گزارشی از وضعیت گازرسانی به روستاهای دهستان کویر خلیل آباد؛

۹ روستای خلیل آباد چشم به راه مشعل گاز

شناسهٔ خبر: 99584 -
چاپ خبر چاپ خبر
عملیات اجرایی گازرسانی به 9 روستای دهستان کویر از توابع بخش ششطراز شهرستان خلیل‌آباد در اردیبهشت ماه سال 96 شروع شد و تلاش پیمانکار و شرکت گاز این است که قبل از زمستان بتواند خط انتقال و گازرسانی به 7 روستا تکمیل شود.

به گزارش یار خراسانی، زمانی که یک روستا برای تأمین سوخت مورد نیاز خود با مشکل مواجه است، روستاییان رغبت بیشتری نسبت به مهاجرت از خود نشان می دهند اما وقتی که مشکل سوخت آن‌ها حل می شود و از سطح رفاه عمومی بالاتری مانند آب سالم، برق، آسفالت، تلفن، گاز و غیره بهره مند می شوند دیگر دلیلی ندارد که از هوای سالم، شغل کشاورزی و درآمد حاصل از آن روی‌گردان شده و خود را درگیر حاشیه‌نشینی در شهرها کنند.

گازرسانی به مناطق روستایی کشور سبب جلوگیری از مهاجرت به شهرها، اشتغال زایی و افزایش رفاه عمومی می شود و بهره مندی روستاها از نعمت گاز می تواند در جذب حداکثری توریست به این مناطق نقش مهمی داشته باشد.

دهستان کویر از توابع بخش ششطراز شهرستان خلیل‌آباد است که اولین روستای آن از مرکز شهرستان بیش از ۲۰ کیلومتر فاصله دارد و جمعیت ساکن در بر اساس آخرین سرشماری سال ۹۵ بیش از ۶۳۵۵ نفر است.

گاز طبیعی به عنوان منبع انرژی پایدار که اهمیت اساسی در سبد انرژی کشور به همراه دارد، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

با توجه به سردی هوا در فصل زمستان، همواره یکی از خواسته های اصلی مردم دهستان کویر گازرسانی به این دهستان بوده است.

عملیات اجرایی گازرسانی به ۹ روستای قهندیز، کاهه، ایرج آباد، سنبل، شوراب، علی آباد، مهدی آباد، سعدالدین و جعفرآباد از توابع بخش ششطراز شهرستان خلیل‌آباد در اردیبهشت ماه سال ۹۶ با حضور استاندار خراسان رضوی آغاز شد.

این پروژه شامل ۲۷ کیلومتر خط تغذیه، ۵۳ کیلومتر خطوط و ۱۵۳۷ انشعاب مشمول آن می‌شود و با تکمیل این پروژه ۱۰۰ درصد جمعیت شهرستان خلیل‌آباد از نعمت گاز برخوردار خواهند شد.

 

پروژه دهستان کویر، شاخص گازرسانی روستایی در خلیل‌آباد به ۱۰۰ درصد می رساند

مجتبی شاکری در همین خصوص در گفت و گو با خبرنگار یار خراسانی، با بیان اینکه یکی از موفقیت های بزرگ دولت تدبیر و امید، گازرسانی به اقصی نقاط روستایی است، اظهار داشت: از جمله اقدامات خوبی که در سطح شهرستان خلیل‌آباد انجام شد بحث گازرسانی به ۹ روستای کویری بود که از نعمت گاز بی بهره بودند.

وی همچنین در ادامه خاطرنشان کرد: در سال ۹۶ با حضور استاندار خراسان رضوی در روستای سعدالدین شاهد کلنگ زنی گازرسانی به ۹ روستای کویری با اعتباری بالغ بر ۹۹ میلیارد ریال بودیم.

فرماندار خلیل‌آباد با بیان اینکه با مشخص شدن پیمانکار و تجهیز کارگاه عملیات اجرایی آن آغاز شد و تا به امروز کار خط انتقال ۹۰ درصد پیشرفت داشته است، تصریح کرد: شبکه داخلی گازرسانی روستاها ۱۰۰ درصد، نصب علمک ها در ۸۰ درصد روستاها اجرا شده است.

وی با تأکید بر اینکه این اقدامات در ۷ روستا انجام شده و پیمانکار بر اساس قرارداد باید کار را در اول مهرماه تحویل می داده است، اذعان کرد: تلاش پیمانکار و شرکت گاز این است که قبل از زمستان بتواند خط انتقال و گازرسانی به ۷ روستا تکمیل شود.

شاکری در ادامه عنوان کرد: پکیج گازرسانی روستاهای شوراب و ایرج آباد که در فاز اول تعریف نشده بود تهیه و به نقل از مدیرعامل گاز استان به زودی در اختیار امور قراردادها و فرایند پیمان سپاری قرار خواهد گرفت.

وی ضریب نفوذ برخورداری از نعمت گاز شهرستان خلیل‌آباد را ۸۵ درصد عنوان کرد و افزود: اکنون ۱۰۰ درصد شهرها و روستاهای بالای ۲۰ خانوار شهرستان از نعمت آب شرب سالم، برق و راه مناسب برخوردارند.

این مقام مسئول با بیان اینکه اکنون ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۸۰ درصد جمعیت روستایی شهرستان از نعمت گاز برخوردارند، تشریح کرد: با تکمیل این پروژه گازرسانی به ۹ روستای کویری و روشن شدن مشعل گاز در دورترین نقطه روستایی شهرستان، ۲ هزار و ۱۰۰ خانوار با جمعیت بالغ بر ۶ هزار و ۴۶۰ نفر از نعمت گاز برخوردار می شوند و شاخص گازرسانی روستایی در شهرستان به ۱۰۰ درصد می رسد.

وی همچنین در پایان خاطرنشان کرد: همه ساله شاهد افت فشار یا قطعی گاز بوده ایم و اقدام بزرگی که شرکت گاز استان با پیگیری های استاندار و نماینده مردم داشتند با اجرای خط لوله انتقال تربت حیدریه به کاشمر به طول ۷۷ کیلومتر و قطر ۱۶ اینچ با اعتباری بالغ بر ۵۰۰ میلیارد ریال عملیات اجرایی آن آغاز شده که با اتمام این پروژه در آینده ای نه چندان دور دیگر با افت فشار و قطعی گاز مواجه نخواهیم شد.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.