مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خلیل آباد خبر داد؛

مبارزه غیر شیمیایی با آفات کشاورزی در خلیل آباد / ۱۱۹ هزار کارت زرد و ۳ هزار تله فرمونی توزیع شد

شناسهٔ خبر: 80876 -
چاپ خبر چاپ خبر
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خلیل آباد گفت: در توسعه مبارزات غیر شیمیایی و تولید محصول سالم در سال جاری بیش از 119 هزار برگ کارت زرد برای جذب آفات در بین کشاورزان پسته کار این شهرستان توزیع شد.

به گزارش یار خراسانی، مجید طاهرپور ظهر امروز در جمع خبرنگاران در خصوص اقدامات انجام شده برای کاهش مبارزه شیمیایی در این شهرستان اظهار داشت: در راستای افزایش تولید محصولات سالم در سطح شهرستان، مبارزه غیر شیمیایی با آفات کشاورزی در دستور کار مدیریت جهاد کشاورزی قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه همایش ها، کارگاه ها و کلاس های آموزشی متعددی در جهت آشنایی کشاورزان با مبارزه غیر شیمیایی در سال گذشته و همچنین سال جاری برگزار شده است، خاطرنشان کرد: کاهش مصرف سموم و افزایش تولید سالم نیز رابطه مستقیمی با اقتصاد مقاومتی و تولید درآمد برای کشاورزان دارد.

مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد با بیان اینکه مبارزه غیر شیمیایی با پسیل پسته نیز یکی از اولویت های جهاد کشاورزی شهرستان است، تصریح کرد: استفاده از کارت زرد یکی از بهترین و کم خطرترین راه های کنترل و ارزیابی پسیل پسته محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه این کارت ها به دلیل رنگی و چسبنده بودن خود باعث جذب و به دام افتادن حشرات پسیل می شود، اذعان کرد: بالغ بر ۱۱۹ هزار و ۸۰۰ کارت زرد بین باغداران شهرستان توزیع شد که سمپاشی علیه پسیل را در باغ های پسته کاهش می دهد.

طاهرپور در ادامه چوبخوار پسته را یکی دیگر از آفات باغات پسته دانست و عنوان کرد: نصب تله فرمونی یکی از راه های مبارزه با آفت چوبخوار پسته است و به همین منظور بالغ بر ۳ هزار و ۵۲۰ تله فرمونی بین باغداران شهرستان توزیع شده است.

وی با بیان اینکه فرمون موجود در تله ها، بوی حشره ماده را تولید می کند و باعث جداسازی جنس ماده می شود، تشریح کرد: در همین راستا ۱۱ ایستگاه فرمون طبیعی نصب شده است و توسعه این روش می تواند باعث افزایش استفاده از تله های فرمونی طبیعی شود.

این مقام مسئول در پایان بیان کرد: برگزاری کلاس های آموزشی در راستای ترویج مبارزه غیر شیمیایی با آفات کشاورزی و استفاده از روش های جایگزین در مصرت سم در سال گذشته باعث کاهش ۵۰ درصدی مصرف سموم در باغات کشاورزی شهرستان خلیل آباد شده است.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.