مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی

افزایش تخت های بیمارستانی، باعث ارتقاء بهداشت و سلامت یک جامعه نمی شود

شناسهٔ خبر: 78926 -
چاپ خبر چاپ خبر
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه با افزایش تخت های بیمارستانی نمی توان بهداشت و سلامت یک شهر را ارتقاء داد، گفت: اگر بسترهای اجتماعی فراهم شود قطعاً در ارتقاء سلامت یک جامعه موثر خواهد بود.

به گزارش یار خراسانی، سید کمال الدین حسینی ، ظهر امروز در نشست نخستین مجمع سلامت شهرستان خلیل آباد مراسم با بیان اینکه بهره هوشی مردم شهرستان خلیل آباد از بهره هوشی متوسط استان بالاتر است، اظهار داشت: خلیل آباد جزو شهرستان هایی محسوب می شود که نسبت جمعیت روستایی آن از جمعیت شهری بیشتر است.

وی با تاکید بر اینکه خلیل آباد جایگاه یازدهم در بحث رشد جمعیت استان با ۱/۳ درصد را دارا است، خاطرنشان کرد: امیدواریم با اقداماتی که انجام می گیرد رتبه رشد شهرستان خلیل آباد بهبود پیدا کند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی همچنین در ادامه تصریح کرد: علی رغم اینکه جمعیت روستایی شهرستان خلیل آباد بیشتر از جمعیت شهری آن است ولی پایگاه سلامت روستایی کمتری نسبت به جمعیت روستایی آن دارد.

وی با اشاره به اینکه نگاه دولت به مردم نگاه محرم بودن است و مردم باید از تمام مسائل جامعه خبر داشته باشند، اذعان کرد: چالش هایی در جامعه وجود دارد و این چالش ها در مواقعی به وجود آمده که مردم را نامحرم دانستیم.

حسینی با بیان اینکه بستر استفاده از شبکه های اجتماعی و تکنولوژی روز در دولت یازدهم و دوازدهم بیشتر فراهم شد، عنوان کرد: فضای مجازی در بسیار از مشکلات جامعه عملکرد مناسبی داشته است.

وی همچنین در ادامه تشریح کرد: در سالهای گذشته تعداد افراد حاضر در فضای مجازی کمتر بود ولی فعالیت بیشتر افراد در فضای غیر اخلاقی بود؛ امروزه در فضای مجازی ۱۸۰ هزار کانال وجود دارد که فعالیت ۹۰ درصد اجتماعی، ۷ درصد سیاسی، ۲٫۵ درصد غیر اخلاقی، نیم درصد ضد دینی است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه هویت بخشی عاملی است که می تواند به ارتقاء سلامت جامعه کمک کند، بیان کرد: دولت به هر فرد ایرانی ۲۲۵۰۰ تومان یارانه بهداشت می دهد و هزینه پرداختی افراد در بیمارستان های دولتی کاهش چشمگیری داشته است.

وی همچنین با اشاره به اهداف تشکیل مجمع سلامت، تاکید کرد: هدف های مهم تشکیل مجمع سلامت، هماهنگی بین بخشی اعم از دولتی ، خصوصی و عمومی موثر در سلامت، اجتماعی کردن امر سلامت، ارزیابی میزان تحقق سهم هفتاد و پنج درصدی و تحقق اسناد بالا دستی مثل سند توسعه استان است.

حسینی با بیان اینکه با افزایش تخت های بیمارستانی نمی توان بهداشت و سلامت یک شهر را ارتقاء داد، افزود: باید بستر اشتغال فراهم شود تا بتوانیم مشکلات اشتغال را برطرف کرد و سرمایه گذاری نیز یکی از بسترهای اشتغال است.

وی با تاکید بر اینکه اگر بسترهای اجتماعی فراهم شود قطعاً در ارتقاء سلامت یک جامعه موثر خواهد بود، تصریح کرد: بهداشت باید گفتمان قالب جامعه شود تا بتوانیم توفیقات بیشتری در حوزه بهداشت و درمان کسب کنیم.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه هر فردی یک پتانسیل برای بهبود جامعه دارد، اذعان کرد: استان خراسان رضوی در شادکامی وضعیت مناسبی ندارد و باید فضای شور و نشاط در استان و شهرستان ها فراهم شود و شهرداری ها در این بین نقش موثری باید ایفا کند.

وی در پایان با تاکید بر اینکه تعاملات خانواده می تواند بهداشت روان جامعه را فراهم کند، خاطرنشان کرد: هر چه تعاملات گرم بین افراد خانواده افزایش پیدا کند باعث افزایش سلامت اعضای خانواده و مصون ماندن از معضلات اجتماعی می شود.

 

خیرین کمک های خوبی به حوزه بهداشت و آموزش شهرستان خلیل آباد داشته اند / اجتماعی کردن سلامت از اهداف راه اندازی مجمع سلامت در شهرستان است

مجتبی شاکری در این مراسم با بیان اینکه در سال جاری اقدامات خوبی در حوزه بهداشت و درمان و اجتماعی توسط دستگاه ها انجام شد، اظهار داشت: ۴۵ کارگاه آموزشی برای افراد در معرض آسیب شهرستان توسط بهزیستی، آموزش و پرورش و دیگر دستگاه های مربوطه برگزار شد.

وی با بیان اینکه یکی از افتخارات دولت، موفقیت در حوزه سلامت است، خاطرنشان کرد: تجهیز و تکمیل بیمارستان ۳۲ تختخوابی خاتم الانبیاء، احداث پایگاه سلامت شهری ، احداث دو زیست پزشک در روستاهای ارغا و ابراهیم آباد، احداث ۴ مرکز جامع خدمات سلامت روستایی در جابوز، نصرآباد، نقاب و دهنو، تکمیل ستاد مرکز بهداشت نیز از جمله اقدامات دولت در حوزه بهداشت و درمان است.

فرماندار خلیل آباد با تاکید بر اینکه شاهد رشد و ترقی خوبی در حوزه سلامت شهرستان خلیل آباد هستیم، تصریح کرد: علی رغم مشکلات اقتصادی که گریبان گیر مردم شهرستان است و مشکلات عدیده ای که در بحث کشاورزی و معیشت وجود دارد کمک های خوبی توسط خیرین به حوزه آموزشی و بهداشتی شهرستان شده است.

وی با اشاره به اینکه وحدت، همدلی و هم افزایی که بین مردم شهرستان و مسئولان وجود دارد زمینه وفاق و همدلی را برای رشد جامعه فراهم کرده است، اذعان کرد: توسعه فضاهای بهداشتی توسط خیرین نیز یکی از برکات این وفاق و همدلی است.

شاکری با بیان اینکه راه اندازی مجمع سلامت شهرستان ها در سال ۹۶ نیز از جمله تاکیدات دولت بود، عنوان کرد: مجمع سلامت شهرستان به منظور نظامند کردن اقدامات خیرین در حوزه بهداشت و درمان با همکاری مردم راه اندازی می شود.

وی با تاکید بر اینکه عدالت در سلامت، افزایش آگاهی و مسئولیت پذیری، اصلاح سبک زندگی، اجتماعی کردن حوزه بهداشت و درمان نیز از دیگر اهداف راه اندازی مجمع سلامت شهرستان است، تشریح کرد: امیدواریم با راه اندازی مجمع سلامت همه بتوانند در ارتقاء حوزه سلامت سهم خود را ایفا کنند.

این مقام مسئول بر تشکیل سازمان های مردم نهاد در شهرستان تاکید کرد و گفت: در سال های گذشته تنها ۴ تشکل سازمان نهاد  وجود داشت ولی امروزه بیش از ۲۰ تشکل در حوزه های مختلف در حال ثبت است که امیدواریم در سال ۹۷، شاهد شکوفایی در حوزه مختلف به ویژه تشکیل سازمان های مردم نهاد باشیم.

 

خیرین نگاه ویژه ای به حوزه های مختلف شهرستان از جمله سلامت داشته اند

حجت الاسلام علی ناهیدی در این مراسم با بیان اینکه طی سال های گذشته در ابعاد مختلف شاهد تحول چشمگیری در شهرستان هستیم، اظهار داشت: تحول خوبی در مسائل اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و اقتصادی شهرستان خلیل آباد و ابعاد دیگر رخ داده است.

وی با تاکید بر اینکه خیرین نگاه ویژه ای به حوزه های مختلف شهرستان داشته اند، خاطر نشان کرد: به هر آنچه که انسان به آن تمایل و گرایش داشته باشد خیر و خیرات است و هر آنچه که انسان از آن دوری کند شر نامبرده می شود.

امام جمعه خلیل آباد با اشاره به اینکه پیامبر و ائمه اظهار ریشه و سرچشمه خیر و خوبی هستند، تصریح کرد: هیچ کار خیری را نباید کوچک شمرده شود و همچنین نباید کار خیر ترک شود.

وی با بیان اینکه با ارزشمندترین مردم، خدمتگذار ترین آنها هستند، اذعان کرد: افرادی در جامعه هستند که وجود آنها منشأ خیر و برکت است و علاوه بر اینکه خود آنها کار خیر انجام می دهند، دیگران را به کار خیر دعوت می کنند.

ناهیدی همچنین در ادامه عنوان کرد: بر اساس آموزه های دینی هر شخصی که وجودش برای دیگران مایه خیر و برکت باشد محبوب تر و گرامی تر است، بنابراین خود را به انجام کارهای خیر عادت بدهیم و در کار خیر باید شتاب داشته باشیم.

 

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.