قائم مقام کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی:

۵۵۰ نیروگاه خورشیدی تا اوایل سال ۹۷ در خراسان رضوی ساخته می شود

شناسهٔ خبر: 72484 -
چاپ خبر چاپ خبر
قائم مقام کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی با بیان اینکه 550 نیروگاه خورشیدی تا اوایل سال 97 در خراسان رضوی برای خانواده های تحت پوشش ساخته می شود، گفت: تا به امروز نزدیک 340 نیروگاه به شبکه برق سراسری متصل شده است و در حال تولید برق هستند.

حبیب الله آسوده در گفت و گو با خبرنگار یار خراسانی با اشاره به وضعیت نیروگاه های خورشیدی کمیته امداد امام خمینی (ره) اظهار داشت: نیروگاه های خورشیدی خراسان رضوی از اواخر سال ۹۴ برای اولین بار در کشور اجرا شد.

وی با بیان اینکه ۱۵ نیروگاه خورشیدی به عنوان طرح آزمایشی در مشهد در سال ۹۴ ساخته شد، خاطرنشان کرد: با توجه به گذشت نزدیک به ۲ سال از احداث این نیروگاه ها، درآمد خوبی برای خانواده ها داشته است.

قائم مقام کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی با تأکید بر اینکه در فاز اول این طرح، بنا بود نزدیک به ۲ هزار نیروگاه خورشیدی را در خراسان رضوی برای نقاط روستایی و خانواده های تحت پوشش کمیته امداد اجرا کنیم، تصریح کرد: با حمایت استاندار و همکاری شرکت برق منطقه ای خراسان و شرکت های توزیعی برق مشهد و خراسان رضوی این طرح شروع شد.

وی با اشاره به اینکه بخشی از منابع اولیه اجرای طرح نیروگاه های خورشیدی توسط بانک ملی ایران تأمین اعتبار شده است، اذعان کرد: تا به امروز نزدیک ۳۴۰ نیروگاه به شبکه برق سراسری متصل شده است و در حال تولید برق هستند.

آسوده با بیان اینکه برق تولیدی با نرخ های مصوب وزارت نیرو خریداری و هزینه آن به حساب خانواده ها واریز می شود، عنوان کرد: قرارداد ۲۵۰ نیروگاه خورشیدی دیگر امضا شده و در حال احداث هستند و امیدواریم تا پایان سال جاری به بهره برداری برسد.

وی همچنین در ادامه بیان کرد: طبق برنامه ریزی هایی که در کمیته امداد صورت گرفته ساخت ۳۰۰ نیروگاه دیگر علاوه بر نیروگاه های در حال ساخت، در خراسان رضوی آغاز خواهد شد و این تعداد نیز تا اویل سال آینده به جمع نیروگاه های خورشیدی کمیته امداد افزوده می شود.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه میزان درآمد هر خانواده از این نیروگاه های خورشیدی بستگی به میزان تابش خورشید در روز دارد، ابراز کرد: میانگین درآمد بین ۶۰۰ هزار تومان تا ۸۰۰ هزار تومان در ماه متغیر است و این میزان مشروط به تابش استاندارد خورشید و رعایت تمیز نگه داشتن پنل ها توسط مالک های نیروگاه ها است.

وی در پایان با بیان اینکه راه اندازی این نیروگاه ها باعث می شود که درآمد خانوار افزایش پیدا کند و همچنین باعث می شود که شاهد کاهش مهاجرت خانواده ها از روستا به شهر باشیم، خاطرنشان کرد: ساخت این نیروگاه های خورشیدی خود یک پدافند غیر عامل محسوب می شود و می تواند در نقاط مختلف پراکنده و در مواقع بحرانی برق همان منطقه را تأمین کند.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.