مدیر جهاد کشاورزی خلیل‌آباد:

ملی شدن کشمش خلیل آباد نقش بسیار مهمی در برند سازی این محصول دارد

شناسهٔ خبر: 77654 -
چاپ خبر چاپ خبر
مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد با بیان اینکه تهیه کشمش به روش سنتی در شهرستان حاکی از تداوم فرهنگی مردم منطقه در طول تاریخ است، گفت: ثبت دانش سنتی تهیه کشمش خلیل آباد نقش بسيار مهمي در برند سازي و عرضه اين محصول در بازارهاي داخلي و خارجي دارد.

به گزارش یار خراسانی، مجید طاهرپور عصر امروز در جمع خبرنگاران شهرستان خلیل آباد اظهار داشت: طي يك همكاري مشترك بين مديريت جهاد كشاورزي و اداره محترم ميراث فرهنگي شهرستان، كشمش سبز قلمي خليل آباد بعد از طَي يك پرسه يكسال و نیم بنام شهرستان خليل آباد ثبت ملي شد.

وی با بیان اینکه شهرستان خلیل آباد دارای رتبه اول تولید انگور و کشمش در استان خراسان رضوی است، خاطرنشان کرد: شهرستان خلیل آباد داری رتبه اول در تولید کشمش سبز قلمی در کشور و حتی دنیا می باشد.

مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد با تأکید بر اینکه معیشت مردم منطقه شهرستان خلیل آباد بر پایه کشاورزی و باغداری است، تصریح کرد: تولید کشمش یک مسئله استراتژیک برای شهرستان محسوب می شود.

وی در ادامه اذعان کرد: با توجه به اینکه اولویت اول در طرح توسعه شهرستان « کشاورزی و باغداری » می باشد، این امر بر تمام مسائل مردم در حوزه های مختلف چون اقتصادی، فرهنگی، جغرافیایی و کالبدی تأثیر گذار است.

طاهرپور همچنین ادامه داد: سطح زیر کشت ۶ هزار هکتار و تولید سالانه بیش از ۱۵۰ هزار تن انواع کشمش در شهرستان متوسط تولید انگور و تولید در هر هکتار ۲۵ تن نشان دهنده اهمیت این محصول کشاورزی به لحاظ اقتصادی و معیشتی خانوارها است.

وی با بیان اینکه کیفیت کشمش تولیدی شهرستان خلیل آباد بسیار بالا می باشد و به جرئت می توان گفت در هیچ جای دنیا به لطافت کشمش خلیل آباد پیدا نمی شود، عنوان کرد: شیوه های سنتی تهیه کشمش در خلیل آباد با فرهنگ مردم این منطقه عجین و از نسلی به نسل دیگر انتقال داده شده است.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه تهیه کشمش به روش سنتی در شهرستان حاکی از تداوم فرهنگی مردم منطقه در طول تاریخ است، خاطرنشان کرد: ثبت دانش سنتی تهیه کشمش خلیل آباد نقش بسيار مهمي در برند سازي و عرضه اين محصول در بازارهاي داخلي و خارجي دارد.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.