فرماندار خلیل آباد:

راه اندازی موزه یکی از خلاء های شهرستان خلیل آباد است

شناسهٔ خبر: 87884 -
چاپ خبر چاپ خبر
فرماندار خلیل آباد گفت: راه اندازی موزه یکی از خلاء های شهرستان است و پیشنهاد راه اندازی موزه مشارکتی باستان شناسی در سطح شهرستان خلیل آباد داریم.

به گزارش یار خراسانی، مجتبی شاکری ظهر امروز در دیدار با مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی اظهار داشت: در شهرستان خلیل آباد ۱۱ اثر ثبت ملی و ۶ اثر ثبت معنوی وجود دارد و ۸۵ اثر تاریخی شناسایی شده است.

وی با بیان اینکه قرار گرفتن خلیل آباد در مسیر زائران علی بن موسی الرضا (ع) یک ظرفیت و پتانسیل بسیار خوبی محسوب می شود، خاطرنشان کرد: در سال جاری بیش از ۷۸ هزار گردشگر از جاذبه های گردشگری، تاریخی و معنوی شهرستان بازدید کرده اند.

فرماندار خلیل آباد با تاکید بر اینکه فرصت های بسیار خوبی در طبیعت گردی، کشاورزی، گردشگری و مذهبی داریم، تصریح کرد: شهرستان در بحث گردشگری کشاورزی دارای بیش از ۶ هزار هکتار باغات انگور است که سالانه بیش از ۱۵۰ هزار تن انگور با کیفیت، مرغوب و ارگانیک تولید می کند و بیش از ۲۰ هزار تن آن صادر می شود.

وی با اشاره به اینکه ثبت ملی تهیه سنتی کشمش نیز اقدامی بسیار ارزشمند بود که توسط میراث فرهنگی شهرستان صورت گرفت، اذعان کرد: سفالگری شهرستان در حوزه صنایع دستی و سنتی وضعیت مطلوبی دارد و فرط بافی نیز در حال راه اندازی است.

شاکری همچنین در ادامه عنوان کرد: راه اندازی موزه یکی از خلاء های شهرستان است و پیشنهاد راه اندازی موزه مشارکتی باستان شناسی در سطح شهرستان خلیل آباد داریم.

وی با بیان اینکه همدلی بسیار خوبی در مجموعه مدیران شهرستان خلیل آباد وجود دارد، تشریح کرد: پایگاه اطلاع رسانی میراث فرهنگی شهرستان در حال راه اندازی است.

این مقام مسئول ادامه داد: حفظ و حراست از بناهای تاریخی شهرستان حائز اهمیت است و تمام اعضای انجمن میراث فرهنگی پای کار هستند و با حفاری های غیر مجاز و تعرض ها برخورد می کنند .

وی با تاکید بر اینکه گردشگری ترشیز با محوریت خلیل آباد یکی از درخواست های ما است، بیان کرد: مشکل نیرو در تمام دستگاه ها وجود دارد و با توجه به اینکه میراث فرهنگی شهرستان عملکرد مطلوبی داشته نیاز است و ارتقاء مجموعه میراث فرهنگی از نمایندگی به اداره نیز یکی از خواسته های ما است.

شاکری با بیان اینکه حضور حوزه معاونین میراث فرهنگی اداره کل در جشنواره ها و برنامه های مناسبتی شهرستان باید پررنگتر باشد، تاکید کرد: دو برابر شدن اعتبارات حوزه گردشگری شهرستان بی نظیر بود و جای تقدیر دارد.

 

خلیل آباد علیرغم ظرفیت ها، به خوبی معرفی نشده است

ابوالفضل مکرمی فر در این دیدار اظهار داشت: اقدامات مجموعه میراث فرهنگی بدون همکاری و همدلی مجموعه مدیران شهرستان امکانپذیر نخواهد بود.

وی با بیان اینکه هر شهر یک موزه باید داشته باشد و اعتبار لازم برای این امر در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: در خصوص راه اندازی اقامت گاه های بوم گردی محدودیتی وجود ندارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی با بیان اینکه علی رغم پتانسیل های خوبی که در شهرستان خلیل آباد وجود دارد ولی معرفی خوبی از این شهرستان صورت نگرفته است، تصریح کرد: ایجاد کارگاه های صنایع دستی هیچ محدودیتی ندارد و اداره کل می تواند در بحث تجهیز امکانات این کارگاه ها اقدام کند.

وی همچنین در پایان عنوان کرد: اطلاع رسانی در خصوص همه شهرهای استان آغاز شده است و در حال ساخت کلیپ، پوستر، بروشور کتاب راهنمای سفر از هر شهر هستیم .

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.