فرماندار خلیل‌آباد:

نرخ با سوادی خلیل آباد ۹۹ درصد است / نرخ با سوادی خلیل آباد بالاتر از میانگین استانی و کشوری است

شناسهٔ خبر: 78163 -
چاپ خبر چاپ خبر
فرماندار خلیل آباد با بیان اینکه نرخ با سوادی شهرستان خلیل آباد 99 درصد و بالاتر از میانگین استانی و کشوری است، گفت: تلاش دست اندرکاران نهضت سوادآموزی شهرستان در محو بی سوادی قابل تقدیر است.

به گزارش یار خراسانی، حسن صداقتی، عصر امروز در آخرین نشست شورای آموزش و پرورش خلیل آباد در سال ۹۶ که با حضور معاون سواد آموزی آموزش و پرورش خراسان رضوی در بخشداری ششطراز از توابع شهرستان خلیل آباد برگزار شد، ضمن تبریک هفته منابع طبیعی اظهار داشت: پیوستگی انسان با محیط طبیعی امری است که برای همه افراد مشخص است و مطمئناً نابسامانی در طبیعت دامن گیر انسان ها می شود.

وی با تأکید بر اینکه پاسخ سخاوت طبیعت را باید با محبت و دوستی داد و حفظ منابع ملی و طبیعی باید در دستور کار باشد، خاطرنشان کرد: در سطح مدارس این امر با شکوه خاصی برگزار شد و در ۱۵ اسفندماه مراسم درختکاری در هنرستان مطهری برگزار شد و در ادامه آن امروز بحث نهال کاری ۱۶ هکتار از اراضی اردوگاه شهید جعفریان آغاز شد و باید در نظام آموزش و پرورش عملاً زندگی مسالمت آمیز با طبیعت را به دانش آموزان آموزش بدهیم.

مدیر آموزش و پرورش خلیل آباد همچنین با اشاره به برگزاری جشن نیکوکاری، تصریح کرد: در هفته ای که گذشت، حس نودوستی و سخاوتمندی مردم و دانش آموزان در قالب جشن نیکوکاری در ایران اسلامی متبلور شد و آموزش و پرورش نیز جشن نیکوکاری را در ۱۰۷ آموزشگاه خود برگزار کرد.

وی همچنین با بیان اینکه ۸۰ میلیون تومان کمک نقدی و غیر نقدی به دانش آموزان نیازمند در سال جاری انجام گرفت، اذعان کرد: در روزهای پایانی سال جاری خداوند توفیق داد و هزار دانش آموز نیازمند شهرستان شناسایی و با همت همکاران فرهنگی و خیرین توانستیم قسمتی از نیازمندی های آنان را برطرف کنیم.

صداقتی با اشاره به آغاز تعطیلات نوروزی و شروع به کار کمیته اسکان شهرستان خلیل آباد، عنوان کرد: ۶ آموزشگاه شبانه روزی، فضای تفریحی اردوگاه و نمازخانه ها و سال های ورزشی در اختیار آموزش و پرورش در خدمت مسافران نوروزی خواهد بود.

وی همچنین در ادامه تشریح کرد: با توجه به تردد برخی از مسافران نوروزی از محور جعفرآباد به سمت سبزوار و بردسکن و اسکان احتمالی همکاران فرهنگی، مدرسه ای روستای جعفرآباد پیش بینی شده است.

دبیر شورای آموزش و پرورش خلیل آباد از استقبال بیش  از ۲ هزار دانش‌آموز از جشنواره فرهنگی و پژوهشی جابر در شهرستان خبر داد و تأکید کرد: در سال جاری ۱۹ نمایشگاه کارآفرینی و مهارت‌آموزی در مدارس شهرستان برپا شد.

 

۹۸ درصد جمعیت ۱۰ تا ۴۹ ساله خراسان رضوی باسواد هستند

مصطفی اسدی همچنین در این مراسم اظهار داشت: سواد آموزی در کشور بعد از انقلاب اسلامی در صدر برنامه های حاکمیتی قرار گرفت و از ۷ دی ماه ۵۸ تا به امروز فعالیت ها به گونه ای بوده که بخش عمده ای از افراد که از نعمت بی سواد رنج می بردند، سواد دارد شدند.

وی با بیان اینکه بیش از ۹۸ درصد از جمعیت گروه هدف ۱۰ تا ۴۹ سال خراسان رضوی با سواد هستند که این عدد در کشور به ۹۶ درصد می رسد، خاطرنشان کرد: مطمئناً این امر جز با همکاری و مساعدت همه آحاد مردم امکان‌پذیر نبود.

معاون سواد آموزی آموزش و پرورش خراسان رضوی با تأکید بر اینکه تمام دستگاه ها موظف به همکاری با حوزه سوادآموزی هستند، تصریح کرد: حرکت بسیار خوبی در حوزه سواد آموزی شروع شده که اگر به همین منوال ادامه پیدا کند تعداد اندکی بی سواد از گروه هدف باقی خواهند ماند.

وی با بیان اینکه نهضت سواد آموزی سه سیاست محوری را برای برنامه های خود تدوین کرده است، اذعان کرد: توسعه مراکز یادگیری و یاددهی از جمله این سیاست است و ۷۸ مرکز یادگیری و یاددهی در سطح استان فعال هستند.

اسدی با اشاره به اینکه کلاس ها و دوره های سواد آموزی و مهارت آموزی در این مراکز به صورت فعال دنبال می شود، عنوان کرد: مراکز یادگیری و یاددهی ۴۰ مهارت را به افراد جامعه آموزش می دهند.

وی با تأکید بر اینکه در دوسال آینده شهرستان خلیل آباد بی سوادی مطلق نخواهد داشت، تشریح کرد: تنها افراد کم سواد در این شهرستان وجود خواهد داشت که دوره های افزایش سطح سواد برای آن‌ها برگزار می شود.

وی همچنین با بیان اینکه با همراهی شورای آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران نباید حتی یک بی سواد داشته باشد، تأکید کرد: به محو بی سوادی باید توجه ویژه ای شود تا به مرز صد درصد با سوادی در کشور برسیم.

 

نرخ با سوادی خلیل آباد بالاتر از میانگین استانی و کشوری است

مجتبی شاکری در این مراسم با اشاره به اینکه آموزش و پرورش دستگاه گسترده ای است که خدمات آن نیز تمام آحاد جامعه را در بر می گیرد، اظهار داشت: ۶ مرکز اسکان نیز در سال های گذشته برای مسافران نوروزی در نظر گرفته می شد که این مراکز در سال جاری نیز آماده پذیرایی از مسافران خواهد بود.

وی همچنین در ادامه تصریح کرد: همه افراد به نوعی مدیون معلمان هستیم و آموزش و پرورش مهم‌ترین نهاد تربیت نیروی انسانی است و اگر قرار باشد در آینده با انسان های موفقی روبرو باشیم ناگزیر هستیم که همگان به آموزش و پرورش توجه داشته باشند.

فرماندار خلیل آباد با تأکید بر اینکه برای دستیابی به این اهداف نیازمند مشارکت همه مردم هستیم، اذعان کرد: نرخ با سوادی شهرستان خلیل آباد ۹۹ درصد است که از میانگین استانی و کشوری بالاتر است.

وی با بیان اینکه تلاش دست اندرکاران نهضت سوادآموزی شهرستان در محو بی سوادی قابل تقدیر است، عنوان کرد: تمام دستگاه ها و نهادها باید به آموزش و پرورش و نهضت سواد آموزی کمک و همراهی داشته باشند.

شاکری همچنین با اشاره به اینکه انتقال تجارت و مهارت های لازم در مراکز یاددهی و یادگیری می تواند تأثیر گذار باشد، تشریح کرد: عدم مهارت در بین جوانان حلقه مفقوده اشتغال در سطح شهرستان است و نیازمند مهارت آموزی و حرفه آموزی در بین خانواده ها هستیم.

وی با تأکید بر اینکه حوادث و بلایای طبیعی و غیر طبیعی نظیر سقوط هواپیما، غرق شدن کشتی، زلزله، سیل و… گریبان دولت به شدت گرفت و فشار مضاعفی به وجود آورد، بیان کرد: دولت تدبیر و امید علی رغم تمام تنگناهای اقتصادی برای خدمت به مردم تلاش کرد ولی قهر طبیعت و قهر آسمان دست به دست هم داد تا حوادث ناگواری به وجود بیاید.

فرماندار خلیل آباد با بیان اینکه امیدواریم سال ۹۷ شاهد سالی با نشاط و شادابی داشته باشیم، خاطرنشان کرد: یکی از خلأ های شدید در اجتماع، شادابی و نشاط است که متأسفانه کمتر شاهد آن بوده ایم.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.