مدیر میراث فرهنگی، صنايع‌دستي و گردشگري خلیل آباد خبر داد؛

ثبت آئین عاشورایی «علم بندان» شهرستان خلیل آباد در فهرست آثار معنوی کشور

شناسهٔ خبر: 77707 -
چاپ خبر چاپ خبر
مدیر میراث فرهنگی، صنايع‌دستي و گردشگري خلیل آباد از ثبت آئین عاشورایی «علم بندان» شهرستان خلیل آباد در فهرست آثار معنوی کشور خبر داد و گفت: مراسم علم بندان اولین مراسمی است که در شروع ماه محرم برای اعلام عزاداری سید و سالار شهیدان با حضور سادات و بزرگان هیئت برگزار می شود.

حمید رضا محمودی قوژدی در گفت و گو با خبرنگار یار خراسانی، اظهار داشت: آئین عاشورایی «علم بندان» شهرستان خلیل آباد در فهرست آثار معنوی کشور ثبت شد.

وی با بیان اینکه تنوع قومی و فرهنگی استان خراسان رضوی سبب پدید آمدن رفتارهای آیینی شده و مهم‌ترین عامل در نمایش اعتقادات و باورهای قومی به شمارمی رود، خاطرنشان کرد: موضوع محرم و رویدادهای کربلا در طول تاریخ همواره محملی برای اندیشه ورزی دربارۀ ماهیت آزادگی و حق طلبی در میان مردم هر دوره بوده است.

مدير میراث فرهنگی، صنايع‌دستي و گردشگري شهرستان خلیل آباد با تأکید بر اینکه از سویی دیگر بحث عاطفی محرم در میان مردم محل بروز بی شمار احساسات و عواطف پاک و بی آلایش بوده است، تصریح کرد: در ماه محرم که ماه سوگواری، گرامیداشت یاد و خاطره امام حسین (ع) و زدودن زنگار از روح و جان آدمی است آیین های عاشورایی با شور و شوق خاصی در شهرستان خلیل آباد برپا می شود.

وی با اشاره به اینکه مراسم عزاداری محرم به ویژه آیین های عاشورایی در این شهرستان تبلور روح قیام امام حسین (ع) و عاشورا است، اذعان کرد: مردم شهرستان در ارتباط با ائمه اطهار، فرهنگ عاشورا و قیام امام حسین (ع)، آیین های ویژه و منحصر به فردی دارند که از آن جمله آیین های عزاداری علم بندان است.

محمودی با بیان اینکه مراسم علم بندان اولین مراسمی است که در شروع ماه محرم برای اعلام عزاداری سید و سالار شهیدان با حضور سادات و بزرگان هیئت برگزار می شود، عنوان کرد: طی برگزاری این مراسم علم های عزاداری سرور و سالار شهیدان با پارچه های رنگارنگ و زیبا بسته می شود.

وی با تأکید بر اینکه بعد از بستن و تزئین علم، آن را در سر درب مکانی که مراسم عزاداری برگزار می شود می گذارند، تشریح کرد: علم بندان توسط بزرگان شهر انجام می شود و بقیه مردم در دور علم حضور دارند و یک نوحه کوتاه می خوانند و با ذکر صلوات علم بسته می شود.

این مقام مسئول در پایان با بیان اینکه ۱۱ اثر غیر منقول در فهرست آثار ملی و ۶ اثر معنوی در سال‌های گذشته در فهرست آثار معنوی به ثبت رسیده است، خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت گردشگری مذهبی و جایگاه والای مذهبی شهرستان خلیل آباد و ۴ امام زاده واجب التعظیمی که در این شهرستان به خاک سپرده شده اند و با احصاء نظر از علما و مراجع عالی‌قدر، برای شهرستان خلیل آباد در سال آینده برنامه های اساسی در زمینه گردشگری مذهبی و ثبت آیین های این حوزه تدوین شده است که به مرحله اجرا خواهیم رساند.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.