نقش رسانه در پیروزی انقلاب اسلامی؛

اروپائیان نهضت امام را نهضت در انقلاب کاست می‌دانستند / وقتی دیوار نقش رسانه به خود می گیرد

شناسهٔ خبر: 75251 -
چاپ خبر چاپ خبر
جانشین سپاه خلیل آباد با بیان اینکه منبر، دیوار، نوار کاست، شب نامه ها، اعلامیه ها در پیروزی انقلاب نقش مهمی داشتند، گفت: اروپائیان نهضت امام را نهضت در انقلاب کاست نام‌گذاری کرده بودند.

سید مهدی حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار یار خراسانی، در خصوص نقش رسانه های قبل از انقلاب در رساندن پیام انقلاب اظهار داشت: رسانه های دوران انقلاب شامل کاست، مسجد، اطلاعیه ها، اعلامیه ها و دیوارنویسی ها بودند.

 

رسانه می تواند خود زمینه ساز یک گفتمان سازی یا جریان سازی باشد

وی همچنین در ادامه خاطرنشان کرد: این رسانه ها در قبل از پیروزی انقلاب برای رساندن پیام حضرت امام (ره) با روش‌ها و ابعاد مختلف و متفاوت هر کدام کار خود را انجام می دادند و در جهت ترویج گفتمان انقلاب می کوشیدند.

جانشین سپاه خلیل آباد با بیان اینکه رسانه خود به عنوان ابزاری است که در جهت نشر و ترویج ابعاد فرهنگ استفاده می شود، تصریح کرد: رسانه می تواند خود زمینه ساز یک گفتمان سازی یا جریان سازی گردد و جایگاه رسانه در زندگی امروزی به مهم‌ترین ابزار تبدیل گردیده است که خود می تواند ساختار فرهنگی، اجتماعی و سیاسی جامعه را تحت تأثیر خود قرار دهد.

 

ابزارهای رسانه ای زمان انقلاب با تمام سادگی، کارایی خود را نشان داد

وی با تأکید بر اینکه اکنون در آغاز چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم و شناخت یکی از ابعاد و ابزار اصلی شکل گیری انقلاب معینی رسانه خالی از لطف نیست، اذعان کرد: البته رسانه ها در دوران انقلاب با رسانه های امروزی کاملاً متفاوت هستند.

حسینی ادامه داد: آن روزها کاست، مسجد، اطلاعیه، اعلامیه، منبر، دیوارنویسی و… برای رساندن پیام انقلاب بود، ولی امروز جایگزین آن‌ها تلویزیون، ماهواره، اینترنت، شبکه های اجتماعی و… شده است، اما ابزار های زمان انقلاب با تمام سادگی خود توانست کارآیی خود را در پیروزی انقلاب اسلامی نشان دهد.

 

منبر پرده از فضای خفقان گرفته جنایات شاه برداشت

وی همچنین عنوان کرد: در حالی که آن روز ابزارهای مدرن مثل تلویزیون، رادیو، روزنامه ها و… همگی در اختیار رژیم شاهنشاهی قرار داشت اما ابزار کوچک رسانه ای در مقابل ابزارهای بزرگ خودنمایی کرد و در نهایت در ۲۲ بهمن ۵۷ پیروز شد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه منبر به عنوان رسانه چهره به چهره مطرح است، تشریح کرد: یقیناً باید او را یکی از مهم‌ترین ابزار های رسانه ای انقلاب که الگوی آمیخته از معنویت و منطق بود دانست که در آن روحانیون علاوه بر بیان مسائل اخلاقی، دینی و معنوی به بیان نقاط ضعف رژیم شاهنشاهی می پرداختند و پرده از فضای خفقان گرفته جنایات شاه بر می داشتند و توانست به زمینه سازی انقلاب کمک نماید.

 

کاست زمینه ساز فروپاشی رژیم ستم شاهی شد

وی با بیان اینکه نوار کاست یکی از ابزار های مهم روزهای سخت انقلاب بود، تأکید کرد: کاست می توانست پیام امام (ره) و سخنان ایشان را به گوش مردم برساند و مردم با تکثیر آن صدای امام را تا دورترین نقاط ایران اسلامی می رساندند.

حسینی در ادامه بیان کرد: وقتی مردم صدای دل‌نشین امام را می شنیدند بخصوص زمانی که امام در تبعید بودند نسبت به نهضت و شکل گیری انقلاب دلگرم تر و مصمم تر می شدند و سخنان امام را به سوی خود می کشاند و روح تازه ای در کالبد جامعه می دمید.

وی با بیان اینکه نوار کاست زمینه ساز فروپاشی رژی ستم شاهی شد، گفت: تأثیر نوار کاست در انقلاب تا جایی است که یک روزنامه نگار آمریکایی با لحنی تمسخر آمیز این‌گونه می نویس روی قبر شاه بنویسید که او نوار کاست را فراموش کرد.

 

مساجد نقش مهمی در گسترش فرهنگ و تفکر انقلاب در زمان ستم‌شاهی داشتند

جانشین سپاه خلیل آباد مساجد یکی دیگر از رسانه های مهم انقلاب برشمرد و ابراز کرد: مساجد نقش واسط بیان رهبر و مردم بودند و نقش مهمی در شکل گیری نهضت مبارزه علیه رژیم شاه و زمینه سازی گسترش فرهنگ و تفکر انقلابی داشتند.

وی با تأکید بر اینکه امام به اهمیت مساجد واقف بود و پایه مبارزات خود را با سخنرانی در مساجدی نظیر مسجد اعظم، مدرسه فیضیه و… آغاز کرد، افزود: کارکرد مبارزاتی مساجد در ماه های مذهبی از جمله محرم و صفر شدت بیشتری پیدا می کرد و خود محلی جهت افشاگری توسط روحانیون و مکانی جهت توزیع اعلامیه ها، نوارها و… بود و همچنین مساجد نقش مهمی در آشنایی افراد با یکدیگر و تربیت شخصیت های مبارز و انقلابی داشتند.

 

افراد زیادی در راه توزیع اعلامیه و شب نامه جان دادند

حسینی با بیان اینکه اعلامیه ها و شب نامه ها یکی از ابزارهایی بود که به انقلابیون کمک می کرد که گفتار های روشنگرانه و عدالت خواهانه حضرت امام را به دست مردم حق طلب شهرهای مختلف برساند، اظهار کرد: پخش اعلامیه ها زمینه ساز طلوع فجر در پیروزی انقلاب اسلامی شد و چه بسا در راه پخش آن افراد زیادی جان خود را در طبق اخلاص گذاشتند تا پیام امام را به دست مردم برسد.

 

وقتی دیوار نقش رسانه به خود می گیرد

وی با بیان اینکه دیوار نویسی نیز یک سابقه تاریخی دارد و از عصر باستان و ماقبل تاریخ وجود داشته است و بیشتر برای انتقال پیام از دیوار استفاده می شده است، تصریح کرد: دیوار نویسی در دوران انقلاب نقش رسانه به خود می گیرد و رسانه ای مردمی برای پیشبرد اهداف نهضت انقلاب محسوب می شد.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه در و دیوار شهرهای مختلف عرصه درج شعارهای انقلاب، اعلامیه ها و تصاویر رهبر انقلاب گردیده بود، اذعان کرد: گاهی مردم از طریق دیوارنوشته در جریان آخرین رویدادهای انقلاب نظیر سخنان امام (ره)، تجمعات و راهپیمایی ها و شهادت یاران انقلاب قرار می گرفتند و پیام های امام بر روی دیوار نوشته می شد و سپس به صورت شعار بر سر زبان ها می افتاد.

 

اهمیت رسانه در تداوم انقلاب

وی با بیان اینکه در هر حال انقلاب اسلامی با همه توان خود به میدان آمد تا پیروزی خود را در ۲۲ بهمن ۵۷ رقم بزند، عنوان کرد: یکی از بازوان توانمند در پیروزی انقلاب اسلامی همین ابزار رسانه ای بودند که به عنوان ابزار های کوچک در مقابل ابزار های مدرن آن روزها کارآمدی خود را نشان دادند.

حسینی در پایان ضمن تأکید بر اهمیت رسانه در تداوم انقلاب، خاطرنشان کرد: امروز فضای رسانه ای نیاز به همت و حرکت انقلابی دارد که در مقابل غول رسانه ای دنیا که در میدان جنگ نرم، قلب‌ها و ذهن های افراد جامعه را تحت تأثیر خود قرار می دهند به مبارزه برخیزد و با این ابزار آرمان های این انقلاب که سی و نه سال پیش مردم یک کشور را به خود جلب کرد به یک گفتمان جهانی تبدیل کند.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.