پرونده ویژه تسنیم|موانع انتفاضه در کرانه باختری؛ همکاری امنیتی تشکیلات خودگردان با اسرائیل

شناسهٔ خبر: 82352 -
چاپ خبر چاپ خبر


دستگاه امنیتی تشکیلات خودگردان با مجموعه اقداماتی که در کرانه باختری انجام داده در کنار رژیم صهیونیستی موجب کم فروغ شدن شعله انتفاضه در کرانه باختری شده است. اما به نظر نمی رسد ملت فلسطین برای همیشه مقابل این دستگاه خاموش بنشینند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، مسئله فلسطین بزرگترین درگیری تاریخ بشر است که تاکنون اتفاق افتاده است. زمانی که صهیونیست‌ها هنوز در فلسطین اشغالی اعلام موجودیت نکرده بودند و مهاجرت های وسیع یهودیان در حال انجام بود، فلسطینی‌ها به شدت در حال مبارزه با یهودیان و دولت انگلستان در دوره قیمومیت بودند.

پس از اعلام تأسیس رژیم صهیونیستی این فرآیند به جنگی تمام عیار بدل شد. اواخر دهه ۵۰ قرن بیستم میلادی، گروه‌های مبارز سازمان یافتند و مبارزه شکل دیگری گرفت. اواخر دهه ۸۰ قرن بیستم میلادی، انتفاضه، مبارزه را همگانی کرد. به گونه ای که در میان کودکان، زنان و دختران و کهنسالان هم ساری و جاری شد. تاکنون فلسطین ۳ انتفاضه را به خود دیده است که با همگانی شدن مبارزه بین مردم آغاز شده و هنوز ادامه دارد.

در این میان کرانه باختری مهد انتفاضه بوده و هست. اما نگاهی آماری به سالهای اخیر نشان می دهد غزه با وجود محاصره طولانی مدت، در اقدامات همگانی از کرانه باختری اقدامات بیشتری را انجام می دهد. شاید مهمترین سؤال در این میان این باشد که چرا آتش انتفاضه در کرانه باختری فروکش کرده است و اقداماتی که همگانی باشد کمتر در کرانه باختری دیده می‌شود. این امر دلایل و عوامل مختلفی دارد که در این پرونده ویژه قصد داریم طی چند شماره آنها را به مخاطبان ارائه کنیم.

تاریخ تأسیس دستگاه امنیتی تشکیلات خودگردان

مهمترین عامل در عدم بروز انتفاضه در کرانه باختری حاکمیتی است که براساس مذاکرات سازش در دل سازمان آزادی بخش فلسطین بیرون آمده است. سال ۱۹۹۳ هنگامی که قرار داد اسلو بین عرفات و اسحاق رابین امضا شد، توافق شد یک حاکمیت فلسطینی در کرانه باختری و نوار غزه تصدی امور فلسطینی ها را به دست گیرد. این حاکمیت موقت که قرار بود تنها ۵ سال عمر داشته باشد و پس از آن یک دولت فلسطینی به وجود آید تاکنون ادامه حیات داده است. تشکیلات خودگردان دارای یک دستگاه امنیتی است که این دستگاه امنیتی از زمان ایجاد تشکیلات خودگردان وجود داشته اما دورههای مختلفی را طی کرده است.  

از زمانی که عرفات در سال ۱۹۹۴ وارد غزه شد و حاکمیت را به دست گرفت دستگاه امنیتی تحت سرپرستیاش بر تمام امور امنیتی نظارت داشت. کار ویژه این دستگاه امنیتی براساس توافقی که در اسلو انجام شده بود این بود که امنیت را در مناطق فلسطینی نشین حفظ کند. در سال ۲۰۰۰ با شروع انتفاضه الاقصی بسیاری از کسانی که در دستگاه امنیتی حاضر بودند نیز در انتفاضه شرکت کردند و بسیاری از سلاحهای دستگاه امنیتی در انتفاضه به کار گرفته شد. در این دوره صهیونیست ها بسیاری از مراکز دستگاه امنیتی را از بین بردند تا بتوانند با انتفاضه مبارزه کنند.

همزمان با انتفاضه اختلافی بین عرفات و آمریکاییها به وجود آمد آمریکاییها می خواستند دستگاه امنیتی را زیر نظر نخست وزیر قرار دهند. اما عرفات می خواست دستگاه امنیتی تحت سرپرستی خودش باقی بماند. این اختلاف تا جایی ادامه پیدا کرد که عرفات به طرز مشکوکی دارفانی را وداع گفت. برخی گفته ها حکایت از این داشت که عرفات پس از انتفاضه الاقصی متحول شده بود و به همین دلیل صهیونیستها می خواستند از دست او خلاص شوند.

با مرگ مشکوک عرفات قدرت به دست محمود عباس افتاد. از سوی دیگر آمریکاییها از زمان آغاز انتفاضه با طرحی جدید به نام "نقشه راه" وارد عرصه فلسطین شده بودند که مهمترین ویژکی این طرح قدرت یافتن دستگاه امنیتی و تحول در آن بود. مهمترین تفاوت نقشه راه با طرح های سازش پیش از آن این بود که این طرح بر ایجاد همکاری امنیتی بین دستگاه امنیتی تشکیلات خودگردان و دستگاه اطلاعاتی و ارتش رژیم صهیونیستی تأکید داشت. با قدرت گرفتن ابومازن این مسئله اجرایی شد و آمریکاییها توانستند یک تیم هماهنگ کننده به فلسطین اعزام کنند.

این تیم هماهنگ کننده وظیفه بررسی اوضاع امنیتی و تقویت همکاری امنیتی را برعهده دارد. این تیم هنوز در کرانه موجود است و اقدامات خود را انجام می دهد. از سال ۲۰۰۵ که آمریکاییها احساس خطر کردند پایگاههای آموزشی دستگاه امنیتی را به اردن بردند و در آنجا نیروهای دستگاه امنیتی را آموزش دادند. این یک تحول بود. تحول دوم این بود که آنها تلاش کردند از فلسطینیهای ساکن اردن نیروهای دستگاه امنیتی را استخدام کنند. این امر دو ویژگی مهم داشت. اولا این نیروها با محیط کرانه عجین نبودند و علقه ای نداشتند ثانیا به دلیل کمی علقه به منطقه و افراد کمتر دلسوزی می کردند و اتفاق انتفاضه دوم امکان کمتری برای وقوع داشت.

وجوه همکاری امنیتی و اقدامات بازدارنده دستگاه امنیتی تشکیلات خودگردان

پیشگیری از عملیات های مقاومتی

براساس توافق امنیتی که پس از نقشه راه در فلسطین به وجود آمد. دستگاه امنیتی تشکیلات خودگردان رأسا اقدام به مقابله با فلسطینیها در کرانه باختری می کند. ماجد فرج رئیس کنونی دستگاه امنیتی ۶ ماه پس از آغاز انتفاضه عملیات فردی در کرانه باختری در آغاز ۲۰۱۶ اعلام کرد این دستگاه از ۲۰۰ عملیات فردی جلوگیری کرده است. این اعتراف میزان بازدارندگی دستگاه امنیتی تشکیلات خودگردان را نشان می‌دهد. دستگاه امنیتی تشکیلات خودگردان یک سازمان مخصوص پیشگیری به نام امنیت پیشگیرانه (أمن الوقائی) دارد که وظیفه آن جلوگیری از اقدامات مقاومتی پیش از وقوع آنها است. این دستگاه با انجام فعالیتهای اطلاعاتی بسیاری از اقداماتی مقاومتی را پیش از انجام سرکوب میکند.

بازداشت رزمندگان مقاومت

امروز زندانهای دستگاه امنیتی تشکیلات خودگردان مملو از رزمندگان مقاومت است. براساس برخی آمار بین ۵ تا ۱۰ هزار نفر فلسطینی در زندانهای دستگاه امنیتی تشکیلات خودگردان وجود دارند که بیشتر آنها وابستگان به گروههای مقاومتاند. توصیف کسانی که زندانهای دستگاه امنیتی را تجربه کرده اند بسیار اسفبار است. در موارد بسیاری زندانیان زیر شکنجه جان باختهاند. در مواردی که تعداد آنها کم نیست، دستگاه امنیتی تشکیلات خودگردان پس از بازداشت مبارزان فلسطینی، فرد نامبرده را به صهیونیستها تحویل می دهند.

ارائه اخبار و اطلاعات به صهیونیست ها

براساس اعلام رسانههای رژیم صهیونیستی بیشتر دستگیریهایی که توسط ارتش و دستگاه اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در کرانه باختری انجام می شود بر مبنای اطلاعاتی است که دستگاه امنیتی تشکیلات خودگردان در اختیار صهیونیستها قرار می دهند. این اطلاعات در نشستهای مشترک هفتگی و ماهانه که بین فرماندهان دستگاه امنیتی تشکیلات خودگردان و فرماندهان ارتش رژیم صهیونیستی صورت می گیرد رد و بدل می شوند.

جلوگیری از اعتراضات مردمی

یکی از اقدامات دستگاه امنیتی تشکیلات خودگردان جلوگیری از تظاهرات در نقاط تماس بین فلسطینیها و صهیونیستها است. دستگاه امنیتی تشکیلات خودگردان به فلسطینیها اجازه نمی دهد مقابل شهرکهای صهیونیستی و ایست بازرسیها تظاهرات برگزار کنند. دستگاه امنیتی این امر را ممنوع اعلام کرده است و در مواردی که مردم به این هشدارها توجه نمیکنند پس از برگزاری تظاهرات به اتهام قانون شکنی، فلسطینیان را دستگیر و راهی زندان می کنند.

جمع بندی

براساس داده های فوق می توان فهمید با توافق امنیتی بین دستگاه امنیتی تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی عملا فلسطینیها مقابل فلسطینیها قرار گرفته‌اند. علاوه بر اینکه صهیونیست‌ها نیز رأسا اقدام به سرکوب میکنند. لذا مهمترین عامل در کاهش اقدامات مقاومتی در کرانه باختری، دستگاه امنیتی تشکیلات خودگردان است.

ادامه دارد…

انتهای پیام/لینک منبعارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.