دادستان خلیل آباد خبر داد؛

ورود ۹ هزار پرونده به دستگاه قضایی خلیل آباد

شناسهٔ خبر: 88934 -
چاپ خبر چاپ خبر
دادستان خلیل آباد از ورود بیش از 9 هزار پرونده به دستگاه قضایی خلیل آباد در یک ساله اخیر خبر داد و گفت: اقدامات پیشگیرانه نظارت بر عملکرد مجموعه کارکنان اداری شهرستان، صیانت از حقوق عمومی و در نهایت رسیدگی دقیق به پرونده ها در اسرع وقت و اجرای قاطع آرا می تواند عدالت و امنیت را در جامعه ایجاد و تضمین کند.

حمید سلطانی، در گفت و گو با خبرنگار یار خراسانی، ضمن گرامیداشت هفته قوه قضائیه اظهار داشت: میزان ورودی پرونده ها به دستگاه قضایی شهرستان خلیل آباد از ابتدای تیر ۹۶ تا ابتدای تیر سال جاری، ۹۲۱۵ پرونده است.

 

وی ادامه داد: بعضی از پرونده ها ممکن است در دادسرا، دادگاه و اجرای احکام دادسرا ثبت شود و این آمار لزوماً تعداد پرونده ها نیست و مطمئناً تعداد از این رقم کمتر خواهد بود.

 

دادستان خلیل آباد همچنین خاطرنشان کرد: توهین، ایراد ضرب و جرح عمدی، تصادفات رانندگی، سرقت و رانندگی بدون گواهینامه که اکثر آن مربوط به موتور سیکلت است در امور کیفری از لحاظ فراوانی جرائم ارتکابی در این بازه زمانی جایگاه اول تا پنجم جرائم شهرستان خلیل آباد را دارا هستند.

 

*دادستان باید رسیدن افراد جامعه به حقوق اجتماعی خودشان را تضمین کند

 

وی تصریح کرد: در مجموع عملکرد مجموعه دادگستری از حیث آمار مثبت است که این حاصل تلاش تمامی همکاران قضایی و اداری مجموعه است که جای تقدیر و تشکر دارد.

 

سلطانی با بیان اینکه طبق قانون اساسی، پیشگیری از وقوع جرم از زمره وظایف قوه قضائیه محسوب می شود، اذعان کرد: صیانت از حقوق عامه طبق قانون اساسی از دیگر وظایف دستگاه قضایی است که برعهده دادستان کل کشور است اما اینکه دقیقاً دادستان چه وظایف و اختیاراتی در بحث پیشگیری از وقوع جرم دارد مقررات قانونی که این ها را تصریح و احصا کند وجود ندارد.

 

وی همچنین در ادامه با تأکید بر اینکه این از جهاتی شاید قابل توجیه باشد زیرا شیوه عمل در این بحث با توجه به مناطق مختلف متفاوت است، عنوان کرد: یعنی باید راهکارهای بومی در نظر گرفته شود که با اخلاق، رفتار افراد و فرهنگ جامعه همخوانی داشته باشد اما یک اصل کلی را می توان مد نظر قرار داد که یکسری حقوق فردی و جمعی وجود دارد و دادستان در عین احترام به حقوق فردی می بایست رسیدن افراد جامعه به حقوق اجتماعی خودشان را تضمین کند.

 

*اجرای قاطع آرای دستگاه قضایی می تواند عدالت و امنیت جامعه را ایجاد و تضمین کند

 

این مقام مسئول ادامه داد: هر اقدامی که ممکن است منتهی به وقوع جرم شود دادستان می بایست راهکارهایی را در جهت پیشگیری از آن اجرایی کند لکن مطمئناً این اقدامات نمی تواند مخالف نصوص قانونی باشد.

 

وی با بیان اینکه اگر مجموعه دادگستری کل وقت خود را اختصاص به صرف رسیدگی به پرونده ها دهد مطمئناً موفقیت کاملی به دست نخواهد آورد، تشریح کرد: با همین رویکرد این دادستانی از ابتدای شروع به خدمت در حوزه قضایی خلیل آباد اقدامات پیشگیرانه از وقوع جرم را مد نظر قرار داده و در هر کجا که حقوق عمومی مورد خدشه قرار گرفته به عنوان مدعی العموم در موضوع ورود داشته است.

 

سلطانی با اشاره به اینکه حضور میدانی دادستان در بین مردم و نیز در صحنه وقوع جرم گفتگو و پاسخ به سؤالات افراد جامعه شرکت در جلسات متعدد سرکشی از ضابطین و… از جمله اقداماتی است که این دادستانی آن‌ها را مدنظر قرار داده است، بیان کرد: اقدامات پیشگیرانه نظارت بر عملکرد مجموعه کارکنان اداری شهرستان، صیانت از حقوق عمومی و در نهایت رسیدگی دقیق به پرونده ها در اسرع وقت و اجرای قاطع آرا می تواند عدالت و امنیت را در جامعه ایجاد و تضمین کند.

 

*ازدواج دختران در سنین پایین یک مقوله فرهنگی است

 

وی با بیان اینکه ازدواج دختران در سن پایین یک مقوله فرهنگی است، تأکید کرد: نمی توان با ازدواج دختران در سن پایین با ضوابط قضایی برخورد کرد به همین منظور جلساتی را در این زمینه در سال تحصیلی جدید با دانش آموزان و اولیاء و معلمان پیش بینی و آسیب های اجتماعی به این افراد منتقل خواهد شد.

 

دادستان خلیل آباد با تأکید بر اینکه افرادی که در سن کم ازدواج می کنند نیز معمولاً با وظایف خود آشنا نیستند و دختران در سن کم نمی توانند آن وظیفه سنگین همسری و مادری را ایفا کنند، افزود: البته بالا رفتن سن ازدواج نیز خود یک معضلی است و باید اعتدال را در این زمینه رعایت کرد.

 

وی با اشاره به رسیدگی به نارضایتی های مردم شهرستان از برخی دستگاه های اداری، ابراز کرد: به صورت روزمره افرادی به دادسرا مراجعه و نسبت به عملکرد برخی از ادارات گلایه هایی دارند و قسمت زیادی از این مراجعات به دلیل عدم آگاهی افراد از حیطه اختیارات آن اداره است و در این زمینه آگاهی بخشی هایی صورت می گیرد و اگر درخواست مراجعین به حق باشد به آن اداره تذکر لازم داده می شود.

 

*نظارت برای اجرای صحیح قوانین در ادارات از جمله وظایف دادستان است

 

سلطانی نظارت بر حسن اجرای قوانین را از جمله وظایف دادستان دانست و گفت: همچنین نظارت بر درستی اجرای قوانین در ادارات را جزء وظایف خود می دانیم و همچنین از روسای ادارات می خواهیم که همیشه پاسخگویی صحیح و شایسته به ارباب رجوع را مد نظر قرار دهند.

 

وی با اشاره به اعتراضات برخی از کارگران شهرداری خلیل آباد، اظهار داشت: جلسات متعددی در خصوص کارگران شهرداری برگزار و اظهارات کارگران اخذ شده و در مجموع وضعیت موجود، وضعیت مطلوبی بر خلاف بسیاری از شهرداری های دیگر است و شهرداری نیز حداکثر توان خود را به کار گرفته است.

 

این مقام مسئول همچنین در ادامه تصریح کرد: برخی از کارگران نیز خواسته هایی دارند که در توان شهرداری نیست و از جمله آن استخدام در شهرداری است که در هیچ جایی مرسوم نیست و بیشتر از طریق شرکت های پیمانکاری انجام می گیرد.

 

*باید هدف‌گذاری لازم تسهیلات اشتغال رعایت شود

 

وی با بیان اینکه برای حل مشکلات اقتصادی جامعه و رونق اشتغال و چرخش صحیح چرخ تولید، ارائه تسهیلات خیلی می تواند مؤثر باشد ولی باید هدف‌گذاری لازم رعایت شود، اذعان کرد: یکی از دغدغه های دادستانی در سطح شهرستان به‌کارگیری صحیح تسهیلات اشتغال است.

 

سلطانی با تأکید بر اینکه به افراد توصیه می کنیم تا تسهیلات را در اهداف مربوط به خود به کار گیری کنند، عنوان کرد: اگر موردی حق و حقوق عامه را خدشه دار کند مطمئناً دادستانی ورود خواهد داشت.

 

وی با اشاره به اینکه در سطح شهرستان خلیل آباد برخی از امور هست که مردم را رنج می دهد و اولویت بندی که صورت گرفته درصدد هستیم که یکسری اقدامات قاطعی انجام دهیم، تشریح کرد: موضوع اول بحث نزاع هایی است که در سطح شهرستان و روستاها صورت می گیرد و ریشه بسیاری از آن شرب خمر است.

 

*افراد در امور خصوصی خود تا حد امکان بهتر است به دادگستری مراجعه نکنند

 

دادستان خلیل آباد با بیان اینکه نزاع در عروسی ها معضل بسیار ناپسندی است که در برخی مناطق رخ می دهد، افزود: افرادی در سطح عروسی ها به دلایل جزئی و کوچک درگیری هایی را ایجاد و مراسم عروسی دو جوان را از بین می برند و مطمئناً دادستانی شهرستان با این افراد برخورد قاطع خواهد داشت.

 

وی با تأکید بر اینکه معضل دیگر موتورسوارانی هستند که به صورت جمعی در کنار یکدیگر و با ترک‌نشین های متعدد حرکت می کنند و گاهاً مزاحمت هایی برای دیگران ایجاد می شود، بیان کرد: رانندگی بدون گواهینامه جرم است و طرحی برای برخورد با این ناهنجاری‌ها اجرا خواهد شد و از عموم مردم می‌خواهم نسبت به اختلافاتی که دارند از ظرفیت بزرگان محل و ریش سفیدان استفاده کنند و بین خود اختلافات را حل کنند.

 

سلطانی با بیان اینکه مراجعه به دادگستری درباره امور خصوصی بین افراد، برای خود مراجعه کنندگان سخت و طاقت فرسا خواهد بود و عقیده داریم که افراد در امور خصوصی نباید تا حد امکان به دادگستری مراجعه کنند، ابراز کرد: صبر، عمل به دستورات دینی در برخورد با یکدیگر و توجه ویژه به امر به معروف و نهی از منکر در سطح جامعه از زمره اقداماتی است که اگر توسط افراد جامعه رعایت شود مطمئناً وضعیت جامعه روز به روز بهتر خواهد شد.

 

*درب اتاق دادستانی در کلیه ساعات اداری برای تمامی افراد باز است

 

وی با تأکید بر اینکه متأسفانه برخی از جوانان در پاتوق هایی برای دورهمی جمع می شوند و بعضاً برای ارتکاب جرم نقشه می کشند، گفت: دادستانی با همکاری نیروی محترم انتظامی طرحی را برای مقابله با این تجمعات غیر قانونی اجرا می کند تا این تجمعات نا امن شود و از ارتکاب جرائمی که طرح و نقشه آن‌ها در این اجتماعات برنامه ریزی می شود پیشگیری لازم به عمل آید.

 

این مقام مسئول همچنین با اشاره به تولید مشروبات الکلی، تأکید کرد: از ضابطین به جد خواسته شده که در خصوص تولیدکنندگان مشروبات و اماکنی که مشروبات در آن تولید می شود تحقیقات لازم را به عمل آورند و با هماهنگی قضایی به اماکن ورود و نسبت به کشف مشروبات و دستگیری متهمین اقدام کنند.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: درب اتاق دادستانی به روی تمامی افراد و در کلیه ساعات اداری باز است و مردم شریف خلیل آباد در صورت بروز مشکل می توانند مراجعه کنند و این دادستانی در قالب مقررات پاسخگوی افراد خواهد بود.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.