همزمان با روز زمين پاك صورت گرفت؛

نواختن زنگ زمين پاك در دبيرستان رئيس زاده خليل آباد + تصاویر

شناسهٔ خبر: 82186 -
چاپ خبر چاپ خبر
همزمان با فرارسیدن روز جهانی زمین پاک، با حضور جمعی از مسئولان شهرستان خلیل آباد، زنگ زمین پاک در دبیرستان رئیس زاده این شهر نواخته شد.

به گزارش یار خراسانی، پیش از ظهر امروز با حضور جمعی از مسئولان حوزه سلامت، محیط زیست و آموزش و پرورش شهرستان خلیل آباد در یک برنامه نمادین زنگ زمین پاک به طور همزمان در دبیرستان رئیس زاده این شهرستان به صدا در آمد.

محمد مظلوم پناه در اين مراسم ضمن گراميداشت روز زمين پاك اظهار داشت: روز زمين پاك امسال با شعار ملي “نه به كيسه هاي پلاستيكي” نامگذاري شده و مي بايست استفاده از پلاستيك را متوقف كنيم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر استفاده بی رویه ای از پلاستیک و نایلون می شود، خاطرنشان کرد: به همین دلیل امروزه متاسفانه عرصه هاي طبيعي، حاشيه روستاها و شهرها، حاشيه جاده ها و مناطق تفرجگاهي مملو و آكنده از پلاستيك است و يك چهره زشت و نازيبا را براي طبيعت رقم زده است.

رئيس نمايندگي حفاظت محيط زيست خليل آباد با تاکید بر اینکه ماندگاري پلاستيك ها در طبيعت بالا است و صدها سال طول مي كشد تا تجزيه شوند، تصریح کرد: بر اثر گرمي و سردي هوا اين نايلون ها خرد شده و ريز پلاستيك ها را ايجاد مي كنند كه حتي با چشم هم ديده نمی شوند ولی با وزش باد وارد هوا مي شوند و آلودگي هوا را در پي دارند.

وي با بیان اینکه در نهايت اين پلاستيكها بر اثر وزش باد و سيلاب وارد درياها مي شوند و دريا را آلوده و سلامت آبزيان و در نهايت سلامت انسانها را با خطر جدي مواجه مي کنند، اذعان کرد: براي رهايي از اين معضلات مي بايست هم دولت و هم ملت يك سري اقدامات انجام دهند.

مظلوم پناه با اشاره به نقش دولت در کاهش مصرف پلاستیک، عنوان کرد: دولت می تواند توليد اين پلاستيك ها را ممنوع و به جاي آن از تولید پلاستيك هاي قابل تجزيه و سازگار با محيط زيست حمایت شود.

وی با تاکید بر اینکه بسياري از كشورها توليد كيسه هاي پلاستيكي را ممنوع اعلام کرده اند، افزود: كيسه هاي تجزيه پذير در مدت سه ماه تجزيه شده و در فرايند توليدشان اكسيژن و آب كمتري مصرف مي شود و گازهاي گلخانه اي كه باعث گرمايش زمين مي شوند را نيز كمتر توليد مي کند.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان خلیل آباد با اشاره به نقش مردم در این فرایند، تشریح کرد: مردم زباله كمتري توليد و حتما ” نسبت به تفكيك و جداسازي زباله ها اقدام کنند و در اين زمينه شهرداري مي بايست بستر و زيرساخت لازم را جهت تفكيك زباله مهيا کند.

وی همچنین در پایان خاطرنشان کرد: درهنگام خريد حتما از كيسه هاي پارچه اي استفاده کنند تا در نهايت زباله كمتري توليد و آسیب کمتری بر محيط زيست آسيب وارد شود تا از طبيعت سالم و با نشاطي بر خوردار باشيم.

انتهای پیام/

  • IMG_1811
  • IMG_1818
  • IMG_1826
  • IMG_1832
  • IMG_1834
  • IMG_1852

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.