مدیر جهاد کشاورزی خلیل‌آباد خبر داد؛

برداشت بیش از ۴ هزار تن پسته خشک در خلیل‌آباد / صرفه‌جویی ۲/۴ میلیارد تومانی مصرف سموم در باغات پسته خلیل‌آباد

شناسهٔ خبر: 97472 -
چاپ خبر چاپ خبر
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خلیل‌آباد از پایان کار برداشت محصول پسته از باغات شهرستان خلیل‌آباد خبر داد و گفت: از 4500 هکتار سطح زیر کشت پسته در شهرستان خلیل‌آباد بیش از 4 هزار تن محصول پسته برداشت می‌شود.

مجید طاهرپور در گفت و گو با خبرنگار یار خراسانی، با بیان اینکه بخش کشاورزی مهم‌ترین بخش این شهرستان محسوب می‌شود اظهار داشت: کار برداشت محصول پسته از سطح ۳۶۱۰ هکتار از باغات پسته بارور شهرستان به پایان رسید.

وی با تأکید بر اینکه خلیل‌آباد با داشتن حدود ۴۵۰۰ هکتار باغات پسته بارور و غیر بارور یکی از مناطق تولید پسته در استان محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: در سال جاری با وجود ۱۵ واحد ترمینال ضبط پسته و ۵۰ دستگاه خانگی، میزان ۴ هزار و ۳۰۰ تن پسته خشک برداشت می‌شود.

 

کاهش چشمگیر مصرف سم در باغات پسته خلیل‌آباد

مدیر جهاد کشاورزی خلیل‌آباد اکبری، اوجی، کله قوچی، احمد آقایی، فندقی و… را از جمله ارقام پسته شهرستان خلیل‌آباد دانست که ارقام فندقی و بادامی بیشترین فراوانی را در منطقه دارد و تصریح کرد: قسمت اعظم این محصول در دهستان کویر بخش ششطراز شهرستان واقع شده که دارای آب شور بوده و منطقه ای کویری محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اقدامات مهمی در راستای تولید محصول سالم برای این باغات انجام شده است، تصریح کرد: مبارزه زمستانه با استفاده از یخ آب و شخم زمستانه، کاهش مصرف سموم شیمیایی و استفاده از سایر روش‌های غیر شیمیایی از جمله اقداماتی است که در راستای تولید محصول سالم انجام می گیرد.

طاهرپور با اشاره به اینکه چوب‌خوار پسته که یکی از آفات مهم پسته محسوب می‌شود، اذعان کرد: برای مبارزه با آفت چوب‌خوار پسته با استفاده از تله های فرمونی توانسته‌ایم این آفت را کنترل کنیم و حتی می توان گفت امسال هیچ‌گونه سمی در جهت کنترل این آفت استفاده نشده است.

طاهرپور پسیل پسته را یکی دیگر از مهم‌ترین آفات پسته دانست و عنوان کرد: با استفاده از کارت زرد، تقویت و تغذیه گیاهی و محلول پاشی این آفت کنترل شد به‌طوری که کمترین میزان مصرف سم در باغات وجود داشته است.

وی همچنین در ادامه تشریح کرد: در سال زراعی جاری در خصوص مدیریت تلفیقی آفات پسته بخصوص پسیل پسته اقدامات خوبی از جمله نصب کارت زرد به تعداد ۲۰۰ هزار عدد و فرمون و تله شکار انبوه ۵ هزار و ۴۰۰ عدد به صورت مبارزه غیر شیمیایی به ترتیب با پسیل و چوب‌خوار پسته صورت گرفته است.

 

پسته یکی از محصولات عمده صادراتی بخش کشاورزی شهرستان خلیل‌آباد

این مقام مسئول با بیان اینکه در کل سطوح باغات پسته به میزان ۲ میلیارد و چهارصد میلیون تومان صرفه‌جویی در مصرف سموم شده است، تشریح کرد: برگزاری کلاس‌های آموزشی در تمام نقاط پسته خیز شهرستان به صورت پی‌درپی و کلاس در مزرعه و چهره به چهره از دیگر اقدامات در جهت تولید محصول سالم است که باعث شده بهره برداران و کشاورزان با روش‌های کنترل آفات و نحوه کود دهی باغات پسته آشنا شوند و عملکرد آن‌ها افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: توجه ویژه به بحث تغذیه گیاهی مثل چال کود، محلول‌پاشی های به‌موقع و استفاده از عناصر مورد نیاز گیاه مثل کلسیم که باعث تقویت گیاه و در نتیجه مقاومت آن در برابر آفات می‌شود.

طاهرپور با تأکید بر اینکه در بین محصولات کشاورزی پسته از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، بیان کرد: پسته یکی از محصولات عمده صادراتی بخش کشاورزی شهرستان خلیل‌آباد و مهم‌ترین محصول ارزآور کشاورزی، پس از نفت و فرش، سومین کالای مهم صادراتی ایران است.

 

نوسانات قیمت پسته در بازار از جمله مشکلات پسته کاران است

وی با بیان اینکه پسته خلیل‌آباد به کشورهای امارات متحده عربی، کره جنوبی، قزاقستان، ترکیه، عراق، هند و آلمان صادر می‌شود، تأکید کرد: نوسانات قیمت این محصول در بازار از جمله مشکلاتی است که هر ساله پسته کاران با آن درگیر هستند.

مدیر جهاد کشاورزی خلیل‌آباد در پایان با اشاره به اینکه بخش کشاورزی مهم‌ترین بخش در شهرستان خلیل‌آباد محسوب می‌شود، تأکید کرد: شهرستان خلیل‌آباد نیز از جمله شهرستان هایی است که محصولات تولید آن نظیر انگور، کشمش، پسته، انار و زعفران غالباً تجاری و صادراتی هستند.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.