خطیب جمعه خلیل‌آباد:

روند کنونی تخصیص ارز دولتی باعث کاهش قیمت ها در بازار نمی شود / برخی از وارد کنندگان به دنبال کسب سود از فروش ارز ارزان هستند

شناسهٔ خبر: 90084 -
چاپ خبر چاپ خبر
خطیب جمعه خلیل آباد با بیان اینکه برخی از وارد کنندگان به دنبال کسب سود از فروش ارز ارزان هستند، گفت: روند كنوني تخصيص ارز كه بر اساس ثبت سفارش صورت مي گيرد مناسب نیست به هيچ عنوان به كاهش قيمت ها در بازار داخلي منجر نمي شود.

به گزارش یار خراسانی، حجت الاسلام علی ناهیدی، ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه خلیل آباد با اشاره به وضعیت بازار ارز و سکه در داخل کشور، اظهار داشت: مقام معظم رهبري در نامه اي خطاب به رئيس جمهور در خصوص بازار ارز و سكه ابراز نگراني كردند و دستور رسيدگي سريع به بازار ارز و سكه و ارسال گزارش دقيقي از واگذاري سكه و ارز دادند.

وی ادامه داد: در ماه هاي اخير قيمت ارز به ميزان قابل توجهي افزايش يافته و در برخي از روزها از ۸ هزار تومان فراتر رفته است ولي با اين وجود، دولت منابع ارزي خود را با قيمت كمتر از ۴۲۰۰ تومان به واردات اختصاص مي دهد كه اين روند مشكلات زيادي را براي كشور ايجاد كرده است.

خطیب جمعه خلیل آباد با تأکید بر اینکه روند كنوني تخصيص ارز كه بر اساس ثبت سفارش صورت مي گيرد مناسب نیست به هيچ عنوان به كاهش قيمت ها در بازار داخلي منجر نمي شود، خاطرنشان کرد: افرادي كه موفق به ثبت سفارش مي شوند بخش زيادي از ارز اختصاص يافته به سفارشات را صرف واردات كالا نمي كنند و عملاً خروج سرمايه ارزي و كسب سود فروش ارز ارزان را در پي دارد.

وی با بیان اینکه بسياري از واردكنندگان كالاهاي مورد نياز با مشكل ثبت سفارش و دريافت ارز مواجه هستند كه در اين صورت ركود و بيكاري بيشتر مي شود، تصریح کرد: واردكنندگان كالا به جاي فروش محصولات خود به قيمت پايين، اقدام به احتكار كالا مي كنند تا در آينده گران تر بفروشند و نظارت لازم در اين باب نيست و اگر هست بسيار ضعيف است.

ناهیدی با اشاره به اینکه ماهانه كمتر از ۴ هزار ميليارد يارانه نقدي به مردم تعلق مي گيرد، اذعان کرد: در صورتي كه فروش ارز ارزان توسط دولت بيش از ۲ برابر ميزاني است كه به صورت نقدي به مردم يارانه مي دهند و ماهانه بيش از ۹ هزار ميليارد تومان يارانه ارزي به واردكنندگان اختصاص مي يابد.

وی همچنین در ادامه عنوان کرد: يارانه ارزي بايد به واردكنندگاني تعلق گيرد كه ملزم باشند به واردات كالا نه تنها ثبت سفارش، ملزم باشند به فروش كالا نه احتكار، ملزم باشند به قيمت مناسب نه به نرخ ارز آزاد.

امام جمعه خلیل آباد با بیان اینکه طي چند ماه اخير قيمت سكه افزايش زيادي داشته و به بالاي ۳ ميليون تومان رسيده است، تشریح کرد: اجراي طرح پيش فروش سكه به منظور تأمین نياز افراد بوده ولي به عنوان مثال تنها يك نفر ۳۹ هزار سكه را يكجا خريداري كرده است.

وی با تأکید بر اینکه دولت بدون ايجاد سقف مشخصي در حال تحويل سكه هاي ارزان قيمت است، بیان کرد: مجلس بنا دارد جلوي اين بي تدبيري بانك مركزي را بگيرد؛ افرادي بودند كه چندین تن سكه را از کشور خارج کرده اند.

حجت الاسلام ناهیدی با اشاره به ۲۶ تير سالروز تاسيس شوراي نگهبان در سال ۵۹، تأکید کرد: شوراي نگهبان يكي از اركان نظام و انقلاب و حافظ قانون اساسي است

وی همچنین در ادامه افزود: شوراي نگهبان در انقلاب اسلامي ايران به دستور حضرت امام در قانون اساسي گنجانده شد و حضرت امام (ره) نيز همواره بر حفظ جايگاه شوراي نگهبان تأکید داشتند.

خطیب جمعه خلیل آباد با اشاره به فرا رسیدن سالروز واقعه مسجد گوهرشاد و حمله رضا خان به حجاب زنان، ضمن گراميداشت شهادت جمعي از شير زنان و شير مردان خطه خورشيد، اظهار کرد: این ایام عبرت ها و آموزه هاي زيادي دارد كه با استفاده از آن‌ها مي توان در راستاي مقابله با تهاجم فرهنگي گام هاي مؤثری برداشت.

وی ضمن گرامیداشت فرا رسیدن هفته تأمین اجتماعي، ابراز کرد: پوشش هاي بيمه تأمین اجتماعي جهت افرادي كه فاقد بيمه هستند قابل توجه است و خدمات این سازمان باید در این هفته بیشتر برای مردم تبیین شود.

ناهیدی همچنین به فرا رسیدن هفته فرهنگ مالياتي اشاره کرد و گفت: جايگاه ماليات در توسعه و شكوفايي اقتصاد كشور و ايجاد بسترهاي رفاهي اجتماعي كشور حائز اهميت است.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.