مدیر دفتر طرح های توسعه منابع آب آبفای خراسان رضوی خبر داد؛

پیش بینی ۲۹ شهر بحرانی خراسان رضوی از نظر تأمین آب در سال ۹۷ / کنترل مصرف آب، بحران دشت ها را با تأخیر می اندازد

شناسهٔ خبر: 74991 -
چاپ خبر چاپ خبر
مدیر دفتر طرح های توسعه منابع آب آبفای خراسان رضوی با بیان اینکه کنترل مصرف آب، بحران دشت ها را با تأخیر می اندازد، گفت: 29 شهر بحرانی از نظر تأمین آب در خراسان رضوی برای سال 97 پیش بینی شده که فعالیت های مدنظر از چند ماه گذشته شروع شده است.

علی باقرآبادی در گفت و گو با خبرنگار یار خراسانی، با بیان اینکه مشکل آب، مشکل اصلی کشور است، اظهار داشت: بر اساس مطالعات و اتاق فکرهایی که در کل کشور برگزار شد از میان ۱۰۰ مشکل کشور، مسئله تأمین آب، مشکل دوم کشور برآورد شده است.

وی با تأکید بر اینکه بایستی اقداماتی توسط ادارات متولی برای مدیریت بحران آب انجام شود ولی در کنار آن باید مردم قدر این آب را بدانند و درست مصرف کنند، خاطرنشان کرد: ادارات آبفا بر اساس نیاز مردم ملزم به تأمین آب مصرفی هستند ولی از مردم نیز باید صرفه جویی لازم را داشته باشند.

 

کنترل مصرف آب، بحران دشت ها را با تأخیر می اندازد

مدیر دفتر طرح های توسعه منابع آب آبفای خراسان رضوی همچنین در ادامه تصریح کرد: کشور ایران واقعاً دچار بحران آب است در دشت کاشمر در سال گذشته دو متر افت سطح آب را داشتیم و اگر این افت ها نباشد نیازی نیست که از عمق ۲۸۰ متر آب را تأمین کنیم.

وی با اشاره به اینکه کارشناسان آینده خوبی را برای آب پیش بینی نمی کنند مگر اینکه مصرف را کنترل کنیم، اذعان کرد: کنترل مصرف آب، بحران دشت ها را به تأخیر می اندازد و می توانیم آب پایداری از دشت ها تأمین کنیم.

 

باید برای برداشت آب در بخش کشاورزی محدودیت هایی اجرا شود

باقرآبادی با بیان اینکه ۹۰ درصد تأمین آب در بخش کشاورزی مصرف می شود، عنوان کرد: افراد دست اندرکار در این بخش باید برای برداشت آب محدودیت هایی قائل شوند.

وی همچنین در ادامه تشریح کرد: پیش بینی ما این بود که در تابستان سال جاری ۳۰ شهر بحرانی از نظر تأمین آب داشته باشیم ولی الحمدالله هیچ یک از شهرهای استان دچار کمبود آب نشدند و این به منزله این نیست که وضع آب خوب است بلکه پروژه هایی از سال قبل شروع شد و امسال به بهره برداری رسید به گونه ای که امسال در هیچ جای استان با بحران آب مواجه نشدیم.

 

پیش بینی ۲۹ شهر بحرانی از نظر تأمین آب در سال ۹۷

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه ۲۹ شهر بحرانی برای سال ۹۷ پیش بینی شده است که فعالیت های مدنظر از چند ماه گذشته شروع شده و باید قبل از تابستان سال ۹۷ به بهره برداری برسد، ابراز کرد: بالغ بر ۲۷ حلقه چاه در کل استان حفاری، ۳۵ پروژه برق رسانی و تجهیز چاه اجرا می شود و قبل از تابستان ۹۷ به بهره برداری برسد تا در سال آتی شهرهای استان دچار مشکل بحرانی تأمین آب نشوند.

وی با اشاره به اینکه وضعیت بارندگی ها بسیار اسفناک و خطرناک شده است، اظهار کرد: تا به امروز حدود ۴٫۵ از سال آبی می گذرد طبق آمار اغلب استان خراسان رضوی زیر ۲۰ درصد بارندگی بلند مدت داشته است و این معنای ۸۰ درصد کسری بارندگی داشتیم و امیدواریم در ماه های آتی جبران شود.

 

خراسان ۲۰ درصد بیشتر از حد معمول از آب های تجدید شونده برداشت می کند

باقرآبادی با بیان اینکه در کل دشت های خراسان رضوی ۲۰ درصد بیشتر از آن چه که آب تجدید شونده است از دشت ها برداشت می شود، تصریح کرد: در کشورهای پیشرفته ۶۰ درصد آب تجدید شونده را مصرف می کنند ولی در ایران مخصوصاً در استان خراسان که اکثر منابع آبی از منابع آب زیرزمینی هستند ۱۲۰ درصد استفاده می کنند و افت دشت ها نیز ناشی از همین برداشت ها است.

وی در پایان با تأکید بر اینکه برداشت آب از دشت ها باید کنترل شود، خاطرنشان کرد: مردم به خصوص کشاورزان باید در مصرف آب صرفه جویی لازم را داشته باشند اگر افت سطح آب نباشد نیمی از پروژه ها لازم نیست اجرا شود.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.