پرونده "ترقه بازی داعش"-8 و پایانی|سپاه با کدام موشک‌ها مواضع داعش را در هم کوبید؟

شناسهٔ خبر: 88077 -
چاپ خبر چاپ خبر


سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جریان عملیات لیله القدر با دو نوع از بهترین موشک‌های خود مواضع تروریست‌ها در سوریه را هدف قرار داد.

 به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، حدود ساعت ۱۰ و ۲۰ دقیقه صبح ۱۷ خرداد سال گذشته بود که دو گروه تروریستی در اقدامی غافلگیرکننده دو نقطه مهم و حساس کشور یعنی مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام راحل را مورد حمله تروریستی قرار دادند.

بیشتر بخوانید: 

  1. بخش اول: تروریست‌ها از کجا و چگونه به ساختمان مجلس حمله کردند؟
  2. بخش دوم: مسئولان درباره حمله تروریستی داعش به مجلس چه گفتند؟
  3. بخش سوم: پنج ساعت درگیری با داعشی‌های مسلح در قلب تهران به‌روایت ۴۰ عکس
  4. بخش چهارم: ناگفته‌هایی از پوشش رسانه‌ای حمله داعش به مجلس به‌روایت خبرنگار و عکاس تسنیم
  5. بخش پنجم: فیلم منتشرنشده از دادگاه داعشی‌ها؛ از تهیه مهمات سنگین تا ارسال اطلاعات در تلگرام
  6. بخش ششم: روایت یک شاهد عینی: مأموران امنیتی فکر کردند داعشی هستم
  7. بخش هفتم: سیلی موشکی سپاه به تروریست‌ها؛ ذوالفقار و قیام با هم از نیام درآمدند

تروریست‌ها پس از به رگبار بستن مردم  و نیروهای حفاظتی مجلس شورای اسلامی و همچنین اجرای عملیات انتحاری در حرم حضرت امام خمینی، پس از درگیری با نیروهای امنیتی به هلاکت می‌رسند.

پس از این اقدام تروریست‌های داعش بود که جمهوری اسلامی ایران انتقام از داعش را در دستور کار خود قرار داد و فرماندهان نظامی هم در صحبت‌های خود بر این موضوع تاکید کردند.

بر همین اساس در شامگاه روز ۲۸ خرداد سال ۹۶ یگان‌های موشکی نیروی هوافضای سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی با ۶ موشک بالستیک ذوالفقار و قیام مقرهای تجمع و پشتیبانی تروریست‌های داعش در استان دیر الزور سوریه را از پایگاه‌های خود در استان‌های کرمانشاه و کردستان هدف قرار دادند. به موجب این عملیات، سپاه که لیلة القدر نامگذاری شد، تلفات سنگینی به تروریست‌های داعش وارد آمد و تعدای از سرکردگان آنها نیز به هلاکت رسیدند.

در این ماموریت سپاه می‌بایست برای حفاطت از جان مردم و فقط هدف قرار دادن مواضع تروریست‌ها، از موشک‌هایی استفاده می‌کرد که از دقت بالایی برخوردار بوده ونقطه زن باشند.


**موشک قیام 

موشک قیام که در سال ۱۳۸۹ رونمایی و تست شد، در حقیقت یکی از بروزترین موشک‌های ایرانی تا آن روز بود که یک ویژگی خاص، آن را از سایر موشک‌های ایرانی متمایز می‌کرد. این برای اولین مرتبه بود که ایران به فناوری ساخت موشک‌های بودن باله دست یافته بود و توانسته بود موشکی را طراحی و تولید کند که فاقد بالک‌های انتهایی بود.


موشک قیام

موشک قیام با وزن ۶ تُن و طول ۱۱٫۵ متر، حاصل تجربه ۲۵ ساله متخصصان صنایع موشکی جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که با بهره گیری از سوخت مایع بردی معادل ۸۰۰ کیلومتر دارد. این موشک در حقیقت برای هدف قرار دادن پایگاه‌های نظامی آمریکا در اطراف ایران طراحی شده که برای اولین مرتبه در عملیاتی علیه دست نشاندگان آمریکا مورد استفاده قرار گرفت.


دوفروند موشک قیام آماده شلیک به مواضع داعش

این موشک بالستیک بنا بر ماموریت‌های تعریف شده و سرجنگی ۶۵۰ کیلوگرمی می‌تواند اهداف را در فواصل مختلف مورد اصابت قرار دهد.

موشک بالستیک سوخت مایع قیام، قابلیت پرتاب از سیلوهای مخصوص و پرتابگر را داراست و سقف پرواز آن در حداکثر بُرد، به ۱۹۵ کیلومتر می رسد.

مشخصات: 

برد: ۸۰۰ کیلومتر

طول:۱۱٫۴۵ متر

وزن موشک: ۶۲۸۰ کیلوگرم

وزن سرجنگی: ۶۴۵ کیلوگرم

نوع سوخت: مایع

قطر موشک: ۸۸ سانتی متر

نوع جدایش: یک مرحله‌ای با قابلیت سر جداشونده

ماموریت: زمین به زمین بالستیک

** موشک ذوالفقار: 

"موشک بالستیک ذوالفقار" پس از ۴ سری از موشک‌های فاتح ۱۱۰ (مدل‌های A, B, C, D) با برد حداکثر ۳۰۰ کیلومتر، موشک فاتح ۳۱۳ با برد ۵۰۰ کیلومتر، موشک ضدکشتی خلیج فارس با برد ۳۰۰ کیلومتر و موشک‌های ضدکشتی هرمز ۱ و ۲ با بردهای ۳۰۰ کیلومتری، نهمین عضو خانواده موشک‌های کلاس فاتح است.


نسل اول موشک فاتح ۱۱۰

نسل اول از موشک‌های فاتح ۱۱۰ با بردی حدود ۲۵۰ کیلومتر در سال ۸۱ با موفقیت تست شده و با گذشت زمان، نمونه‌های جدیدتر این موشک نیز توسط متخصصان و کارشناسان صنایع موشکی تولید شد. فاتح ۱۱۰-A، فاتح ۱۱۰-B، فاتح ۱۱۰-C و فاتح ۱۱۰-D نمونه‌های اصلی این موشک هستند.

پس از تولید نسل چهارم موشک‌های فاتح، موشک‌ فاتح ۳۱۳ با برد ۵۰۰ کیلومتر در سال ۱۳۹۴ رونمایی شد که برد آن نسبت به آخرین نسل موشک‌های فاتح ۲۰۰ کیلومتر افزایش یافته بود و از سوخت جامد مرکب بهره می‌برد.


تست موشک فاتح ۳۱۳

اما خانواده موشک‌های فاتح سه عضو دیگر به نام‌‌های خلیج فارس، هرمز ۱و۲ نیز دارد برد آنها ۳۰۰ کیلومتر بوده و ماموریتشان انهدام اهداف دریایی و سایت‌های راداری وپدافندی است.

پس از تولید ۸ نسل از موشک‌های فاتح، متخصصان موشکی سپاه موشک جدیدی با برد ۷۰۰ کیلومتر به نام ذوالفقار را طراحی و تولید کردند که در جریان رژه نیروهای مسلح در سال ۹۵ رونمایی شد و کمتر از یکسال بعد در یک عملیات واقعی بکارگیری شد.


رونمایی از موشک ذوالفقار

اما یک ویژگی، موشک ذوالفقار قابل توجه بود و آنهم استفاده این موشک از سوخت جامد مرکب بود. این نوع سوخت در دهه ۴۰ میلادی توسط محققان آمریکایی برای اولین بار تولید و از آن پس تاکنون این سوخت‌ها با اضافه شدن ترکیبات جدید، به روز و مکررا تغییراتی در مواد سوختی آنها اعمال شده است.

این نوع سوخت‌ها، غالبا در مورد موشک‌هایی که فضاپیما با خود حمل می‌کنند و یا موشک‌های بالستیک های غول‌پیکر و دوربرد استفاده می‌شوند.

شیوه عمل این نوع از سوخت‌ها به اینگونه است که در بخش انتهایی موشک که محفظه احتراق و سوخت قرار دارد، برخلاف سوخت‌های جامد معمولی، سوخت با ماده اکسیدکننده ترکیب شده و نهایتا، ترکیبی از سوخت و ماده اکسیدکننده به صورت بلورهای کوچکی شروع به احتراق کرده و با احتراق آن، موشک به حرکت در می‌آید.


رونمایی از خط تولید موشک‌های ذوالفقار

یکی از مهمترین مزایای استفاده از این نوع از سوخت‌ها، ایجاد پایداری بیشتر در زمان پرواز موشک است چرا که در مورد موشک‌های سوخت جامد، معمولا ناپایداری‌های زیادی در طول پرواز موشک به دلایل مختلف در احتراق موشک به وجود می‌آید.

یکی دیگر از مزایای استفاده از سوخت‌های جامد مرکب در پرتاب موشک‌، این است که دود ناشی از احتراق موشک به شدت نسبت به کارگیری سوخت‌های جامد معمولی، کاهش می‌یابد و این می‌تواند در به‌کارگیری موشک‌ها در دوران جنگ، بسیار مهم باشد.

وزارت دفاع درباره استفاده از تکنولوژی خاص در بدنه موتور موشک‌های سوخت جامد مرکب، خبری منتشر نکرده اما جمهوری اسلامی ایران یکی از ۱۰ تولیدکننده "الیاف کربن" در ابعاد صنعتی و نظامی است. یکی از مهمترین بخش‌هایی که می‌توان از این الیاف‌ها استفاده کرد در طراحی بدنه‌های سبک در موتور سوخت جامد مرکب موشک‌ها است که احتمالا در مورد این موشک نیز از این تکنولوژی استفاده شده است.


شلیک موشک ذوالفقار به مواضع داعش

این نوع سوخت‌ها، به نسبت سوخت‌های جامد معمولی که ماده سوختی و  ماده اکسیدکننده سوخت با یکدیگر ترکیب نمی‌شوند، کارایی بیشتر و بهتری دارند و با تولید آنها، جمهوری اسلامی ایران به جمع کشورهای انگشت‌شماری پیوسته که موشک‌های خود را با سوخت جامد مرکب، پرتاب می‌کنند.

موشک ذوالفقار پس از موشک‌های سجیل و فاتح ۳۱۳ سومین موشک ایرانی است که از سوخت جامد مرکب استفاده می‌کند.

مشخصات موشک ذوالفقار: 

برد: ۷۰۰ کیلومتر

سوخت: جامد مرکب

وزن: نامشخص

وزن سر جنگی: نامشخص

طول: نامشخص

مأموریت: زمین به زمین ــ بالستیک

وضعیت: تک‌مرحله‌ای با قابلیت سر جداشونده

سپاه در مجموع با ۴ موشک ذوالفقار و دو موشک قیام مواضع ترورویست‌ها داعش در دیرالزور سوریه را مورد هدف قرار داد. این عملیات بخوبی نشان داد توانمندی موشکی سپاه پاسداران در حد بسیار بالایی قرار دارد و موشک‌های سپاه از دقت بسیار خوبی در انهدام اهداف برخوردار هستند.

انتهای پیام/لینک منبعارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.