سازمان ملل خواستار بهبود وضعیت حقوق بشر در تاجیکستان شد

شناسهٔ خبر: 84599 -
چاپ خبر چاپ خبرخبرگزاری فارس: سازمان ملل خواستار بهبود وضعیت حقوق بشر در تاجیکستان شد

دستیار دبیر کل سازمان ملل در امور حقوق بشر از مقامات تاجیکستان خواست تا حقوق روزنامه نگاران و مدافعان حقوق بشر در این کشور حفظ گردد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «اندرو گیلمور» دستیار دبیر کل سازمان ملل در امور حقوق بشر در پایان سفر ۲ روزه خود به تاجیکستان در نشستی خبری به مقامات این کشور توصیه کرد که میدان فعالیت برای جامعه مدنی را گسترش و روزنامه نگاران و مدافعان حقوق بشر را تحت فشار قرار ندهند.

وی تاکید کرد: مدافعان حقوق بشر، روزنامه نگاران و وکلا باید از آزادانه و بدون محدودیت فعالیت‌ خود را ادامه دهند و در معرض آزار و پیگرد قانونی و همچنین بازرسی‌های غیر ضروری اداری قرار نگیرند.

گیلمور اظهار داشت: مقامات تاجیک در زمینه اقدامات خشونت آمیز با زندانیان به پیشرفت‌هایی دست یافتند اما تنها در سطح قانونی و در واقعیت هنوز در زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها این قبیل رفتارها ریشه کن نشدند.

وی در ادامه افزود: نمایندگی سازمان ملل در امور حقوق بشر در آسیای مرکزی آماده ارائه پشتیبانی فنی برای حذف موارد «غیر قانونی و غیر اخلاقی» شکنجه می‌باشد.

این مقام سازمان ملل همچنین از مقامات تاجیکستان خواست تا با نابرابری و ظلم به زنان، جوانان، افراد معلول و همچنین اقلیت‌های جنسی مبارزه کند.

گیلمور در بخش دیگری نقض حقوق بشر به خاطر تضمین امنیت را محکوم و تاکید کرد: مسائل مربوط به توسعه، امنیت و حفظ حقوق بشر مکمل یکدیگر هستند.

وی در پایان گفت: سرکوب و نقض حقوق بشر باعث تقویت افراط‌گرایی، خشونت و بی ثباتی می‌شود.

انتهای پیام/.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.