچرب اقتصادى و مأموریت‌هاى ناممکن به عنوان آفت جان انجمن اولیا و مربیان آموزش و پرورش شناخته می‌شود که این روزها گریبانگیر این نهاد شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از اروم نیوز، انجمن اولیاء و مربیان در هر مدرسه هیأت منتخبی از آرای اولیای دانش‌آموزان به منظور گسترش ارتباط خانه و مدرسه که جلسات ماهانه آن فرصتی برای اعضای آن است که نظرات خود را با مدیر مدرسه در میان بگذارند و مشکلات مدرسه و خواسته‌های والدین و دانش‌ آموزان را در آن مطرح کنند.

انجمن‌ اولیاء و مربیان اگر چه یک نهاد مردمی، غیرانتفاعی و غیر دولتی است اما دارای وظایف متعددی از جمله؛ برنامه ریزی و تصمیم‌گیری جهت تشکیل جلسات آموزش خانواده، همکاری و مشارکت با مدیر مدرسه در اجرای فعالیت‌های پرورشی ، اجرایی و …

اما با کمال تاسف این نهاد ارزشمند در اکثر مدارس آذربایجان غربی شکل فرمایشی و جنبه تشریفاتی به خود گرفته است و اکثرا بعد از یک انتخاب نفسگیر آن را رها و البته بسیاری از مدیران هم تمایلی برای دخالت آنها در امورات مدرسه ندارند و سعی دارند تا از آنها برای تامین کمبودهای مالی و رفاهی مدرسه بیشتر استفاده نمایند.

نکته جالب و قابل تأمل در خصوص انجمن اولیا و مربیان استان آذربایجان غربی حضور مستمر و شاید چند برابری مدیریت این مجموعه در مدارس دخترانه است، سوال اینجاست که آیا دانش آموزان پسر به راهنمایی های آموزش خانواده نیازی ندارند؟!

به جرات می توان گفت در شرایط فعلی نمی توان انتظار داشت که انجمن اولیا و مربیان  نقش و کارکردی ارتباطی میان مدرسه ؛ پدران و مادران دانش‌آموزان برای رفع مشکلات در امور آموزشی، تربیتی و بهداشتی ایفا کنند؟

اما طی سال های اخیر و با توجه به وضعیت نامطلوب اقتصادی در آموزش و پرورش و عدم اختصاص سرانه لازم به مدارس، آموزش و پرورش راه های مختلفی را برای اخذ وجوه لازم در مدارس ایجاد کرده است که بهترین مجوز این مهم انجمن های اولیا و مربیان است فعالیت هایی که این نهاد سراسر تربیتى را از راه و رسالت خود خارج کرده است، موضوعى که در کنار سایر فعالیت های اقتصادی این مجموعه، به نظر زیاد هم مشغولیت کاذب برای این بخش مهم آموزش و پرورش به حساب نمى آید.

بنابراین نادیده گرفتن ظرفیت بالای انجمن ها در مدارس از طرف مدیران مدارس و منتخبینی که با وظایف خود آشنا نیستند و یا توان کافی برای این مهم را ندارند هشداری است برای متولیان امر تا فکری بکر نموده و این نهاد ارزشمند را به جایگاه اصلی خود رسانده زیرا در شرایط فعلی و با روندی که در حال طی شدن است می توان گفت که عدم وجود آن بهتر از وجودش است.

انتهای پیام/ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.