گزارشی از وضعیت مدارس فرسوده بردسکن روی گسل فعال درونه؛

تحصیل زیرسقف های لرزان

شناسهٔ خبر: 104325 -
چاپ خبر چاپ خبر
گسل درونه یکی از 20 گسل فعال کشوراست که با طولی حدود 700 کیلومتر درخراسان رضوی واقع شده و شهرستان بردسکن روی این گسل قرار دارد. به علت فعال بودن گسل درونه طی سه سال اخیر تاکنون بیش از 35 زمین لرزه دراین منطقه ثبت شده است.

به گزارش یار خراسانی، زلزله خیزی شهرستان بردسکن اهمیت مقاوم سازی بناها به خصوص ساختمان هایی نظیر مدارسی را که کاربری آموزشی دارد وهمیشه درطول روز کودکان ونوجوانان در آن حضور دارند مضاعف کرده است.

باتوجه به  وضعیت ساختمان های مدارس کشور وقدمت بسیار زیاد آن ها، درصورت وقوع  زمین لرزه باشدت بالا، این بخش ها آسیب های زیادی خواهد دیدوصدمات جبران ناپذیر مالی وجانی به همراه خواهد داشت.

هدف از مقاوم سازی ساختمان های مدارس در ایران این است که اعضای سازه ای و ملحقات غیر سازه ای به گونه ای تقویت شوند که در صورت وقوع زمین لرزه آسیب های کمتری به این اجزا وارد شود.

شهرستان بردسکن در حاشیه شمالی کویر نمک وبا مساحتی بیش از ۸ هزار کیلومتر مربع واقع شده است. این شهرستان روی گسل درونه قرار دارد؛ گسلی که به گفته کارشناسان بیش از ۷۰۰ کیلومتر طول دارد و جزو ۲۰ گسل فعال کشور محسوب می شود.

علاوه بر این که شهرستان بردسکن روی خط زلزله قرار دارد و طی سه سال اخیر بیش از ۳۵ زمین لرزه در این منطقه رخ داده است.

 

۱۸۷ باب واحد آموزشی در شهرستان وجود دارد

دراین باره  غلامحسین غفوری مدیر آموزش و پرورش بردسکن گفت: این شهرستان ۱۸۷باب واحد آموزشی دارد که بیش از ۴۰ درصد آن به تخریب و بازسازی مجدد و۳۰درصد به مرمت و بازسازی بعضی قسمت ها نیاز دارد و  فعال شدن گسل می تواند تلفات جانی و مالی غیر قابل جبرانی وارد کند.

وی می گوید: با توجه به کمبود اعتبارات دولتی در این زمینه همکاری و جذب خیران مدرسه ساز در دستور کار آموزش و پرورش قرار گرفته است.

 

محمدی یکی از فرهنگیان شاغل در یکی از مدارس قدیمی بردسکن نیز می گوید :با توجه به این که حدود ۱۰۰ دانش آموز در این مدرسه تحصیل می کنند مقاوم سازی مدارس مورد تاکید است.

 

عارفی یکی از دانش آموز ان  بردسکنی هم می گوید:مدرسه ما از قدمت تاریخی برخوردار است و از مسئولان آموزش و پرورش تقاضای رسیدگی به وضعیت مدرسه را داریم.

عباسی یکی از اولیای دانش آموزان هم بانگرانی از تحصیل فرزندش در یک مدرسه فرسوده می گوید:آموزش و پرورش ودولت باید در بودجه  هر سال سهم بزرگی را برای نوسازی مدارس در نظر بگیرد.

یوسف پور یکی از فرهنگیان بردسکنی نیز می گوید: بحث مقاوم سازی مدارس از مقوله های بسیار مهم در کشور، به ویژه در مناطق زلزله خیز است.

وی بیان کرد: هر سال مانور زلزله در مدارس برگزار می شود و دانش آموزان با راه های کاهش آسیب های ناشی از زلزله آشنا می شوند ولی این شرط لازم است و شرط کافی آن مقاوم سازی مدارس شهرستان است.

دوست محمدی یکی از اولیای دانش آموزان نیز می گوید: تحصیل فرزندان ما زیر سقف های لرزان مدارس به کابوس برخی از دانش آموزان تبدیل شده است.

اسماعیل زاده مدیر دبستان نیز می گوید:تحصیل در مکان امن و مناسب یکی از مهم ترین مولفه های آموزشی است و از منظر دیگر هنگامی که هر دانش آموز حدود ۵ ساعت در مدرسه حضور دارد، لازم است محیطی فراهم شود که امنیت ونشاط دانش آموزان در آن قابل تعریف و حداقل هایی مانند سقف محکم و استاندارد را دارا باشد. در شهرستان بردسکن وجود گسل معروف درونه زنگ خطری برای مدارس فرسوده است و قطعا در مدارس فرسوده امکان استفاده از پکیج  وجود ندارد. این نیز می تواند حادثه ای مثل حادثه شین آباد را که به همین علت بود در پی داشته باشد.

وی افزود: در سال های اخیر دولت اقدامات خوبی آغاز کرده و پیگیری های خوبی هم در شهرستان در حال انجام است.

 

 ۴۰ درصد فضاهای آموزشی شهرستان بردسکن  بیش از ۴۰ سال قدمت دارد

ابراهیم قاسم پور دراین خصوص می گوید: بیش از ۴۰ درصد از فضاهای آموزشی شهرستان بردسکن با بیش از ۴۰ سال قدمت به نوعی درحال تخریب است و در مقابل حوادث غیرمترقبه از قبیل زلزله مقاوم نیست. از این رو باید ادارات با هدف ایمن سازی و ارتقای سطح آموزش حوزه کاری خود با تهیه سندی درحوزه پدافند غیرعامل گام هایی بردارند.

وی افزود: در مناطق روستایی و عشایری شهرستان بردسکن با توجه به قدیمی‌ترین گسل معروف کشور به نام درونه مدارسی وجود دارد که به هیچ عنوان وضعیت خوبی به لحاظ استحکام بخشی ندارند که می‌طلبد اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس استان با تزریق اعتبارات توجه ویژه‌ای به فضاهای آموزشی بردسکن داشته باشد.

سرپرست فرمانداری بردسکن با بیان این که تمامی امکانات شهرستان در خدمت آموزش‌وپرورش است، افزود: اگرچه اعتبارات تخصیصی به حوزه آموزش‌وپرورش ناچیز است اما می‌طلبد مشارکت خیران مدرسه‌ساز در شهرستان پررنگ‌تر شود.قاسم پور افزود: دولت تدبیر و امید توجه ویژه‌ای به حوزه آموزش‌وپرورش دارد.

 

نویسنده: علی نوری

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.