نماینده مردم خلیل آباد در مجلس شورای اسلامی:

آموزش کشاورزان در این سال‌ها مورد غفلت واقع شده است / تناقض گویی کارشناسان، عامل سردرگمی و بی اعتمادی کشاورزان است

شناسهٔ خبر: 89586 -
چاپ خبر چاپ خبر
نماینده مردم خلیل آباد با بیان اینکه در این سال‌ها آنچه که مورد غفلت واقع شده بحث آموزش است و متأسفانه ما کشاورزان را رها کرده ایم، گفت: تناقض گویی کارشناسان کشاورزی باعث سردرگمی کشاورزان و عاملی برای بی اعتمادی بیشتر شده است.

به گزارش یار خراسانی، بهروز بنیادی، ظهر امروز در جمع کشاورزان شهرستان خلیل آباد اظهار داشت: کشاورزی در منطقه ترشیز به عنوان اصلی ترین محور توسعه سه شهرستان محسوب می شود.

وی همچنین در ادامه خاطرنشان کرد: در این سال‌ها آنچه که مورد غفلت واقع شده و همه کارشناسان جهاد کشاورزی و شخص وزیر به آن اذعان دارند بحث آموزش است و متأسفانه ما در این سال‌ها کشاورزان را رها کرده ایم.

نماینده مردم خلیل آباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروزه در قسمت های مختلف اداره جهاد کشاورزی افراد تحصیل‌کرده در مقاطع دکتری، فوق لیسانس و لیسانس حضور دارند، تصریح کرد: ولی چرا باید امروزه کارشناسان مراحل اولیه زندگی یک گیاه را آموزش بدهند؟ و این نشان دهنده این است که در بحث آموزش غفلت شده است.

وی ادامه داد: علی رغم اینکه افراد فارغ تحصیل دانشگاهی زیادی در بدنه جامعه وجود دارد ولی از پتانسیل آن‌ها نتوانسته ایم استفاده کنیم یا خود مجموعه مدیریت نخواسته یا کشاورزان به توصیه های کارشناسان عمل نمی کرده اند.

بنیادی با تاکید بر اینکه منبع درآمد یک کشاورز تنها همین گیاه است و بس، اذعان کرد: بسیاری از صحبت هایی که کارشناسان بیان می کنند برای تغییر در شخصی که چهل پنجاه سال یک روشی را در پیش گرفته، سخت خواهد بود و قطعاً کارشناسان به این مسئله اذعان دارند.

وی با اشاره به اینکه هر چقدر که ما به کشاورز اطمینان خاطر بدهیم که برای شما هیچ اتفاقی رخ نمی دهد باز هم کشاورز به راحتی این مسئله را نخواهد پذیرفت، عنوان کرد: بارها با وزیر جهاد کشاورزی صحبت کرده ایم که شما تغییر الگوی کشت را مطرح می کنید ولی اگر قرار به تغییر الگوی کشت باشد باید کشاورز به مدت دو سال مورد حمایت مالی قرار گیرد و گیاهی معرفی شود که زود به ثمر و درآمد برسد.

این مقام مسئول با بیان اینکه منطقه ترشیز باید در این زمینه برنامه ریزی لازم را داشته باشد و البته گیاهان جدیدی وارد منطقه شده است، تشریح کرد: سیاست های کلان باید در کل مجموعه وزارت خانه با حضور دانشگاهیان تصمیم گیری شود.

وی با تاکید بر اینکه بنا به گفته کارشناسان، با همین کمبود منابع آبی بازهم کشور ایران این قدرت را دارد که تغذیه بیش از ۲۵ کشور مجاور و آسیای میانه را به عهده گیرد، بیان کرد: ایران این توانایی و توانمندی را دارد اما چیزی که در اینجا مورد غفلت واقع شده بحث آموزش، به روز رسانی و استفاده و اعتماد به علوم روز و یک زبان بودن کارشناسان است.

بنیادی همچنین در ادامه با بیان اینکه کارشناسان حوزه کشاورزی باید یک صدا شوند، افزود: تناقض گویی کارشناسان کشاورزی باعث سردرگمی کشاورزان و عاملی برای بی اعتمادی بیشتر شده است.

وی در پایان با تاکید بر اینکه کشاورز باید به روز رسانی شود و فرزندان کشاورزان را نیز در این زمینه دخیل کنیم، خاطرنشان کرد: جوانان و فرزندان نیز باید وارد عرصه کشاورزی شوند و آینده کشاورزی کشور را تأمین کنند.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.