زارعی، کارشناس مسائل خاورمیانه:

رژیم آل سعود مجری سیاست های دربار انگلیس و نظام سلطه در منطقه است / تهدید ایران بهانه ای برای ورود حجم بالایی از تسلیحات آمریکایی به منطقه است

شناسهٔ خبر: 80746 -
چاپ خبر چاپ خبر
کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه تهدید ایران به جنگ توسط عربستان گزافه ای بیش نخواهد بود، گفت: این قصه می تواند بهانه ای برای سرازیر شدن حجم بالایی از تسلیحات نظامی پیشرفته و فوق مدرنی باشد که توسط مراکز این نوع سلاح ها در آمریکا و غرب تولید می شود.

اصغر زارعی در گفت و گو با خبرنگار یار خراسانی با اشاره به اظهار محمد بن سلمان در خصوص حمله به ایران طی ده سال آینده اظهار داشت: با توجه سیاست رژیم آل سعود در منطقه بعد از پایان جنگ تحمیلی و دوران دفاع مقدس، عربستان سعودی به عنوان اصلی ترین بازیگر منطقه ای از ناحیه آمریکا انتخاب شد برای اینکه بتواند با موج انقلاب اسلامی ایران و گفتمان امام (ره) مقابله کند.

وی با بیان اینکه عربستان این مسئولیت را برعهده گرفت و به عنوان متحد اصلی آمریکا نقش آفرینی می کند، خاطرنشان کرد: طی دو سه دهه اخیر شاهد هستیم که عربستان سعودی حجم بسیار وسیعی از سرمایه های ملت عربستان را در جهت پاسداری از منافع نظام سلطه به رهبری آمریکا هزینه کرد و درگیری های بسیار بالایی از جهان اسلام در جهت پاسداری از منافع نظام سلطه و رژیم صهیونیستی در منطقه به وجود آورد و مناطق زیادی را به آتش کشید.

 

عربستان حجم بالایی از سرمایه های جهان اسلام را برای آتش افروزی و خشونت در منطقه هزینه کرد

این کارشناس مسائل خاورمیانه با تاکید بر اینکه عربستان سرمایه های بسیار عظیمی را در منطقه در جهت منافع آمریکا و رژیم جعلی صهیونیستی هزینه کرده است، تصریح کرد: رژیم آل سعود حمایت از گروه های تروریستی تکفیری طالبان، القاعده و داعش با همکاری سرویس های اطلاعاتی آمریکا را بر عهده گرفت و در طی ۷ سال اخیر با حجم بالایی از سرمایه های مادی و معنوی جهان اسلام به نوعی آتش و خشونت را به منطقه تحمیل کرد.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه با سپری شدن این دوره، شاهد ناکامی عربستان سعودی و حامیانش خصوصاً ایالات متحده آمریکا در منطقه هستیم، اذعان کرد: در جنگ سه ساله ای که رژیم آل سعود برای سرکوب انقلابیون یمن و انصار الله شروع کرد با گذشت بیش از سه سال مشاهده می شود که رژیم آل سعود هم در صحنه عملیاتی، میدانی و جنگ رو در رو با نظامیان و نیروهای مردمی یمن دچار شکست شد و هم در عرصه های دیپلماتیک و رسانه ای کاملاً شکست خورده و منفعل شده است.

 

امروزه شاهد ناکامی و شکست کامل رژیم آل سعود و متحدانش علیه ایران هستیم

زارعی همچنین در ادامه عنوان کرد: سیاست های تخریبی آل سعود برای تضعیف اقتصاد کشورهای منطقه و اقتصاد دولت جمهوری اسلامی ایران با عرضه بسیار مازاد نفت به بازارهای بین المللی و تعهد به بیش از ۲  میلیون بشکه نفت به صورت روزانه مازاد در صحنه باعث شد که قیمت نفت از بشکه ۱۵۰ دلار به کمتر از ۵۰ دلار کاهش پیدا کند و  هدف رژیم آل سعود از این اقدام خطرناک این بود که توان اقتصادی جمهوری اسلامی ایران به عنوان اصلی ترین محور مقاومت  و حامی مقاومت به چالش بکشد و ایران را وادار به عقب نشینی کند.

وی با بیان اینکه عربستان با حمایت از تحریم های گسترده آمریکا و غرب بر علیه ایران و اعمال فشار و تحریم علیه ایران تنها بخشی از ایران ستیزانه و ضد انقلابی رژیم آل سعود و متحدان منطقه ای آن بود، تشریح کرد: امروزه شاهد ناکامی و شکست کامل رژیم آل سعود و متحدانش علیه جمهوری اسلامی ایران هستیم.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با تاکید بر اینکه با روی کار آمدن دولت ترامپ و سیاست های  جنگ افروزانه و خثومت و کینه توزی ترامپ نسبت به ملت های مسلمان مخصوصاً ملت ایران اسلامی، شاهد علنی تر و آشکارتر شدن سیاست های ایران ستیزانه رژیم آل سعود هستیم، بیان کرد: رژیم آل سعود با خرید چند صد میلیاردی تسلیحات آمریکایی و هزینه کرد بخش قابل توجهی از سرمایه های ملت مسلمان عربستان برای ماندگاری آمریکا در منطقه و مقابله با سیاست های جمهوری اسلامی ایران بیش از پیش علنی شده است.

 

حرکت زیر پوستی اعتراضی و مقاومت در درون دولت عربستان در حال شکل گیری است

وی همچنین در ادامه تاکید کرد: ترامپ که از عربستان به عنوان گاو شیرده یاد می کند برای باقی ماندن در سوریه و حضور نیروهای آمریکایی در سوریه شرایط جدیدی را از رژیم آل سعود طلب کرده است و باید این رژیم هزینه ماندگاری و حضور نیروهای آمریکایی در سوریه را پرداخت کند.

وی با بیان اینکه مسائل و اختلافاتی در فضای حاکمیتی رژیم آل سعود شکل گرفته است، ابراز کرد: در چندماه گذشته  شاهد دستگیری قریب به صد نفر از شاهزادگان سعودی مصادره کردن اموال این شاهزاده و به قتل رساندن چند نفر از آنها بودیم و این نشان می دهد که در داخل بدنه حاکمیت آل سعود نیز  به نوعی ریزش و اعتراض جدی نسبت به سیاست های ماجراجویانه محمد بن سلمان ولیعد جوان و گستاخ رژیم آل سعود شکل گرفته است.

زارعی با اشاره به اینکه یک حرکت زیر پوستی اعتراضی و مقاومت در درون دولت عربستان در حال شکل گیری است، افزود: اظهار نظر محمد بن سلمان مبنی بر اینکه طی ده سال آینده به یک جنگ تمام عیار با دولت انقلابی ایران وارد خواهد شد یکی از مسائل عجیب و غیر قابل باوری است که رژیم آل سعود و محمد بن سلمان به آن اشاره کرده است.

 

آل سعود سه سال در باتلاق یمن گرفتار شده است

وی ادامه داد: رژیم آل سعود بعد از سه سال نتوانسته در یمن و آن ملت مظلوم بی دفاع بسیار کوچک را تسخیر و وادار به شکست کند و دولت ساقط شده و فراری منصور هادی را به یمن باز گرداند و سه سال در گرداب و باتلاق یمن گرفتار شده و به دنبال یک راه حل برون رفت از بحران به صورت محترمانه از آن است و همچنین سیاست هایش در عراق شکست خورده است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه بن سلمان به تبعیت از سیاست های آمریکا عمده مشکلات منطقه را جمهوری اسلامی ایران می داند و حامی اصلی مقاومت را  دولت ایران تلقی می کند، اظهار کرد: آمریکا با توجه به اینکه نقش ژاندارمی منافع غرب و آمریکا و رژیم صهیونیستی را برعهده رژیم آل سعود قرار داده است قطعاً در پی تحریم ایران و ایجاد درگیری جدیدی با ایران در منطقه خواهد بود.

وی گفت: علی رغم تمام مسائلی که مطرح شد ادعای امکان درگیری با جمهوری اسلامی ایران طی ده سال آینده می تواند یک استراتژی بلند مدت از ناحیه دولت های حامی آل سعودی یعنی آمریکا و رژیم جعلی صهیونیستی در منطقه باشد اما قطعاً رهبران آل سعود و بن سلمان واقف به این مسئله باشند و کاملاً نسبت به مسائل منطقه درک و شناخت کافی داشته باشند.

 

تهدید ایران به جنگ توسط عربستان گزافه ای بیش نخواهد بود / تهدید ایران بهانه ای برای ورود حجم بالایی از تسلیحات آمریکایی به منطقه است

زارعی همچنین با تاکید بر اینکه تهدید ایران به جنگ گزافه ای بیش نخواهد بود، تصریح کرد: رژیمی که بعد از گذشت سه سال هیچگونه توفیقی در  جنگ یمن حاصل نکرده و هم در عرصه میدانی و نظامی و هم در عرصه سیاسی و دیپلماسی  و رسانه ای کاملاً شکست خورده و نتوانسته اهداف خود را محقق کند قطعاً نمی تواند در برابر قدرت بسیار توانمندی همچون جمهوری اسلامی ایران که این روزها مرزهای خود را تا پشت مرزهای رژیم جعلی صهیونیستی و سرزمین های اشغالی گسترانده است و نیروهای مقاومت در همه جا با اشاره جمهوری اسلامی ایران در برابر منافع رژیم صهیونیستی و نظام سلطه عمل می کنند، کاری از پیش ببرد.

وی در ادامه اذعان کرد: این قصه می تواند بهانه ای برای سرازیر شدن حجم بالایی از تسلیحات نظامی پیشرفته و فوق مدرنی باشد که توسط مراکز این نوع سلاح ها در آمریکا و غرب تولید می شود و هزینه های آن باید توسط ملت های مسلمان منطقه پرداخت شود .

کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه آمریکایی ها یک استراتژی را در خصوص منطقه مبنی بر چرخه دلارهای نفتی دنبال می کنند، عنوان کرد: آنها معتقدند که باید از نفت منطقه بهره مند شوند و پولی را که بابت نفت به منطقه و دولت های نفتی پرداخت می کنند تبدیل به اسلحه شود و این دلارها به خود آمریکایی ها و غربی ها بازگردانده شود.

 

رژیم آل سعود مجری سیاست های دربار انگلیس و نظام سلطه در منطقه است

وی با تاکید بر اینکه جنگ افروزی، تفرقه و اختلاف در جهان اسلام حربه کهنه و سنتی بوده که متاسفانه دولت های غربی و در رأس آن انگلیس و آمریکا و اتحادیه اروپا در دستور کار خود قرار داده اند، تشریح کرد: رژیم آل سعود به عنوان مجری سیاست های دربار انگلیس و نظام سلطه به رهبری آمریکا این جریان را هدایت می کند .

زارعی همچنین ادامه داد: ماجرای این اقدام و این نوع سیاست ها به تاریخچه و سابقه دیرینه شکل گیری آل سعود در منطقه باز می گردد که از اساس و ابتدا این رژیم با سرانگشتان انگلیس در منطقه شکل گرفت و همچنان این رژیم تابع سیاست ها و منافعی است که از ناحیه دولت های غربی به آنها دیکته می شود.

وی با بیان اینکه تقابل دو گفتمان اساسی در منطقه به عنوان عمده ترین موضوع مطرح است، تاکید کرد: یکی گفتمان ناب انقلاب اسلامی به رهبری نظامی جمهوری اسلامی ایران و دیگری گفتمان اسلام آمریکایی با محوریت رژیم آل سعود و حمایت نظام سلطه به رهبری آمریکا است که تقابل این دو گفتمان با دیگری موضوع است که در چند دهه اخیر و بعد از دفاع مقدس و پیروزی انقلاب اسلامی شکل گرفت.

 

عربستان شکست خورده، توان مقابله با یک دولت بزرگ نظیر ایران را ندارد

این کارشناس مسائل خاورمیانه در ادامه بیان کرد: تقابل این دو گفتمان استمرار خواهد داشت و رژیم آل سعود علی رغم هزینه های بسیار سنگینی و خدماتی که به نظام سلطه انجام داده است بیشترین زیان را خواهد کرد و تا به امروز این رژیم هزینه های بسیار بالایی را در ماجرای سناریوی نفتی پرداخت کرده است.

وی افزود: عربستان که تا چندی پیش به عنوان دارنده بالاترین ذخایر نفتی مطرح بود امروز دچار کسری بودجه شده است و برای تامین بخشی از بودجه مورد نیاز خود مجبور شد اموال و دارایی های بسیاری از شاهزاده های سعودی را مصادره کند و آنها را وادار به سکوت و تمکین در مقابل سیاست های ماجراجویانه سران آل سعود کند.

زارعی در پایان با تاکید بر اینکه بیان حمله و جنگ با ایران یک گزافه و اغراقی است که بسیاری از تحلیلگران این موضوع را جدی نخواهند گرفت، خاطرنشان کرد: تحلیلگران می دانند که عربستان سعودی که در سوریه، عراق و یمن شکست خورده است ظرفیت و توان مقابله و ورود به یک جنگ تمام عیار با یک دولت بزرگ منطقه نظیر جمهوری اسلامی ایران را هرگز نخواهد داشت.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.