منشا سکوت خانواده سینما در مقابل توهین به اثر حاتمی کیا چیست؟

شناسهٔ خبر: 76087 -
چاپ خبر چاپ خبر


چگونه است که فعالان عرصه سینمای کشور به جای نقد منصافانه،موضع گیری های صحیح و برسی آنچه که در سینمای ملی و سخنان بیهوده ای که درمورد فیلمی از یکی از بزرگترین کارگردانان کشور مطرح میشود، سکوت اختیار کرده اند؟!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پیک دانشجو – در روز های اخیر شاهد حواشی ای در بزرگترین رویداد سینمایی کشور بوده ایم، جشنواره فیلم فجر که سی و ششمین زمستان خود را می گذراند امروز بیش از پیش نیازمندِ توجه و آسیب شناسی به منظور جلوگیری از بروز چنین حواشی می باشد!

اما به راستی منشا این حواشی از کجا است؟!درسال های اخیر فیلم های سینمایی که در جشنواره فیلم فجر شرکت می کنند با توجه به تفاوت ها در سلیقه مخاطب،رنگ و بویی تازه گرفته است.
در جشنواره سال های گذشته حضور برخی از فیلم ها که بیشتر با محوریت دفاع ملی ،فرهنگ و ارزش های اصیل انقلاب بوده است نه تنها از خارج از کشور بلکه توسط افرادی از داخل هم مورد هجمه واقع شده است.

برخی از افراد در سال های اخیر در صفحات مجازی خود از کلماتی نظیر سیمرغ سفارشی استفاده می کنند حال آنکه سال گذشته فیلم سینمایی “ماجرای نیمروز “که با کم لطفی هایی از سوی برخی از افراد بنام در سینما مواجه شد سیمرغ بهترین فیلم از نگاه مردمی و از نگاه داوران را نیز از آن خود کرد که این مهم خود جوابی محکم بر دهن یاوه گویان در این زمینه بوده است.

ولی این حواشی هرساله با جشنواره فیلم فجر همراه بوده و هرساله سخرانی صاحبان سودای سیمرغ توسط عده ای رمز شکنی و با تمایلات شخصی آمیخته شده و با سوء استفاده از آن به سینمای کشور و برخی از افراد فعال و پویا و صاحب سبک در این زمینه توهین هایی می شود.

امسال اما با سخنان صریح و نقد ابراهیم حاتمی کیا که شاید خشم وی را میتوان از روی غیرت به سینما و آثار فرهنگی حساب کرد این افراد مجدد جبهه گیری های خنده دار و به دور شان سینما کرده اند.

فیلم سازی که آثار وی حتی در بین منتقدان و مخالفان وی از اهمیت و ارزش بالایی برخوردار بوده است و همواره در عرصه ملی و مردمی از محبوبیت چشمگیری در تمامی آحاد جامعه برخوردار می باشد!

امروز سخنان حاتمی کیا که نقدی است بر اوضاع سینمای کشور باید منصفانه برسی شود حال آنکه تا به امروز هیچ شخصی از توهین ها و اطلاق کملاتی نظیر کمدی به فیلمی که فقط بخشی از حماسه های ایرانی ها را نه در زمانه ای دور بلکه در زمان حاضر بازگو میکند سخن به میان نیاورده است!

چگونه است که فعالان عرصه سینمای کشور صرفا به جای نقد منصافانه و برسی آنچه که در سینمای ملی و سخنان بیهوده ای که درمورد فیلمی از یکی از بزرگترین کارگردانان کشور مطرح میشود، سکوت اختیار کرده اند؟!

اگر سایر فیلم سازان و کارگردانان امروز نسبت به وضع موجود اعتراض می کردند،چه صداهای داد خواهی و سوء استفاده شخصی جهت نیل به مقاصد شخصی در فضای مجازی به پا نمیشد؟!اما چه شده است که امروز منتقدان سکوت اختیار میکنند!؟

امروز شاهد سخنان بی پایه و اساس افرادی هستم که خود را اهل رسانه دانسته و ابراهیم حاتمی کیا را نه به نقد و انصاف بلکه به چوب مقاصد شخصی و پوچ و بی ارزش می زنند. از جمله شخصی که از سه فیلم سینمای خود،هیچکدام از مجوز های لازم جهت شرکت در جشنواره فیلم فجر برخوردار نشد و حتی برخی از آن در شبکه خانگی هم مجوزی برای انتشار پیدا نکرد.

امروز که مدعیان آزادی در فضای به اصطلاح باز سینما در دولت آقای روحانی فرصت را غنیمت شمرده و بارها از رضایتشان در این عرصه پنج ساله سخن میگویند عده ای دست به ساخت فیلم هایی می زنند که نه تنها در جشنواره های ملی بلکه در شبکه خانگی و اکران های عمومی راهی برای جلو ندارد!

حال امروز شاهد این هستیم که این کارگردان جوان که حاتمی کیا را وابسته می داند خود باید توضیح دهد چگونه با وجود دو شکست سنگین در عرصه اکران فیلم هایش،باز توانسته فیلم دیگری را آماده پخش نماید؟!

آیا این سرمایه ها از جیب خود و یا بخش خصوصی ای است که با وجود دو شکست همچنان از وی حمایت میکند یا از جیب افرادی که به فکر وی جهت گیری میدهند!؟

امروز قوی ترین افراد در حوزه نقد نمیتوانند به آثار ابراهیم حاتمی کیا ایرادات جدی وارد نمایند و همگی به شیوه روایت و تصویر سازی وی احترام میگذارند!حال چگونه می شود که جوانی با ساخت دو فیلم بدون مجوز به خود اجازه توهین ،ریا کار خواندن و بی ارزش خواندن چنین کارگردان زبردستی را میدهد!؟ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.